Veel schatten nog spoorloos (of bestaan helemaal niet) Iran woest over Franse spotprenten ayatollah Khamenei Geroofde kluisjes Victorio Peak Nazi-goudtrein Amberzaal De Florentin El Dorado Kort na de Tweede Wereldoorlog zou in de Betuwe een miijoenenschat zijn begraven, waarvan nu een kaart is opgedoken. Het is niet de enige schat waar vele verhalen over rondgaan. Tal van andere-al dan niet vermeende schatten - zijn ook nog nooit gevonden. De ‘Schat van Lima’ is een van de bekendste vermiste schatten ter we reld. Het zou gaan om gouden religieuze beelden, kisten met juwelen, zwaarden, diamanten en goud- en zilverstaven. Bij zonder waren twee levensgrote massief gouden beelden van Maria met het kindje Jezus. De Britse kapitein William Thompson zou deze schat met enkele handlangers in 1820 gestolen hebben toen hij de waardevolle vracht van de stad Lima naar Mexico bracht om ze in veilig heid te brengen tijdens de Peruaanse on afhankelijkheidsoorlog. Ze zouden de buit op Cocoseiland hebben begraven, niet ver van Costa Rica. Meerdere schat zoekers hebben geprobeerd om de buit met een geschatte waarde van 200 mil joen euro te vinden, maar zonder succes. Al jaren wordt getwijfeld aan het verhaal van een verstopte trein van de nazi’s vol geroofd goud, juwelen en kunst. Weten schappers denken dat het niet meer is dan een mythe, maar amateurhistorici ge loven er heilig in. In 2015 werd er nog een serieuze zoektocht gehouden in een tun nelcomplex bij de Poolse plaats Wal- brzych. Daar zou de trein volgens de ver halen ergens zijn ingemetseld aan het einde van de Tweede Wereldoorlog. De graafwerkzaamheden leverden echter niets op. Met de trein zouden de nazi’s goud en andere kostbaarheden in veilig heid hebben willen brengen. In de kunstwereld wordt al jaren gezocht naar een bijzondere diamant die ooit toe behoorde aan Karei de Stoute. De Floren tin is bleekgeel van kleur, 137,2 karaat, zo groot als een walnoot en zoek sinds 1921. De diamant was op dat moment in het bezit van de Oostenrijkse keizerlijke fa milie, die net was afgezet en een deel van haar bezittingen had overgebracht naar Zwitserland. Mogelijk is het juweel daar gejat door een vriend van de familie. La ter zijn op twee veilingen kleinere gele diamanten aangeboden die doen denken aan de Florentin. Dit sterkte het vermoe den dat de diamant opnieuw is geslepen, maar dit is nooit vast komen te staan. Goudkisten in het Toplitz-meer Ook over een vermeende nazi-schat in het Toplitz-meer in Oostenrijk wordt al jaren gespeculeerd. Nazi’s gebruikten de plek op 100 kilometer van Salzburg om geheime wapens te testen. Het verhaal gaat dat hoge nazi-officieren hier vlak voor het eind van de oorlog kisten met goud hebben gedumpt. In de jaren 60 en 80 werden hier wel kisten vol nagemaakt geld gevonden (zie foto), waarmee Hitler de geallieerde economie wilde schaden. Het meer is met ongeveer 100 meter bij zonder diep. Zeker vijf duikers kwamen er de afgelopen jaren om het leven. De schatten van het Cocoseiland De Berlijnse broers Erich en Franz Sass braken in 1929173 bankkluisjes open en maakten zo miljoenen buit. Een groot deel hebben ze vermoedelijk in het Grü newald bij Berlijn begraven, maar de schat is nog altijd niet gevonden. De broers werden vermoord en namen hun geheim mee in het graf. De Amerikaanse zakenman Milton Er nest ‘Doc’ Noss claimde in 1937 een enorme goudschat te hebben gevonden in een gangenstelsel van een 150 meter hoge rots, de Victorio Peak in de Ameri kaanse staat New Mexico. Later zijn er meerdere expedities in de grotten ge weest, maar de veronderstelde schat is nog niet gevonden. Jarenlang zochten ook vele anderen naar de schatten, maar die tochten liepen niet allemaal even goed af. In 1990 werden twee lichamen gevonden van mensen die vast waren ko men te zitten in de grot. De Barnsteenkamer of Amberzaal is een van de bekendste verloren schatten. Tsaar Peter de Grote liet de kamer in de 18de eeuw maken in het Catharina-paleis bij Sint-Petersburg. De muren waren van rijkversierde barnsteenpanelen. In 1941 roofden de Duitsers de kunst en brachten de schat naar een slot in Koningsberg, het huidige Kaliningrad. Sindsdien zijn de panelen spoorloos en bestaan er heel veel theorieën over waar ze kunnen zijn. Mogelijk zitten ze in de eer der genoemde nazi-trein, maar de schat kan ook tijdens geal- l lieerde bombardementen in L vlammen zijn opgegaan. In april 1942 werd het Britse vlaggenschip, HMS Edinburgh, aangevallen door de Duitsers in F de Barentszzee. Het marineschip begeleidde een konvooi van koop vaardijschepen die goederen hadden afgeleverd in het Russische Moermansk. Na de aanval zonk het schip naar 245 me ter diepte met aan boord nog 4570 kilo goud. In 1981 slaagde een bergingsbedrijf erin 431 baren goud uit het wrak te halen, maar nog altijd zijn er 34 niet terecht. Zoeken naar ‘verloren schatten’ is zeker niet iets van de laatste jaren. Al in de 16de eeuw werden er vele expedities opge tuigd om de vermeende verloren stad van goud, El Dorado, te vinden in Zuid-Ame- rika. Geobsedeerde avonturiers zochten er eeuwen naar, maar vonden de schat niet. El Dorado is ook niet de naam van een stad in ongekende weelde, maar van een stamhoofd, weten we nu. Deze leider van de Muisca-indianen bedekte zichzelf met goud en werd ingewijd in een meer dat in het huidige Colombia ligt. In dit meer zijn gouden spullen gevonden, ver moedelijk offers, maar dus niet de ge droomde stad. Baren goud in de Barentszzee Weekblad Charlie Hebdo komt deze week met een speciaal nummer waarin Iran centraal staat. Het bevat een serie cartoons over Khamenei. Op één tekening is hij te zien met een bom als tulband, op een ander draagt hij een opwaaiende jurk a la Marilyn Monroe. Eén tekenaar beeldt hem af als het skelet van een uitgestorven diersoort en een ander tekent hem staand onder de ge spreide blote benen van een vrouw die op hem urineert. ‘Het zijn beledigende en onge paste spotprenten tegen onze reli gieuze leider’, laat de Iraanse minis ter van Buitenlandse Zaken op Twitter weten. Dit kan niet zonder hard antwoord blijven. Wij staan niet toe dat de Franse regering z’n boekje te buiten gaat.’ Wat het eventuele ‘antwoord’ van Iran zal zijn, zegt de minister niet. Charlie Hebdo maakte het num mer als ‘steunbetuiging aan de Ira- niërs die vechten voor hun vrij heid’. In het land zijn al maanden protesten na de dood van Mahsa Amini in september, die werd op gepakt omdat ze haar hoofddoek niet goed gedragen zou hebben. Charlie Hebdo schreef een wed strijd uit met als motto ‘Mullahs- GetOut’. Tekenaars uit de hele we reld werden gevraagd om Iran, de leiders en de protesten vast te leg gen. Van de driehonderd inzendin gen zijn nu zo’n dertig afgedrukt. Onder de tekenaars bevinden zich Fransen, Turken en Italianen, maar ook Iraniërs en Nederlanders. Opgehangen Op één tekening wordt Khamenei opgehangen aan een galg, gemaakt van het lange haar van Mahsa Amini. „Op de cartoons zijn de rol len omgedraaid: de vrouwen doen bij de religieuze leiders waar zij in het echte leven aan worden bloot gesteld”, aldus hoofdredacteur Riss. Charlie Hebdo was in 2015 het doelwit van een terreuraanslag, waarbij bijna de hele redactie werd doodgeschoten uit naam van al- Qaeda. De aanleiding was toen dat het weekblad spotprenten van de profeet Mohammed had afgedrukt. 7 Ayatollah Khamenei, fotoanp/epa Mariabeelden, een bleekgele diamant en een nazi-trein Cocoseiland. FOTO'S GETTY Goud uit HMS Edin burgh. De regering van Iran heeft felle kritiek op Frankrijk, omdat het spotprenten toelaat over de hoogste leider van het land, aya tollah Khamenei. Raymond Boere Rotterdam Frank Renout Parijs Vals geld uit het Toplitz-meer. GO DONDERDAG 5 JANUARI 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 7