M F Jllll JW Madeleine verbouwt nog eigen groenten 6 Vrouwen van Nu bestaat 70 jaar Vrouwen van Nu is met 500 afdelingen de grootste vrouwen organisatie van Nederland. De afdeling Brouwershaven is er een van. Het 70-jarig bestaan wordt feestelijk gevierd. Maar de gloriejaren lijken voorbij. Warme herinneringen bewaart Sari aan de diaserie ‘De Boer Op’, die zij destijds speciaal voor Vrou wen van Nu maakte. „Daarvoor bezocht ik landbouwbedrijven om het werk op de boerderijen gedu rende de verschillende seizoenen in beeld te brengen.” ren was, ben ik snel lid geworden. En wat heb ik hier veel geleerd van cursussen als fijne keuken, cul tuur, politiek, Engels, haken en breien. De gordijnen in de eerste woning van mijn dochter Marjo lein heb ik destijds zelf gehaakt.” Er zijn veel veranderingen geweest in de loop derjaren Op de vraag of in de huidige tijd ook mannen welkom moeten zijn, zegt Nel: „Nou, nee, het is toch een vrouwenvereniging?” „Dit ligt best een beetje gevoelig binnen onze groep”, lacht voorzit ter Renée van der Hulle-Ossen- drijver dit onderwerp snel weg. Wat betreft de toekomst komt zij tot de nuchtere constatering dat de glorietijden voorbij zijn. In 2015 telde deze afdeling nog 50 leden. Met ingang van 2023 zijn dat er nog maar 29. „Ik betwijfel of we de volgende 10 jaar gaan halen.” Het besloten jubileumfeest is woens dagmiddag 18 januari in het Ton- nenmagazijn met onder meer mu ziek- en toneeloptredens. Reizen Madeleine trouwde met een man van de vaart, uit Groningen. „Mijn echtgenoot overleed al op vijftigja rige leeftijd. We kregen vier zonen. Drie ervan zijn nog in leven. Zodra de jongens de deur uit waren, ging ik reizen. Zo heb ik ruim drie maan den door Australië gereisd. Ik heb het land van noord naar zuid door- Madeleine werd verpleegster en volgde haar opleiding in Den Hel der. „Daarna ging ik verder naar Helmond voor mijn kraamdiploma en naar Eindhoven voor kinderver- pleegkunde. Uiteindelijk werd ik verpleegster in het ziekenhuis in Vlissingen.” Groenten kweken Madeleine woont nog zelfstandig. „Ik kook zelf en heb alleen voor het heel zware werk iemand om te hel pen. Ik kweek mijn eigen groenten en kruiden. Daarvoor heb ik bed den op hoogte zodat tuinieren niet te moeilijk is. Verder loop ik elke dag een stukje voor mijn conditie en de nodige vitamine D.” Ze viert haar verjaardag deze week met een etentje met haar kinderen, klein en achterkleinkinderen. Madeleine is geboren op Driewe gen bij Biervliet. Ze werd lekenzus ter bij de Franciscanessen en werkte een tijdje in Amsterdam. „Hoeveel ellende ik daar gezien heb... Geluk kig was er tijd voor vertier. Ik werd lid van een toneelvereniging en heb nog op het podium in het DeLaMar theater gestaan!” Clasien bekleedde ook talrijke be stuursfuncties binnen deze afde ling, reisde daarvoor veelvuldig naar het landelijk bestuur in Den Haag. Ook memoreert ze gretig de uitwisselingsbezoeken met agrari sche gezinnen in Zwitserland en in Wales en de jarenlange contac ten die dit opleverde. „Natuurlijk waren er veel veran deringen in de loop der jaren. Maar dat gaat toch vanzelf? Het leven verandert, dus de vereniging ver andert mee”, constateert Nel van Nieuwenhuijze-van der Wekken laconiek. Zij is sinds 1963 lid en be zoekt nog steeds gretig de bijeen komsten elke derde woensdag van de maand in het Tonnenmagazijn. Rode draad „Vrouwen van Nu loopt als een rode draad door mijn leven”, zegt Clasien Mandemaker-Penning. Zij ging op 1 oktober 1961 met haar buurvrouw, Addie Schoon, mee naar de vrouwenbond om kennis te maken. „Maar, ja toen liep ik op alledag van mijn derde kind. Nadat de baby eind van die maand gebo- °t2012 heette het de Nederlandse Bond van M Plattelandsvrouwen M (NBvP). Daarna werd HO de naam veranderd in Vrouwen van Nu. Brouwershaven is als enige van de vijf afdelingen op Schouwen-Duiveland blijven voortbestaan. Deze groep kan bo gen op aardig wat leden, die al meer dan een halve eeuw trouw zijn, waarvan sommige zelfs ruim zestig jaar. Sari Hanse-Verburg was amper 20 toen ze in 1962 bij toe val ken nismaakte met deze vrouwen bond. „Ik was lid van Toneelver eniging Het Gouwse Masker in Noordgouwe en ze vroegen me vanuit de bond mee te doen in een toneelstukje voor de kerstavond. De sfeer sprak me zo aan dat ik di rect lid ben geworden.” Sari benadrukt dat Vrouwen van Nu heeft bijgedragen aan haar per soonlijke ontwikkeling. „Ik deed mee aan een cursus ‘gesprekslei der’ en van daaruit ontstond een leeskring. Met enkele deelneem sters komen we nog steeds bij el kaar. Niet meer om boeken te be spreken, maar algemene onder werpen. Ik werd ook lid van de provinciale Agrarische Commissie binnen de bond en vanuit die functie bezocht ik ook de lande lijke vergaderingen en was ik ver tegenwoordigster bij andere agra rische organisaties, zoals de ZLM.” kruist, ruim tweeduizend kilome ter. Na een telefoontje van een hui lende kleindochter die oma zo miste, ben ik teruggekomen. WOENSDAG 4 JANUARI 2023 VL Toekomst trilt onder jubileum AARDENBURG Een collage met foto’s van de zeven kleinkinderen hangt pro minent zichtbaar in de kamer van Madeleine Cornelius-Lip- pens in Aardenburg. Tussen de foto’s staat de tekst ‘Hotel Oma, altijd open’ met maar liefst vijf sterren. Deze geliefde oma viert haar honderdste verjaardag. Drie leden die allen ruim 60 jaar lid zijn van Vrouwen van Nu: Sari Hanse-Verburg, Clasien Mandemaker-Penning, Nel van Nieuwenhuij- ze-van der Wekken (van links naar rechts), fotomariekemandemaker - Nel van Nieuwenhuijze- van der Wekken Ali Pankow Brouwershaven - Wilma Valk a Madeleine Cornelius-Lippens uit Aardenburg viert haar 100e ver jaardag. FOTO GIANNI AGOSTI tl lb»

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 45