9 Van der Wal kreeg een dikke plus in de Kamer, maar bij de boeren was de sfeer min één kabinetsplannen die dreigen te worden gepresenteerd. „Als het kabinet dit eerder ‘met ons’ had opgelost, was heel Nederland niet in de ban geweest van de stikstof- crisis met omgekeerde vlaggen door het hele land”, zegt hij. „In de Tweede Kamer kreeg Van der Wal een dikke plus, maar bij de boeren was de sfeer een min één.” Toch gaat de presentatie van de kabinetsplannen op 10 juni ge woon door. Dat er niets verandert, wekt zo veel boosheid bij de LTO-voorman dat hij net als de actiegroepen Agractie en Farmers Defence Force besluit aan te slui ten bij de boerenprotestmanifesta tie in Stroe op 22 juni. Tienduizenden boeren verza melen zich in het dorp bij Barne veld op het terrein van een boer. Op de heen- en terugweg blokke ren trekkers snelwegen, wat tot gevaarlijke situaties leidt. Drie mensen op een trekker raken zwaargewond bij een botsing met een vrachtwagen. Verder verloopt het protest zonder grote inciden ten. Na het stikstofdebat, eind juni, barst het boerenprotest echt los. Dat raakt iedereen. Ook de betrok ken ambtenaren. RIVM’er Ella Westerhof: „De beeldvorming was: die kaartjes komen van het RIVM. Dus mensen rekenden dat ons ook aan. Op WhatsApp kreeg ik foto’s toegestuurd van mijn kleine neefje op de tractor.” Ook de directeur landelijk gebied en stikstof Vera Pieterman ligt ervan wakker. „Ik had nachtmerries over trekkers.” commotie over het stikstofkaartje. Boeren zijn blij met de excuses, ook Wikje de Jong en Jilles Boer noemen ze ‘op zich goed’. „Maar laat het kabinet de volgende keer eerst nadenken, voordat het zoveel onrust veroorzaakt.” had ik óók moeten uitleggen wat dit kaartje niet is!” benadrukt ze. „Het is géén Google Maps, waarin je kunt opzoeken wat de conse quenties zijn voor jouw boerenbe drijf.” Ze noemt het ‘een duivels di lemma’. „De boeren willen duide lijkheid, maar dat levert ook on rust op.” Of ze spijt heeft? „Ik kon niet sorry zeggen voor het kaartje, daar sta ik achter. Hoe je het ook had gecommuniceerd, als zoiets supercomplex voor het eerst in zichtelijk wordt, dan is dat altijd in yourface. Maar ik had het anders moeten uitleggen. Daar kon ik op recht sorry voor zeggen.” Ze baalt wel van de onrust die door het kaartje is ontstaan. „Dat vind ik oprecht heel erg.” Maar op de vraag of zij al voor publicatie werd gevraagd het kaartje te schrappen, schudt ze resoluut haar hoofd. „Nee, mensen hebben gewaar schuwd: dit gaat veel impact heb ben, maar niet gerelateerd aan dat kaartje. Dat is onzin. De eerste keer dat ik hoorde: ‘dat kaartje moet van tafel’ was op 5 augustus, bij Johan Remkes.” Directeur landelijk gebied en stikstof Vera Pieterman zegt dat er wél sprake was van ‘maatschappe lijke tegenstand’. Maar de zorgen vooraf werden volgens haar vooral geuit over de impact van de stik- stofplannen en gingen niet zozeer om het kaartje. „De keuze om dit binnen het ministerie van Land bouw met een kaartje te doen, was weloverwogen. Je moet varianten doordenken en omdat de stikstof- doelen gebiedsgericht worden aangepakt, betekent dat automa tisch een kaartje.” Op 5 augustus biedt het kabinet tijdens het eerste gesprek met stikstofbemiddelaar Johan Rem kes excuses aan voor de ontstane Miljoenen De 48 hectare grond die zij bezit ten, zijn inmiddels meerdere mil joenen waard. „Maar als de stik- stofuitstoot omlaag moet met 50 procent, zou het best kunnen dat onze grond in één klap zo’n 1,25 miljoen minder waard is”, rekent Jilles voor. „Zo veel conse quenties heeft zo’n kaartje. Ze pakken je meteen in je beurs.” Adjunct-directeur Food en Agri Martine Boon van Rabobank Nederland erkent dat de bank sinds de presentatie van het kabi netsplan en het stikstofkaartje ‘kritischer zijn op financiering’. „De Rabobank is terughoudend in het financieren van bijvoorbeeld nieuwe stallen.” Of de regering een fout maakte door het stikstofkaartje bij de stukken te doen? Minister-presi dent Mark Rutte: „Dat kaartje zat al bij de stukken. Achterhouden had geen zin”, benadrukt de premier. „Anders kan het een dag erna alsnog naar buiten komen door een Woo-verzoek (Wet open overheid, red).” Hij is wél blij dat stikstofbemiddelaar Johan Rem kes uitkomst bood. „Gelukkig heeft Johan toen gezegd: we halen het van tafel en we vervangen het stikstofkaartje door de regionale plannen.” Blijft hij erbij dat het kaartje ‘ruk’ was, zoals hij het be gin augustus noemde, tijdens een bezoek aan een melkveehouder? „Natuurlijk was het onhandig en dus heb ik gezegd: ‘dat is ruk’. Dat was het ook gewoon.” Stikstofbemiddelaar Op verzoek van de Tweede Kamer wordt begin juli een onafhanke lijke stikstofbemiddelaar aange steld: de 71-jarige Johan Remkes. Premier Mark Rutte bemoeit zich er ook intensief mee. Van der Tak: „Op een woensdag belde Mark Rutte me vier keer, donderdag belde hij nog vijf keer. Ik heb toen aangegeven dat een gesprek alleen zin had als er ‘zonder taboes’ over de inhoud gesproken kon worden: dus dat het óók over het stikstof kaartje moest kunnen gaan.” Volgens de verantwoordelijke minister Christianne van der Wal heeft het stikstofkaartje ‘mythi sche proporties gekregen’. Mono toon somt ze op: „Ik heb het uiten treuren uitgelegd: dat kaartje is een tussenstap, een houtskool- schets, het wordt pas later defini tief provincies krijgen een jaar de tijd... Alleen, met de kennis van nu dat is het ook gebleven - Sjaak van der Tak, LTO Nederland Wikje de Jong en Jilles Boer hebben nul begrip voor het stikstof- kaartje. FOTO WILBERT BIJZITTER 12% (gebieden Gelderland) 12% (gebieden met minder 1 hör>A»l/innan \/ar»ijj£ gerekend met bron: rijksoverheid Waar mag straks hoeveel minder worden uitgestoten in Nederland? Voorgestelde vermindering uitstoot schadelijke stoffen voor milieu per gebied GO ZATERDAG 31 DECEMBER 2022 (gebieden met minder beperkingen vanuit water, bodem, natuur en stikstof) 47% (transitiegebied) 47% (veenweidegebied) coat (reductie van 80% voorstallen en 18% voor veld) 70% (ring rond stikstof- gevoelige Natura 2000-gebieden) 95% Natura 2000 95% Natuur Netwerk Nederland* Provinciegrens •Emissiereductie kan per Natuur Netwerk Nederland-gebied verschillen. Modelmatig is gerekend met 95% emissiereductie ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 9