0) v— 15 9 Mosa Trio I VIER REDENEN MICHIEL BORSTLAP TERNEUZEN Fuse CHANSONS 0 TERNEUZEN CONCERT Checkpoint Theater zien van een optreden van de pia nist. De Belgisch-Nederlandse groep Het Mosa Trio dankt haar naam aan Mosa Trajec- tum, de Latijnse naam voor de stad Maas tricht. Het drietal klassieke muzikanten bestaat uit Alexandra Van Beveren (viool), Paul Stavridis (cello) en Bram de Vree (pi ano). Het Mosa Trio heeft tientallen live ra dio- en tv-uitzendingen op zijn naam staan en speelt zondag 8 januari vanaf 11.30 uur in Fletcher hotel Arion in Vlissingen. Clan Of Xymox Al direct sinds het debuutalbum uit 1985 is Clan Of Xymox één van de toonaange vende namen in de internationale darkwave scene. Met inmiddels 18 albums en nog veel meer single-releases op zak, tourde de band al vele malen de wereld rond. In de VS speelt de band in uitver kochte zalen en nu komt de groep naar Ne derland. Zaterdag 7 januari, 20.15 uur in ’t Beest in Goes. ‘Heavyweight’ Borstlap is afkomstig uit Den Haag, maar geniet bekendheid over de hele wereld. Dat leert een blik op enkele berichten in inter nationale kranten. ‘Borstlap is a heavyweight’ stond te lezen in een recensie in de Canadese krant Ot- towa Citizen. ‘Crystalline piano playing’, schreef de New York Times en ‘His music has the clarity of a Mozart Sonata’ was de conclu sie van de Washington Post ns het Marjolaine LesManouches Marjolijn Polfliet brengt met haar ‘Manou- ches’ Franse chansons van toen, van nu en van alle dagen daartussen. In een altijd her kenbaar maar toch eigengereid nieuw jasje. Brei, Gainsbourg, Brassens, Sardou, Mistin- guett, Zaz, Aznavour, zomaar een paar na men die zeker zullen passeren. Vrijdag 6 ja nuari, 20.00 uur in het Scheldetheater in Terneuzen. kunt een concert geven met alleen maar ballads, non-stop rustige muziek. Daar had ik nooit bij stil gestaan. Met ingetogen muziek trok hij volle zalen en iedereen vond het te gek. Als jazzmuzikant wilde ik zoveel mogelijk van mijn muzikale talent laten zien. Ei- naudi is juist groots in het wegla ten van overbodigheden en ruimte geven aan de muziek.” Inmiddels hebben Borstlap en Einaudi een speciale band, ze drinken regelmatig samen een glas wijn. „Mijn manager was ook de boeker van Einaudi in Nederland. Dat heeft bijgedragen aan ons con tact. Uiteraard kunnen we elkaar vinden in de muziek en we heb ben allebei een 11-jarige dochter, dat schept ook een band. Het is bo venal een ontzettend aardige ke rel.” Fanbase Inmiddels heeft Borstlap met zijn meditatieve repertoire een enorme fanbase opgebouwd en een geheel eigen geluid ontwik keld, zoals goed te horen is op zijn meest recente albums Muses en Elements uit 2021. Die twee albums zijn alleen al in het jaar 2021 ruim 8 miljoen keren beluisterd op ver schillende streamingplatforms. „Dat is volgens mij niet gek, want mensen zoeken naar rust terwijl de maatschappij zo snel mogelijk door raast. Iedereen wil ergens op een dag of in het leven tot zichzelf komen. Daar is neoklassieke mu ziek perfect geschikt voor.” De pianist hoopt zondagmiddag in Oostburg ook veel jongeren naar het concert te trekken. „Toen ik jazz speelde, zag ik alleen maar 60-plussers in het publiek. Dat is nu anders, het is behoorlijk gemê leerd. Voor jongeren is het een ide aal moment om de muziek die ze normaal luisteren onder het stu deren, nu eens live te horen. Bij de concerten hoeven mensen geen el lenlange verhalen van mij te ver wachten. De muziek zal spreken.” Ingetogen In de jazzwereld - waar Borstlap op dat moment naam en faam maakte - was hij gewend aan het principe ‘hoe meer je laat zien van wat je in huis hebt, hoe beter’. Ver weg van de gedachte ‘less is more’. „Einaudi opende mijn ogen. Je Veel jongeren luisteren tijdens het studeren naar pianomuziek, naar muziek die je zou kunnen omschrijven als ‘meditatief’ en ‘rustgevend’. Een van de grondleggers van dit genre is Michiel Borstlap. Na een imposante internationale jazzcarrière sloeg de pianist en componist een geheel nieuwe weg in: die van de ‘minimal music'. Ruud Hermans en The MVP’s Ruud Hermans en The MVP’s komen naar Nieuw- en Sint Joosland met een mix van country (and western), americana, blue grass en eigen liedjes. Ingekleurd door gita ren, bas, mandolines, en viool. Ze spelen in elk geval de nummers Anthem van Le onard Cohen en For Free van Joni Mit chell. Zaterdag 7 januari, 20.30 uur in Theater de Wegwijzer in Nieuw- en Sint Joosland. omposities gemaakt vanuit het hart en de onderbuik, zo om- schrijft Michiel Borst- lap zijn huidige mu ziekstijl. Geen klassieke muziek of jazz, maar meditatieve klanken die responderen met het gevoel van de luisteraar. De aanleiding voor zijn ‘muzikale switch’ was een concert van de Italiaanse sterpianist Ludo vico Einaudi dat Borstlap bij woonde. Ineens wist hij wat voor muziek hij wilde maken: Muziek waarbij het niet gaat om de noten, maar om de ruimte ertussen. „In 2010 was ik in Milaan”, vertelt Borstlap. „Daar gaf mijn toenma lige manager mij een cd en zei: ‘Dit is recent uitgebrachte muziek van Ludovici Einaudi.’ ‘Luduvici wie?’, reageerde ik meteen. Ik had nog nooit van hem gehoord. Toen ik niet veel later zijn concert zag, werd ik aan het denken gezet.” ■fl Michiel Borstlap maakt meditatieve en rustgevende pianomuziek, foto marcel truyens Tot rust komen in het theater Fuse was het huisorkest van het bekende te levisiepro gramma Podium Witteman. De groep verzorgt op zondag 8 ja nuari het nieuw jaarsconcert bij Porgy en Bess in Terneuzen. Deze enthousiaste musici brengen een bruisende mix van klas sieke muziek, jazz, pop en im provisatie. Na het grote succes van het afgelopen jaar komt Checkpoint Theater terug met een specta culaire show vol ontploffingen, in teractie en zeer spectaculaire tests die nog nooit eerder in een theater zijn uitgevoerd. Za terdag 7 januari, 19.30 uur in het Scheldetheater in Terneuzen. Zondag 8 januari, Ledeltheater in Oostburg, aanvang 15.00 uur. KLASSIEKE MUZIEK DARKWAVE Hans Puik Oostburg COUNTRY EN MEER GO DONDERDAG 5 JANUARI 2023 VZ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 41