l Voedselbank heeft meer klanten en vraagt extra steun 6 c Adriaan Machielse in onzekerheid over zijn half gezonken woning -Wi; De ark van Adriaan Machielse hangt er nog net zo schuin bij, half onder water, als toen hij zondag kapseisde. Ook Adriaan zelf is uit het lood geslagen. ,,Geen idee hoe het verder gaat.” Goed Ontmoet heeft momenteel acht ophaalpunten in zes gemeen ten: vijf Brabantse en Tholen. In de gemeente Tholen is alleen een op- haalplek in Sint-Maartensdijk. De organisatie stuurde vorige week een brief naar de Thoolse ge meenteraad en naar B en W. Kern van de boodschap: het aantal klan ten van de Voedselbank stijgt zo fors, dat er nog dit jaar een grotere bijdrage van de gemeenten ge vraagd wordt. Goed Ontmoet stuurde met de brief een overzichtje van de cijfers mee. Daaruit blijkt dat het aantal Thoolse gezinnen dat gebruik maakt van de Voedselbank afgelo pen jaar steeg van 33 naar 47. In het hele verspreidingsgebied van de or ganisatie is de toename nog hoger: 70 procent. De stijging heeft niet te maken met de komst van Oekra- iense vluchtelingen, want die zijn niet meegerekend. Overigens denkt de Voedselbank zelf dat dit maar ‘het topje van de ijsberg’ is. In de praktijk komen veel meer mensen in aanmerking, weet de organisatie. Schaamte, ontbre ken van ophaalmogelijkheden, ge brek aan kennis en taalbarrières spelen een rol bij het niet-aanvra- gen van hulp waar mensen wel recht op hebben. Tegenover de stijging van het aantal klanten staat een afname van het voedselaanbod, signaleert Goed Ontmoet. Supermarkten slagen er steeds beter in om verspilling van voedsel tegen te gaan. Dat is op zich een goede ontwikkeling, maar niet voor de Voedselbank. Die krijgt im mers vaak de producten die bijna over de datum zijn. Daarnaast wordt alles duurder, zoals de ver voerskosten van de Voedselbank. Dat kon tot voor kort 80 procent ger des Heils en de Kledingbank Zeeland. Het is fantastisch en ook wel emotioneel hoe snel mensen voor je in de bres springen.” van de eigen kosten dekken met ge meentelijke subsidie. Nu is dat nog maar 70 procent. De rest moet ko men van giften, maar daarmee gaat het in een tijd als deze ook niet vooruit. Er komt dus een extra subsidie aanvraag bij de gemeenten aan, waarschuwt de Voedselbank alvast. Die zal voor Tholen waarschijnlijk zo’n 5000 euro beslaan, bovenop de 8500 euro die het gemeentebestuur nu bijdraagt. Ook voor de komende jaren is een hogere bijdrage nodig. De fractie van PvdA/GL in de Thoolse gemeenteraad grijpt de briefvan Goed Ontmoet aan om bij B en W te pleiten voor een extra uitgavepunt. Die zou dan in Tho- len-Stad moeten komen. De partij vindt ook dat het college de groep mensen moet proberen te bereiken die recht heeft op het gebruik van de Voedselbank, maar dat nu niet doet. B en W moeten nog reageren op de vragen. Rust Intussen verblijft Machielse tijde lijk in een appartement in de bin nenstad van Middelburg. En ook voor de langere termijn heeft hij de toezegging over woonruimte. ,,Voor minstens een jaar, buiten de stad. Dat geeft rust.” Om ook mentaal rust te vinden houdt hij zichzelf voor: ,,Wat er is gebeurd, is een ramp voor mij. Maar het is geen wereldramp. Ik ben spullen kwijt, maar zelf ben ik gelukkig gezond. En mijn hond ook.” C Het aantal Thoolse gezinnen dat gebruik maakt van de Voedselbank steeg het afgelopen jaar van 33 naar 47 De woonark ligt op een prachtig plekje op de drukke wandelroute van het station naar de binnenstad van Middelburg, bij de Konings- brug aan de Londensekaai. ,,Ik woon daar al jaren met veel plezier. De vrijheid die ik daar voel, is fan tastisch. Dus ja, zodra het kan, wil ik daar weer wonen. Het is echt niet zo dat ik dat niet meer durf”, vertelt Adriaan Machielse (57). ,,Maar nu is het geen fijne plek. Voorlopig kom ik er liever niet.” Twee dagen nadat zijn ark half zonk probeert Machielse grip te krijgen op zijn problemen en zijn toekomst. Tegelijkertijd moet hij loslaten wat hij had. ,,Alles is nu in handen van de verzekering. Die zegt ook: laat het los, en zorg vooral voor jezelf.” Want hoe het verder moet met de ark, is aan de verzekering. ,,Die heeft alles nu opgenomen en beslist wat er gaat gebeuren. Wanneer hij Adriaan Machielse verblijft met hond Storm tijdelijk in een appartement. uit het water gehaald wordt bij voorbeeld. En of hij nog gerestau- Een aantal belangrijke spullen ligt reerd kan worden, oftotaal verloren op de onderste etage van de ark, en is. Duikers zullen een keer het wa- dus onder water. Persoonlijke aan- ter in moeten om naar de betonbak denkens als foto’s liggen gelukkig te kijken waarop de ark is gebouwd. droog boven de waterlijn. „Kleren Geen idee wanneer ze dat gaan kunnen straks gewoon weg. Ik heb doen.” al veel nieuwe gekregen, van het Le- Overleven De onzekerheid is knagend, blijkt uit alles wat Machielse vertelt en vooral aan de manier waarop hij Het is fantastisch en zijn verhaal doet. ,,ik moet overle- ook wel emotioneel ven. Proberen te slapen. Dat lukt al ook wel emotioneel nachtenlang niet en dat is zwaar. Ik hoe snel mensen voor moet ook veel dingen regelen. Al je in de bres springen mijn spullen liggen nog aan boord. En daar kan ik niet op. Als ik dat doe, - Adriaan Machielse, eigenaar trekt de verzekering zich terug en is alles voor mijn risico.” WOENSDAG 11 JANUAri 2023 SD ‘Zodra het kan terug naar ark’ FOTO DIRK-JAN GJELTEMA THOLEN - Martijn de Koning De gemeente Tholen moet kij ken of er een afhaalpunt voor de Voedselbank kan komen in Tho- len-Stad. Dat vindt de raadsfrac tie van PvdA/GL, naar aanlei ding van een bezorgde brief van voedselbankorganisatie Goed Ontmoet. van de half gezonken woonark in Middelburg De woonark van Adriaan Machielse ligt nog altijd half gezonken in de gracht van Middelburg. foto lex de meester Maurits Sep Middelburg s k Bi 11 J I i'lis jli.j.- iiiïpj

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 45