Gevoed en verjaagd door het water in prehistorisch Zeeland D M 1 77 J I - 7- a Solar Energy Works is niet op tijd met plan voor Maaidijk in Oostburg 5 L- 7-7 M(r"7 a T deur willen SPOREN IN DE DELTA Beter had het nieuwe jaar niet kunnen beginnen voor bewoners van de Maaidijk bij Oostburg. Er komt geen zonnepark pal voor hun neus te liggen. Solar Energy Works heeft de plannen niet op tijd rond gekregen. wenoud element van de regionale identiteit. Lang voor de opkomst van de beroepsvisserij in de mid deleeuwen werd er al gevist in deze contreien en er zijn aardig wat archeologische vondsten die dat bewijzen. Bijvoorbeeld weerhaken van een harpoen uit het mesolithicum (midden-steentijd, ca. 8800-5000 oor de drastische inkrim ping van de Zeeuwse kot- tervloot verbleekt een eeu- voor Chr.), gevonden bij Aarden burg. Of netgewichten uit de Ij zertijd (ca. 800-0 voor Chr.) uit het Land van Saeftinghe. Uit de Romeinse tijd die daarna kwam, beschikken we over netgewichten en visnetnaalden. Er zijn ook spo ren gevonden van de productie van allee, een breinzoute maar po pulaire vissaus. Op de flanken van een terpje bij Serooskerke op Wal cheren troffen archeologen schel pen van duizenden kilo’s schelp dieren zoals mosselen en kokkels aan. Dit wijst al op commerciële, grootschalige productie van vis saus of in aardewerk verpakte schelpdierconserven in de Ro meinse tijd. Een zeer brede vorm van het ‘gemengd bedrijf beoe fenden de bewoners van Brabers bij Haamstede op Schouwen. Hun sporen zijn ontdekt in 1957, tijdens grootschalige herverkavelingen. Ze worden tot de neolithische Vlaardingencultuur gerekend (ca. 3400-2500 voor Chr.). De vond sten omvatten enkele huisplatte- gronden, een bewoningslaag en veel losse vondsten, zoals pijlpun ten van vuursteen. De mensen van Brabers waren boeren, veehou ders, jagers én vissers. Ze verza melden ook schelpdieren. Hun voedselpakket was dus gevarieerd. Voedsel halen uit het water was dagelijkse praktijk voor de prehis torische Zeeuwen. Net als voor hun latere streekgenoten hield het water voor hen ook dreiging in. Dat ondervonden de boeren, die in het neolithicum (nieuwe steen tijd, ca. 5000-2000 voor Chr.) in de omgeving van Baarland woonden. Sporen van deze ‘eerste boeren van Zuid-Beveland’ zijn ontdekt in 1980. Uit de buurt van Driewe gen, enkele kilometers naar het noordwesten, stamt een eerder ge vonden stuk van een geslepen vuurstenen bijl, waarmee in deze tijd waarschijnlijk boompjes zijn gekapt. Het landschap waarin de ‘Baarlandse’ boeren leefden, werd na 3000 voor Chr. weer natter, ge zien de moerasplanten die er toen gingen groeien. Ze zullen toen noodgedwongen hun boeltje weer hebben gepakt. Verdreven door het water: een lot dat ook veel streekgenoten uit latere eeuwen was beschoren. Duurzaamheidsplan De intentieovereenkomst is nog ge tekend door het vorige college van burgemeester en wethouders. In middels hangt de vlag er in Sluis Aan de kant geschoven De bewoners van de Maaidijk moesten van begin af aan niets we ten van het plan, ondanks de be lofte dat het energie voor negendui zend huishoudens en driehonderd duizend euro voor de buurt zou op leveren. Ze voelden zich aan de kant geschoven door het toenmalige col lege. „Er was geen aandacht voor Nee, Tonny Schoone heeft nieuw jaarsnacht niet een extra fles cham pagne ontkurkt. „Ik heb het bij een glaasje gehouden.” Toch heeft ze, net als de andere bewoners van de Maaidijk en buurtschap Scherp- bier, ‘een feestelijk gevoel'. „Op 29 december zijn we door de wethou der ingelicht dat het zonnepark er niet komt. Leuk om een jaar zo af te sluiten.” Schoone haalde van begin af aan haar neus op voor de plannen die de vorige coalitie van de gemeente Sluis had. Bij het verdeelstation van Oostburg moest een zonnepark van twintig hectare komen te liggen. Omwonenden zouden hun weidse uitzicht verliezen en vruchtbare landbouwgrond zou opgeofferd worden. Zo ver komt het echter niet. burgerparticipatie, de hele buurt was tegen", zegt Schoone. „We zijn bovendien voorstander van zon op daken. Je moet pas land bouwgrond opofferen als er niet ge noeg daken zijn. Kijk eens hoeveel schuren er in de gemeente Sluis staan, dat zijn er meer dan genoeg. En al die grote parkeerterreinen aan de kust kun je overkappen met zon nepanelen. Zo blijft het geld bij de bevolking.” Schoone is ook blij met het burgerberaad. „Dat is beter dan een discussie met dorpsraden en natuurverenigingen. Die hebben van tevoren hun standpunt al be paald.” Solar Energy Works kon dinsdag niet reageren. Sluis is verbaasd Exploitant Solar Energy Works (SEW) heeft de deadline van 31 de cember 2022 niet gehaald. Voor die datum moest het bedrijf een con crete exploitatieopzet voor het zon nepark overleggen. Dat was afge sproken in een intentieovereen komst die SEW en Sluis april vorig jaar hadden ondertekend. Wethou der Cees Liefting vertelde een paar weken geleden al dat de gemeente nog niets ontvangen had. Het bleek een voorbode. „Wij zijn zelf ook verbaasd dat we geen plan hebben ontvangen", aldus Liefting. „In september had den we contact met SEW. Toen hebben we gewaarschuwd dat ze stappen moesten zetten en met omwonenden in gesprek moesten In theorie zou het kunnen dat het burgerberaad alsnog een zonne- Ik verwacht niet dat ze nu alsnog een anders bij. De gemeente werkt aan zonnepark voor onze een duurzaamheidsplan en heeft afgesproken bewoners daar actief bij te betrekken. Via een burgerbe- -V’ ,v-'£ - - park aan de Maaidijk adviseert. Tonny Schoone weet dat ook. „Ik verwacht niet dat ze nu alsnog een zonnepark voor onze deur willen. Dat zou me verbazen. Maar als het de wens van de burger is, is dat toch al iets anders dan dat een energie bedrijf het wil.” ^"',4 7; 7'1, V.T. W'' J77 I .7 7 7'i<-7 '•'«7 7 gaan. Dat was een eis van ons, maar raad gaat Sluis peilen hoe zij over het is niet gebeurd. De exploitant bijvoorbeeld zonneparken of kleine heeft niet kunnen leveren. Daarom windmolens denken. „We willen hebben we er een punt achter ge- dat er maatschappelijk draagkracht zet.” Volgens Liefting heeft SEW voor ons duurzaamheidplan is", Sluis wel om driekwart jaar uitstel zegt Liefting. verzocht. Daar zag de gemeente niets in. „Dan blijven we maar wachten.” - W c 1 Stekker is uit zonnepark 7 - Tonny Schoone Een tweewekelijkse rubriek over Zeeuwse vondsten, historische sporen en verhalen - Jan J.B. Kuipers Vuurstenen bijl uit Brabers. Erfgoed Zeeland, Middelburg. FOTO JAN J.B. KUIPERS Bob Maes Oostburg v v.; 7*f ,t. >7 PM WOENSDAG 4 JANUARI 2023 Feest bij omwonenden van de Maaidijk in Oostburg: het plan voor een zonnepark gaat de ijskast in. fotoannehana

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 33