schrijver SPREEKT e VI Hij debuteerde op z’n 21ste met Less Than Zero, dat insloeg als een bom. Na jaren geen boeken meer te hebben geschreven is BRET EASTON ELLIS (58) terug met Scherven, waarin hij terugkeert naar zijn debuut. ‘Ik miste mijn klasgenoten van de middelbare school. cherven is een horrorroman over een groepje rijke, verwende middelbare scholieren, verslingerd aan verdovende middelen en feestjes. In hun stad, Los Angeles, waart een seriemoordenaar rond die het heeft gemunt op leeftijdsgenoten. Hij lijkt dichterbij te komen als in het laatste schooljaar een nieuwe leerling, Robert Mallory, zich aanmeldt. Hoofdpersoon Bret, een zeventienjarige scholier, bijt zich vast in die nieuwe, knappe leerling. Hij vindt hem aantrekkelijk, maar is ook doodsbang voor hem. Hij zoekt naar bewijzen dat Robert de seriemoordenaar is. De jonge Bret schrijft, tussen school, feestjes en seks door, aan zijn debuutroman Less Than Zero, Ellis’ veelgeprezen roman uit 1985 over een groepje middelbare scholieren. Feiten en fictie vermengen zich dus, net als in het leven van romanpersonage Bret. Een ijzersterk en adem benemend suspense-verhaal. Als lezer heb je geen idee wat er echt gebeurd, en wat niet. Een doodeng verhaal, maar ik kon niet stoppen met lezen. Werd je zelf niet bang tijdens het schrijven? Lachend: ‘Nee, ik vond het niet eng om te schrijven. Ik was vooral blij. Het is een zegen om aan een boek te werken, om iets te hebben waar je elke dag naar terug kunt keren. Ik ben het gelukkigst als ik schrijf. Misschien was ik wel een beetje ongelukkig de laatste z o o 2 twaalf jaar, omdat ik niet aan een roman werkte. Vergeet Hollywood, films, televisieshows. Een boek schrijven is geluk. Ik weet precies wat ik schrijf- technisch doe, ik word er dus niet bang van.’ Met Scherven keer je terug naar de jaren tachtig. Nostalgie? ‘Plotseling, op een nacht in april 2020, begon ik eraan. Door de pandemie was alles om me heen stilgevallen. Ik had niks te doen. Op Facebook begon ik te zoeken naar mijn klasgenoten van de middelbare school. Plotseling miste ik ze, voelde zelfs liefde voor ze. Ik zocht op internet naar de plekken waar we in 1981 hadden rondgehangen, de restaurants, de huizen, de koffiebars, de winkelcentra. En alles was verdwenen. Er is bijna geen bewijs meer van die tijd. Dat begon allemaal op te zwellen in mijn hoofd en van daaruit ben ik gaan schrijven. Ja, een beetje nostalgisch, het laatste jaar op de middelbare school was het jaar waarin ik mijn onschuld verloor en op weg was naar volwassenwording. Maar ook, dit boek had ik al veel eerder willen schrijven, maar ik kon het toen niet. Dat boek werd Less Than Zero’ Want in Scherven zitten wél alle angsten en twijfels die bij de middelbareschooltijd horen, en die ontbreken in Less Than Zero. ‘Ik had nu de juiste leeftijd bereikt om terug te keren naar die tijd. Ik realiseerde me dat van dat hechte groepje van de middel bare school niemand elkaar na het examenjaar meer heeft gezien. Niemand heeft mij ooit nog gebeld. Waarom spraken <?6 l to LU z LU O z LU 5 LU ‘Los Angeles is een goede plek voor moordenaars’

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 116