M M M -^-1 9 Lara Gijsen (41) uit Goes volgde hyperbare zuurstoftherapie Danielle Vermeer (43) uit Doetinchem gebruikt SSRI BIJ DE EERSTE CORONABESMET- TINGEN in Nederland was het meteen raak. De 43-jarige Danielle Vermeer liep half maart 2020 corona op en was flink ziek. ,,ik was be nauwd, had hoge koorts, hoofdpijn, echt flinke malaise.” Na twee weken leek het weer een beetje te gaan, maar dat bleek valse hoop. in de ander half jaar die volgde, bleef Vermeer extreem ver moeid na inspanning, had ze last van haar ge heugen en een terugke rend grieperig gevoel. ,,ik ben bij allerlei artsen geweest, maar niemand wist wat ze moesten doen”, vertelt ze. Deze longcovidpatiënt kwam thuis te zitten en kon de bank nauwelijks af komen. Ten einde raad belandde ze in de Facebookgroep voor patiënten met langdu rige klachten. Daar las ze dat meerdere men sen opknapten toen ze een SSri gingen slikken. ,,Het is best een zwaar middel, dus ik wilde het liever niet gebruiken. I betering voelt. Nu nog is het af hankelijk van de huisarts of pati- enten een recept krijgen. Daarom pleit Rus voor onderzoek. En ook C-support ziet een SSRI als kans hebber. ,,Uit buitenlandse studies lijkt dat patiënten er wat baat bij hebben. Alle beetjes helpen”, vindt Olde Loohuis. In de zoektocht naar behande lingen komt ook lactoferrine naar boven, een natuurlijke stof uit melk en moedermelk. Het Francis- cus Gasthuis Vlietland in de re gio Rotterdam doet daar al wél on derzoek naar, maar kan nog niets zeggen over de gevonden effecten. Met lactoferrine krijgen patiën ten een stofje binnen dat ook bij de eerste borstvoeding aan baby’s wordt meegegeven voor immuun- stoffen. ,,Ik zie dit meer als onder steunend voor het immuunsys teem”, oordeelt Olde Loohuis. ,,Maar ik snap wel dat mensen het proberen, want het is een natuur lijk product.” Over een behandeling die in Duitsland veel aandacht krijgt - aferese - is Olde Loohuis kriti scher. ,,Die is voor bepaalde pa tiënten riskant.” Bij aferese wor den klontjes die door Covid-19 kunnen ontstaan uit het bloed van patiënten gefilterd. Een Duitse arts krijgt patiënten van over de hele wereld. Het buurland zoekt nu uit hoe de behandeling voor longcovidpatiënten werkt om be ter te begrijpen wat het doet. Deze behandeling zou in een ex pertisecentrum aandacht moeten krijgen, vindt de patiëntengroep. ,,Van sommige mensen horen we dat het werkt, van andere niet. We horen ook dat mensen alsnog een terugval krijgen. We moeten be grijpen waarom het bij de een niet werkt en bij de ander wel. Daar is juist onderzoek voor nodig”, be toogt Klappe. Bètablokkers C-support ziet als laatste spoor nog wel mogelijkheden in het ge bruik van bètablokkers. ,,Die wor den echt te weinig ingezet nu. Daar zouden artsen wel wat actie ver mee mogen zijn”, vindt Olde Loohuis. Want deze medicijnen kunnen helpen om verstoring van het autonome zenuwstelsel, waar door mensen bijvoorbeeld hart kloppingen krijgen, tegen te gaan. De patiëntengroep hoopt vooral dat er snel geld vrijkomt voor meer onderzoek. Klappe: ,,Als je long covid hebt, wil je perspectief heb ben. Nu kunnen alleen de mensen die genoeg te besteden hebben zelf een behandeling betalen. Dat is frustrerend.” Zorgverzekeraars willen meer bewijs. Maar patiënten willen daar niet op wachten Mijn hoofd lijkt weer normaal. Ik kan beter op woorden komen Geen van de artsen wist wat ze moesten doen id V E GO WOENSDAG 11 JANUAri 2023 F - Lara Gijsen, patiënt Maar op een gegeven moment grijp je alles aan. ik was ernstig be perkt.” Afgelopen juni is Ver meer begonnen. Na een paar dagen merkte ze dat ze zich niet meer zo gejaagd voelde. Een paar weken later zakte ook de extreme ver moeidheid. ,,Na vier we ken ben ik voorzichtig begonnen met werken en sinds de zomer ben ik weer mijn vaste drie da gen aan de slag.” Nee, deze patiënt voelt zich niet meer zoals vóór haar coronabesmetting. Maar het gaat vele ma len beter. ,,ik zat mis schien op 30 procent toen het heel slecht ging en nu tussen de 80 en 90 procent. Dat is beter dan waar ik op had ge hoopt.” Het lukt ook weer om hobby’s op te pakken, naar concerten te gaan en met haar hond Bodhi te wandelen. ,,ik moet wel op mijn balans let ten, niet te veel op een dag doen. Maar ik func tioneer weer. Eigenlijk kan ik alles.” Lara Gijsen zat veertig keer in een hy perbare zuurstoftank. Sindsdien voelt ze zich stukken beter. foto arie kievit Daniëlle Vermeer gebruikt een SSRI en kan eindelijk weer werken en de hond uitlaten. foto koen verheijden JA, HET IS EEN INVES TERING. Maar nee, de 41-jarige wiskundedo cent Lara Gijsen heeft er geen seconde spijt van gehad. De afgelo pen maanden volgde ze hyperbare zuurstofthe rapie. Sindsdien voelt ze zich aanzienlijk beter. „Mijn hoofd lijkt weer normaal. ik praat mak kelijker, kan beter op woorden komen, mijn concentratie is beter.” Op het dieptepunt kon Gijsen nauwelijks de trap op. Hoewel ze nog steeds vermoeid is, merkt ze dat haar li chaam sterker wordt. ,,ik was altijd wel positief. Het ging superlang- zaam, maar ik merkte al die tijd wel iets van vooruitgang.” Toch vloeiden de tranen toen de docent hoorde dat ze de hyperbare zuur stoftherapie kon doen. ,,ik kon eindelijk iets doen. Dat maakte me echt emotioneel.” Acht weken lang, vijf da gen per week zat ze met andere patiënten in een zuurstoftank. Ze kreeg steeds een zuurstof masker op, afgewisseld met vijf minuten pauze. ,,Het was best gezellig, want tussendoor kon- - Tjeerd van Rees Vellinga, medisch directeur MCHZ den we praten. En met het zuurstofmasker op las ik een boek.” Ook tij dens het lezen merkte ze verbetering. Eerst las ze één hoofdstuk tijdens de therapie, bij de laat ste sessie waren dat er al drie. ,,Het is heel in tensief, maar ik ben heel blij dat ik het heb ge daan. Er is echt hoop voor mensen met long covid.” 4 - Daniëlle Vermeer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 9