Angela Als ik aan Rachel denk, dobbert ze rond in frituurvet Deze films moeten dit jaar de bioscoopzalen vullen 24 I We gaan weer naar de bioscoop, maar nog veel te weinig. Ondanks succesfilms als Top Gun: Maverick, Avatar: The Way of Water en Soof 3 lag het bezoek in 2022 nog flink onder het niveau van de jaren voor de coronapandemie. NEDERLANDER VINDT WEG NAAR BIOSCOOP MOEIZAAM Quote van de dag FILM KIJKT TV 1 Het publiek verleiden om weer te komen, is een complex verhaal Maar op sommige dagen ben ik stiekem ook heel blij dat wij de familie Hazes hebben. Dat alle leden elke vorm van schaamte volledig voorbij zijn. En dat ze te gierig zijn voor écht goede media-advi- seurs die voorkomen dat ze zichzelf voor de zoveel ste keer voor schut zetten voor het hele land. We zijn toch een gezegend volk dat we ons daar druk over kunnen maken, in plaats van over oorlog of idioten die het parlement bestormen? Valt er toch nog wat te lachen, ook al zijn Vandaag Inside, Even tot Hier en Arjen Lubach niet op tv. Ik verheugde me de hele dag op de uitzending van RTL Boulevard en de beelden waarin verslagge ver Aran Bade met een oranje plopkap achter Ra chel aan rent bij de rechtbank. „Rachel, Rachel met welk gevoel ga je naar binnen?’’ Om in het volgende shot een advocaat met een gloeiende aardappel in zijn keel ‘gecremeerde kroket’ te horen uitspreken. Heeft die arme man dan jarenlang voor gestudeerd. Waarna Luuk Ikink en consorten in de studio vast nog lang zouden na te praten over gecremeerde kroketten. En raad eens, de uitzending stelde totaal niet te leur. De kijker kreeg er meteen een analyse van Ra chels gemoedstoestand bij. Aran had echt een an dere vrouw gezien, vertelde hij. Vol rancune. Ze wilde zelfs niet eens de pers te woord staan. Ook niet zonder camera. Walliams weg bij BGT scher. Hadden we gehoopt op meer? Dat kan ik volmondig met ‘ja’ beant woorden.’’ Sterk erkent dat de wildgroei aan streamingdiensten als Netflix, Vi deoland, Disney+ en ViaPlay ons thuis op de bank houdt, maar noemt ook een ander en ‘groter probleem’. ,,Na corona zie je vooral de behoefte aan direct sociaal contact. We willen weer uit eten bijvoorbeeld. Thuisbe zorgd was groot tijdens de pandemie, maar probeer nu maar weer eens een tafeltje te reserveren in een restau rant. Ook de stadions zitten weer goed vol. En jongeren gaan liever het nachtleven in of naar een festival. De bioscoop staat dus niet meer boven aan het wensenlijstje.” Met corona nog vers in het geheu gen, wordt de bioscoopsector ook ge confronteerd met een nieuwe uitda ging: de energiecrisis. De kosten op dat vlak rijzen de pan uit, maar veruit de meeste theaters komen niet in aanmerking voor een tegemoetko ming van de overheid. Van hun om zet moet 12,5 procent opgaan aan energielasten. Veel bioscopen zitten daaronder. Dit in combinatie met de stijging van de loonkosten, het feit dat consumenten minder te besteden hebben en dat een deel van de bezoe kers nog niet is teruggekeerd naar het grote witte doek, geeft reden tot zorg. Niet alleen de NVBF, ook Filmdis- Louise terug in de muziek The Little Mermaid e zat ergens mee, zei Hélène Hendriks qua- si-schuchter in HLF8. Ze vervolgde haar act met de uitspraak dat ze een beetje twijfelde. Om daarna een ferme greep onder tafel te doen en een zwartgeblakerde snack tevoorschijn te trekken. ,,Is dit nou een gecremeerde kroket of niet?’’ Jack van Gelder, kom er maar in. Het jaar is pas net begonnen, maar dé uitdrukking van 2023 hebben we alvast binnen, allemaal met dank aan Rachel Hazes. Als zij niet aan de rechter had gevraagd om nationale sinaasappeluitknijper Yvonne Coldeweijer te verbieden haar nog één keer zo te noemen, dan was de hele term volledig aan me voorbijgegaan. En aan de rest van Nederland. Maar nu is het net als met het slipje van Bridget Maasland en de broodrooster van Lil’Kleine: als de associatie eenmaal in je hoofd zit, wil die er niet meer uit. Dus als ik voortaan aan Rachel denk, zie ik haar vrolijk ronddobberen in een pan bubbelend fri tuurvet, tot ze lekker krokant en net iets te bruin is. U had wellicht verwacht dat ik hier weer eens zou gaan fulmineren over die verschrikkelijke, aan- dachtszieke familie Hazes die nog erger is dan het duo Harry Meghan. En dat het belachelijk is dat ze de rechtbank lastigvallen met iedere scheet die dwarszit, terwijl de echt belangrijke zaken blijven liggen. Vind ik allemaal ook. Laat de rechter zich onderhand maar eens over het dossier van The Voice bekommeren, daar hebben we als land meer aan. n het jaarlijkse persbericht van de Nederlandse Vereniging van Bioscopen en Filmtheaters I (NVBF) houden ze de moed erin. Na alle lockdowns neemt de organisatie een ‘fors herstel’ waar in 2022. Geen onterechte con clusie, want in totaal werden er vorig jaar 25 miljoen bioscoopbezoeken ge bracht. Dat is een stijging van liefst 75 procent in vergelijking tot 2021. Er is echter een even forse ‘maar’. We vinden onze weg naar de bio scoop moeizaam terug. Ten opzichte van de pre-coronajaren - er is geke ken naar het gemiddelde van 2017 tot en met 2019 - lag het bezoek wel 32 procent lager. Het magere filmaan- bod krijgt grotendeels de schuld. Top Gun: Maverick staat met bijna 1,3 miljoen bezoekers met stip op één in de top 10 van vorig jaar, gevolgd door Minions: Hoe Gru Superschurk Werd (1,2 miljoen). Ook Avatar: The Way of Water (877.000 verkochte kaartjes en nog altijd te zien), Spi der-Man: No Way Home (951.000) en Soof 3 (met 497.000 tickets de best bezochte Nederlandse productie) de den goede zaken. ,,Maar echt grote klappers zaten er verder niet tussen’’, stelt NVBF-bestuurslid en Vue Cine- mas-topman Ron Sterk. ,,Dan nog: we waren begin vorig jaar optimisti- Ze wilden een iets jfe mollige hoofdrolspeler - en hadden zo’n beetje iedereen al gezien Voor Tom Cruise m Gudo Tienhooven o 2 en Avatar gaan we, verder is de bios uit de mode -De rol die Marlijn Weerdenburg kreeg in Danni Lowinski berust ‘op toeval’, vertelt ze aan de Vara Gids. TELEVISIE De in opspraak geraakte come dian David Wal liams maakt geen deel meer uit van de jury van Britain’s Got Talent. Hij wordt volgens de Britse tabloids vervangen door collega-komiek Alan Carr. KLEM (2 februari) Nog één keer komen Marius (Jacob Derwig) en Hugo (Barry Atsma) stevig in de problemen in dit langver wachte filmtoetje na de gelijk namige en succesvolle NPO-televisieserie. The Super Mario Movie (5 april) Nostalgie blijft een tover woord in Hollywood. De klas sieke Nintendo-figuurtjes krij gen dit jaar eindelijk hun avondvullende bioscoopavon- tuur. Guardians of the Galaxy: Volume 3 (3 mei) De superhelden uit de Mar- vel-stal blijven in trek. Vooral dit stelletje ongeregeld, lees: de schietgrage wasbeer Roc ket Raccoon, de wandelende boom Groot en grappenma- MUZIEK Famke Louise blaast haar mu zikale carrière nieuw leven in. De 24-jarige ar tieste gaat sa menwerken met ROQ ‘N Rolla music. ‘Na twee jaar kan ik weer doen wat ik het liefste doe en dat is muziek maken!’ schrijft de zangeres op Instagram. - Ron Sterk, NVBF bestuurslid WOENSDAG 11 JANUARI 2023 GO ■j

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 24