We zouden meer samen moeten doen, maar dan voel ik me nog alleen Als ik rustig in een stoel zit wil ik slapen, maar in bed kom ik dan weer moeilijk in slaap Wat valt er te doen tegen brandend maagzuur? 19 VRAAG AAN DE SPECIALIST Een roker loopt twee tot drie keer zo veel risico op staar kend is dat je dus bijna niets meer ziet in het donker, het bei de ogen betreft en het langer dan een half uur duurt om te wennen aan het donker. Het begint meestal met nachtblindheid en eindigt uiteindelijk in blindheid. Helaas is er nog geen behande ling voor deze aandoening.” Een andere oorzaak van slecht zien zonder licht kunnen oog ziekten zijn, zoals staar of glau coom. „Bij staar kun je niet echt van nachtblindheid spreken”, zegt Talsma. „Je hebt dan last van zogeheten hoge helderheden er gens in je beeld. Door vertroebe ling van je ooglens breekt het licht op verschillende plekken, waardoor je niet goed kunt zien. Dit effect is het grootste in het donker. Met een operatie kan de troebele lens vervangen worden door een kunstlens.” Is er sprake van glaucoom dan is de oogzenuw beschadigd, legt Tjon uit. „Bij langzame glaucoom verlies je eerst je gezichtsvermo gen aan de randen en wordt dat verloren beeld in eerste instantie door de hersenen ingevuld. Na een tijdje breidt het gezichtsver lies zich langzaam uit van buiten naar binnen. Eerst zie je alsof je door een koker kijkt en later zal ook het midden van het blikveld verloren I gaan. Acute glaucoom is niet te missen, omdat die gepaard gaat met pijn in het oog, slecht zien, hoofd pijn en misselijkheid. Ge lukkig is glaucoom wel te behan delen. De schade kan niet meer hersteld worden, maar de behan deling remt of stopt de opgelopen schade wel. Zonder behandeling leidt dit uiteindelijk tot blind heid.” Check bij daglicht Als je wilt weten hoe goed je zicht in het donker is, begin dan met een check bij daglicht. Óp Oogfonds.nl kun je in een paar minuten je ogen testen. Zijn je ogen overdag goed, maar zie je ’s avonds met weinig licht amper iets of niets, ga dan naar je huisarts om te laten controleren of je last hebt van nacht- I blindheid. Zie je overdag goed, maar ’s avonds niet zo scherp, dan kun je last hebben van nachtbij- ziendheid en is een nacht- bril op sterkte misschien een optie. Preventief kun je het een en an der doen en laten om goed te kun nen blijven kijken in het donker. Uit onderzoek blijkt dat roken een slechte invloed heeft op je ogen. Zo loopt een roker bijvoorbeeld twee tot drie keer zo veel risico om staar te krijgen dan een niet-roker. Zorg daarnaast dat je voldoende vitamine A binnenkrijgt. De staaf jes in je netvlies die je gebruikt om in het donker te kijken, worden geactiveerd door de pigmentstof rodopsine. Dat gebeurt met behulp van die vitamine A. Heb je niet vol doende vitamine A in je bloed, dan wordt deze pigmentstof niet aan gemaakt en werken de staafjes dus niet goed. Vitamine A zit in vlees- en zuivelproducten, maar ook in veel groenten zoals wortel, boeren kool en spinazie. Ook een vraag? zo@dpgmedia.nl RELATIETHERAPEUT JEAN-PIERRE VAN DE VEN HUISARTS KAROLIEN VAN DEN BREKEL VOEDSELDESKUNDIGE KARINE HOENDERDOS delen gezocht. Dat ge beurt ter plekke, en later met een ergotherapeut en/of partner erbij. Denk aan een sterke led lamp, een taststok of een spe ciale nachtzichtbril. Die videobril (van enkele dui zenden euro’s) wordt nog doorontwikkeld, zegt Talsma. De bril heeft een cameraatje die beelden op twee displays projec teert. De gebruiker ziet de buitenwereld via die projecties. Overigens wordt de taststok door de zorgverzekeraar ver goed, de ledlamp en bril lang niet altijd. Automobilisten hebben in de wintermaanden nogal eens moeite om fietsers en voet gangers te zien. Folo^tTYiMAGES Als je rustig in de stoel zit, ben je waarschijn- x lijk heel ontspannen. Misschien is het een natuurlijke pauze, bijvoorbeeld na het eten. Als je eraan toe kunt geven, is dat geen probleem, mits het niet langer duurt dan 20 tot 30 minuten. Als je overdag niet in slaap wil vallen, doe dan iets actiefs zodra je slaperig wordt. Denk aan puzzelen, even wandelen, een klusje of een boodschap. Als je overdag lan ger slaapt dan wordt het ook weer lastiger ’s avonds in slaap te vallen. Bovendien ligt er bij het naar bed gaan ook vaak meer druk op dat je ‘moet’ slapen, en dan lukt het juist niet door de focus daarop en het gebrek aan ontspanning. Wat bij de één de klachten verergert, geeft bij l de ander geen problemen. Je moet dus zelf I uitproberen wat bij jou klachten geeft. Be- kende triggers zijn alcohol, pepermunt, uien, (flh scherpe kruiden, chocolade, koffie, thee, frisdrank en sinaasappelsap. Ook grote maal tijden, veel vet of haastig eten kan zorgen voor brandend maagzuur. Eet dus rustig, kauw goed en zit rechtop tijdens het eten: dat is fijner voor je maag. Als je last hebt van maagzuur kan enkele slokken melk drin ken helpen, net zoals kleine slokjes water drinken of kauwen op kauwgum, ’s Nachts kan het helpen om het hoofdeinde van je bed te verhogen en op je linkerzij te slapen. Heb je echt vaak last van brandend maagzuur? Slik niet eindeloos lang maagzuurremmers maar zoek, samen met je huisarts, de oorzaak van je klachten. Het kan bijvoorbeeld komen door roken, stress en overgewicht. F ha We hebben het allemaal weleens gezien, zo’n horror-stel dat zwijgend tegenover elkaar zit in een restau- rant. Uitgepraat. Boos misschien, of gefrustreerd. In elk geval niet samen. Want samen-zijn is inder- daad iets anders dan je allebei aan hetzelfde tafeltje bevinden. Juist als je geacht wordt samen te zijn maar het niet echt bent, kun je je het aller meest alleen voelen. Samen-zijn gaat om verbinding voelen. Als je uit eten gaat, schep je de gelegenheid om je te verbinden, maar dat is niet voldoende. Je moet ook allebei je best doen om tussen de soep en aardappelen door verbinding tot stand te brengen. Hoe je dat doet? Simpel: je vraagt je geliefde waar hij of zij mee bezig is. Je kijkt elkaar aan, je raakt elkaar aan, je vraagt door. Verbinding zit aan de ene kant in aandacht en interesse, en aan de andere kant in gezien en gehoord worden. Dit weet je natuurlijk wel. Verbinding leggen is niet moeilijk, maar je begint er niet meer aan. Omdat je het al zo vaak hebt geprobeerd. Omdat er toch weer ruzie van komt, of erger. De vuistregel is: als je merkt dat je zelf deel uitmaakt van het horrorstel, is het tijd om de ober om de rekening te vragen. Dan is het over en uit. GO DINSDAGS JANUARI 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 19