Gif is verboden: hoe houd je ratten nu nog tegen? L L RS c Deskundige ‘Tussen kunst een kitsch’ noemt vondst ‘droom die uitkomt’ 3 K tl zaam, met zo’n Ver- Sinds 1 januari kun je niet meer zomaar rattengif kopen. Maar waarom eigenlijk niet? En voor geplaagde huishoudens misschien nog wel belangrijken hoe hou je knaagdieren dan buiten de deur? Wie last heeft van ratten mag geen rattengif meer gebruiken. Sinds 1 januari gelden strengere regels. De middelen mogen alleen nog gebruikt worden door professio nele ongediertebestrijders. Wel is sprake van een overgangsperiode: ondernemers mogen tot eind juni hun voorraad verkopen en parti culieren mogen tot het eind van het jaar hun gif gebruiken. Daarna is het verbod definitief. Besluiten over welke middelen wel of niet gebruikt mogen wor den, worden genomen door het College voor de toelating van ge wasbeschermingsmiddelen en biociden (CTGB). Dat rattengif nu op de ‘zwarte lijst’ staat, heeft volgens Hans van Boven van het CTGB drie redenen: de stoffen in rattengif zijn heel slecht voor het milieu, ze zijn moeilijk af breekbaar en er is een kans op ‘doorvergiftiging’. Dat laatste wil zeggen dat het gif ook dieren ziek maakt die vergiftigde muizen en ratten eten. Teamleider dierplaagbeheersing Dave de Jonge van de GGD Am sterdam is positief over het gifver- bod. ,,Bij de GGD willen we het rattenprobleem duurzaam uit de wereld helpen. Bovendien is het een goede ontwikkeling dat huis dieren nu niet meer aan het gif kunnen snuffelen.” Er is één uitzondering: bestrij dingsmiddelen op basis van alfachloralose zijn minder schade lijk en mogen nog wel gebruikt worden. ,,Maar alleen voor de bestrijding van muizen binnens huis”, aldus Van Boven. ,,Voor de bestrijding van ratten ben je echt aangewezen op een professional.” Een val zetten mag nog steeds. Al zijn met name ratten erg goed in het ontwijken van klemmen. Wat kun je dan wel doen? De Jonge en Van Boven zijn het erover eens dat preventie het allerbelangrijkste is. ,,Zorg gewoon dat er geen voedsel- resten in huis liggen’’, zegt Van Boven. ,,Bewaar voer voor huisdie ren in afgesloten bakken, gooi geen brood in de tuin of in plant soenen en zorg dat kieren dicht man bekend. We hebben jaren gele den een telling gemaakt. We kwa men toen aan 44 gemerkte stukken, maar daar zat deze schotel niet bij. Er zwerven er ongetwijfeld nog ergens wat rond, maar ik vermoed dat er over de hele wereld hooguit vijftig gemerkte stukken Delfts aardewerk van hem zijn.” Door de zeldzaamheid maakt het volgens Aronson niet uit dat het be schadigd is. „Het is net zoiets dat als je een Rembrandt ontdekt en zegt ‘er zit een vlekje op’. Ja, dat vlekje zie je niet meer, het is een Rembrandt die je ontdekt. Dat is eigenlijk hier ook het geval.” De scheuren zijn volgens hem te repareren. „Ik zou een museumres tauratie laten uitvoeren. Aan de ach terkant zie je de breuklijnen dan nog steeds goed, maar aan de voorkant worden ze onzichtbaar gemaakt. Dan zijn. Op die manier kun je echt een heleboel ellende voorkomen.” De Jonge: ,,Ga bij jezelf na: heb ik er wel alles aan gedaan om te voorkomen dat er ratten zijn? Een vuilniszak op je balkon of in je tuin is gewoon een zak eten voor ongedierte. Reken maar dat ratten daarop afkomen.‘’ heb je een prachtig plaatje met een geweldige geschiedenis.” 1,7 miljoen kijkers kregen uiteinde lijk te horen hoeveel het bord daad werkelijk waard is. „Zelfs in deze si tuatie durf ik met droge ogen te be weren dat de schotel 30.000 euro waard is.” De eigenaar zelf is overdui delijk verrast. „Dit had ik nooit ver wacht. Wat veel geld!” Goede ontwikkeling dat huisdieren niet meer aan het gif kunnen snuffelen Jongens, dit is de Rembrandt onder het Delfts aardewerk. Zo ongelofelijk zeldzaam Een kapotte Delfts blauwe schotel, die normaal ergens in Nederland in een doos op zolder staat, blijkt tienduizenden euro’s waard te zijn. De eigenaar verscheen maandag met het bord in het televisieprogramma Tussen kunst en kitsch. over”, aldus secretaris Jan Ver schoor. Hij benadrukt dat de bran chevereniging niet zozeer tegen de strengere regels is. Het zal de pro fessionaliteit van ongediertebe- strijders ten goede komen, maar er kleeft volgens hem wel een risico aan: ,,Als mensen geen professio nal inschakelen, bijvoorbeeld om dat ze dat niet kunnen betalen, is er een kans dat ze via internet be strijdingsmiddelen uit het buiten land bestellen. En daarvan weet je niet hoe schadelijk ze zijn. Er dreigt nu dus een grote chaos te ontstaan.” De oplossing van het rattenpro bleem zit volgens Verschoor in een centraal georganiseerde aan pak voor plaagdierbeheersing. „We laten het nu aan de burgers over om bedrijven in te schakelen, maar wat eigenlijk zou moe ten, is dat de gemeente meer het voortouw k neemt om mensen te wijzen op de mo- H gelijkheden. Er is regie nodig.” geleden is het bij mij /b gekomen. Ik wist eerst niet wat ik met de schotel moest, dus toen heb ik hem maar geruild met vrien den. Jaren later kwam ik bij mensen thuis om een aantal Delftse borden te kopen en daar zat dit exemplaar op nieuw bij.” Het heeft bij de man geen mooi plekje in de woonkamer of in de keuken. „Ik heb er geen ruimte voor, dus het zit in een doos. Ik ga Bij de GGD in Amsterdam kwa men afgelopen jaar veel meer mel dingen binnen van rattenoverlast. Ook in andere steden nam de overlast toe. In sommige gevallen kwamen de dieren zelfs via de wc- pot naar boven. Wordt de overlast niet nog groter als door het gifver- bod bestrijden lastiger wordt? De Nederlandse eniging van Plaagdier- manage ment Be drijven (NVPB) vreest van wel. „Daar maken wij ons echt zorgen et is een klein wonder dat de man de schotel I überhaupt nog in zijn bezit heeft. „Ik verza- I mel zelf een beetje, maar dit komt uit een nala tenschap. Zo’n dertig jaar j thuis toch ook geen kapot bord neerzetten? Dan is het wel heel slecht met mij gesteld.” Taxateur Robert Aronson van Tussen kunst en kitsch, dat werd opgenomen in het Rijksmuseum Twenthe in Enschede, denkt hier heel anders over. Hij is lyrisch over het ‘kapotte bord'. „Jongens, dit is de Rembrandt onder - o et Delfts aarde- o i- werk. Dit is zo WHiO ongelofelijk zeld- zaam, met zo’n ongelofelijke WL verfijning.” Of X hij ooit eerder o zoiets bijzonders f/"c in het televisiepro- gramma heeft gezien? „Nee, echt nog nooit. Dit is een droom die uitkomt!” Volgens de kunstexpert is de schotel ergens rond 1670 gemaakt door Jacob Wemmersz. Hop- pesteyn. „Er is maar weinig over die j f r - li’ Schotel met barsten blijkt fortuin waard 1. Wat houdt het verbod op ratten gif in? 2. Waarom is dat verbod er? 3. Is alle gif verboden? 4. Wat mag je nog wel doen om ratten en muizen te bestrijden? De eigenaar is ver baasd over hoeveel de schotel waard is. Thuis zit het aardewerk in een doos. FOTO’S TUSSEN KUNST EN KITSCH - Dave de Jonge, GGD - Robert Aronson, taxateur Michel van Ballegooij Enschede Marlie van Zoggel Anna Livia de Kort Amsterdam 5. Wordt het rattenprobleem (in steden) nu nog groter? GO WOENSDAG 11 JANUARI 2023 - ''o r

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 3