Russisch koor gaat ook Slavische muziek instuderen L jgj® 1 lirv 7 c Westkapelle viert800jaar stadsrechten Oh- S^bI w .«i Westkapelle kreeg in 1223 van Graaf Floris IV stadsrechten. VLISSINGEN Zeeuws Byzantijns Koor Srétenieje. FOTO GUIDO NES Met elkaar, voor elkaar. Als we erin slagen samen iets bijzonders neer te zetten waarvan we allemaal plezier hebben, dan is de viering van achthonderd jaar stadsrechten in Westkapelle geslaagd, zegt Jordy Conté. - Jordy Conté, ‘kaptein’ gaaischieters van Westkapelle Het Zeeuws Byzantijns Koor Srétenieje gaat zich onder lei ding van dirigent Elena Berdnikova de komende tijd be zighouden met het instuderen van Slavische muziek. Dat heeft alles te maken met de oorlog in Oekraïne. Al 26 jaar lang houdt het Zeeuws Byzantijns Koor Srétenieje zich be zig met het vertolken van Rus- sisch-Orthodoxe kerkmuziek en volksmuziek uit Rusland en Oekra- ine. Het was het ‘kindje’ van op richtster Emilia Tabachnik-Li, die in al die jaren ruim 200 concerten dirigeerde. In december zwaaide ze aftijdens een laatste kerstconcert in ren weten zich dat nog goed te herinneren.” De groep rond Conté gaat niet zelf festiviteiten organiseren. ,,Nee, dat doen wij niet. Maar wij helpen daar waar nodig. Als er bij voorbeeld een vergunning moet worden aangevraagd of subsidie dan kunnen mensen onze hulp in- schakelen. Dat soort zaken nemen wij voor onze rekening.” Hij daagt inwoners van Westka pelle uit om met ideeën te komen om ervoor te zorgen dat 2023 een bijzonder jaar wordt waar nog lang over wordt gesproken. De eerste plannen zijn inmiddels binnen maar hij hoopt op nog veel meer. ,,Alles staat of valt met de inzet van de inwoners.” Om te beginnen wordt op 11 fe bruari een speciale editie van Oe Tooier Oe Mooier gehouden om via ludieke acties geld op te halen voor de jubileumactiviteiten later dit jaar. Elk jaar wordt de actie Oe Tooier Oe Mooier gehouden maar dan gaat de opbrengst meestal naar een goed doel. Deze keer wordt het opgehaalde geld ge bruikt voor activiteiten tijdens het jubileumjaar. hoogte van de speciale betekenis van het jaar 2023 voor Westkapelle. Corné rekent erop dat er dit jaar heel wat staat te gebeuren in Westkapelle. Hij wil ook binnen kort gaan praten met een aantal inwoners van Domburg want ook die plaats kreeg achthonderd jaar geleden van Floris IV stadsrechten en gaat dat uitgebreid vieren. Corné weet als geen ander dat er altijd al een zekere animositeit is tussen de beide steden. Maar hij geeft ook aan dat ze op het gebied van het organiseren van festivitei ten rondom het jubileum elkaar kunnen helpen. ,,Het is alleen al belangrijk om festiviteiten met el kaar af te stemmen om te voorko men dat we op dezelfde dag iets organiseren.” Zou gemiste kans zijn Dat was voor Conté en een aantal anderen reden om eind vorig jaar de koppen bij elkaar te steken. ,,Want het zou toch echt een ge miste kans zijn als er dit jaar niets zou gebeuren.” Hij verwijst naar vijftig jaar geleden toen het 750-ja- rig jubileum groots werd gevierd met heel wat activiteiten. ,,Oude- Invasie Door de Russische invasie in Oek raïne richtte het koor zich in het af gelopen jaar al vooral op Oekra- iense liederen en minder op Rus sisch werk. Daar gaan ze dit jaar mee door, vertelt Elena, want ze merken dat veel mensen nu geïnte resseerd zijn in het land in oorlog, diens bewoners en de historie. Daarnaast breiden ze hun reper toire uit door voortaan ook ander Slavisch werk ten gehore te bren- Knipoog Op 23 mei vindt de officiële aftrap van het feestjaar plaats. Het exacte programma moet nog samenge steld worden maar wel wordt al gedacht aan een optocht door het dorp, een speciaal bier ter gelegen heid van het jubileumjaar en een grote feestavond. Die feestelijke optocht zal in het teken staan van Westkapelle vroeger, nu en in de toekomst. ,,Maar ook Westkapelle met een knipoog”, aldus Conté. Hij geeft ook aan dat alle vereni gingen inmiddels zijn bijgepraat, op de basisscholen wordt al aan dacht gegeven aan het jubileum en ook de ondernemers zijn op de Alles staat of valt met de inzet van de inwoners Emile Calon Westkapelle e geboren en getogen Westkapellenaar B heeft nog nooit het gevoel gehad dat zijn dorp ooit een stad was. Maar toch is dat zo. Want pre cies achthonderd jaar geleden, in 1223, kreeg Westkapelle van Graaf Floris IV stadsrechten. Dat is voor een aantal inwo ners reden om van 2023 een echt feestjaar te ma ken. Jordy Conté is een van hen. De kaptein van de Westkapelse gaaischieters vindt dat het verlenen van die rechten, acht eeuwen terug, niet stilletjes mag passeren. Daar zag het aanvankelijk wel naar uit want hij merkte lange tijd dat er maar niets gebeurde. Aanvankelijk was er wel een groep inwoners die plannen had om dit bijzondere lu strum te vieren. Maar mede door de coronacrisis van de afgelopen jaren kwam daar niets van terecht. gen. Zoals Bulgaarse, Sloveense of Georgische liederen. Elena: ,,We hopen zo meer landen te leren ken nen en hopen natuurlijk dat de le den van het koor dat ook leuk vin den.” Om de veranderingen ook naar buiten toe uit te dragen is de naam veranderd van Zeeuws Byzantijns Koor Srétenieje in Slavisch koor Srétenieje. Repetities worden voortaan gehouden in ‘Onder het dak’ in Biggekerke, maar dat heeft te maken met kosten. Want de ad- ventskerk in West-Souburg, waar het koor tot voor kort oefende, moet meer vragen vanwege de hoge energieprijzen. - Wendy de Jong de Sint Jacobskerk. Elena Berdnikova, die zelf als zangeres bij het koor begon, neemt het stokje dit jaar van haar over. ,,Zij is mijn grote voorbeeld.” L' - IKK - «iJsf I J' T 2023 wordt een echt feestjaar FOTO DIRK-JAN GJELTEMA WA WOENSDAG 11 JANUARI 2023 affla’ 11M' I— 5F,.a r i-r-a

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 35