‘Die Japanse voetballers die de kleedkamer spie en span met origamivogeltjes achterlieten, dat ontroerde me’ Theodorus Wilhelmus Maassen VI via sociaal geaccepteerd gedrag. Maar we zijn niet meer dan oké. Daarom vind ik het ook zo leuk om het over poepen te hebben in mijn show. We doen allemaal alsof we lekker ruiken, niet poepen, alsof we goede mensen zijn, alsof we ’s ochtends fris uit bed komen. Néé. Dat is niet zo! Ik wil dat laten zien aan de mensen. Waarom bestaan er geen datingsites waarbij je adverteert met je slechte kanten?’ Wat zou er bij jou staan? ‘Ik ben wel een zeur, man, ik moet altijd de dingen waar ik last van heb hardop uitspreken. Dat ik last heb van mijn rug, bijvoorbeeld. Ik ben ook overgevoelig. Als ik in een café kom en er is muziek die me niet aanstaat, moet ik weg. Onmiddellijk. Karakterologisch ben ik een moeilijk mannetje, alles komt bij mij nauw: ik heb veel nodig om te zorgen dat ik het leuk heb, en er is weinig voor nodig om te zotgen dat ik het niet meer leuk heb.’ Typisch een 6. ‘Tüürlijk. En dan rond ik af naar boven, hè. Geen haar beter dan de rest. Het zou zoveel schelen als we dat zouden accepteren. En als we onszelf niet zo serieus nemen, dan maken we misschien nog kans dat cijfer op te hogen.’ Hoe dan? ‘Nou, afgelopen WK bijvoorbeeld, de Japanners hadden gewonnen van Duitsland. Grote sensatie. Maar wat ik dus zo mooi vond, was een foto van hoe die Japanse voetballers de kleed kamer achterlieten. Spie en span. Geen afval, geen rondslingerende spullen, niks. Ze hadden zelfs origamivogeltjes gevouwen van de tape die ze hadden gebruikt. Dat ontroerde me. Die mensen gaan wel richting de 8 hoor.’ Probeer jij weleens richting de 8 te gaan? Hij grijnst. ‘Ja. Ik heb een Oekraïens jongetje leren fietsen. Dacht ik.’ ‘Jawel hoor. Als ik zó op het podium word geschoven, onvoorbereid, dan weet ik het niet zo goed.’ En er was meer ‘grimmigs’ gaande. Klimaatzorgen en nieuwe grens overschrijdende schandalen. 2022 kende inflatie, snel stijgende energie prijzen, polarisatie. Woningnood. ‘Ik heb allemaal vrienden met kinderen in de twintig die nog thuis wonen. Dan komt op een gegeven moment toch die vraag - en de vraag of de vraag überhaupt gesteld moet worden - is Nederland het ging ZO: zijn buren hadden drie Oekra- iense vluchtelingen in huis genomen (‘ook al van die mensen die richting de 8 gaan’). De buurvrouw had Maassen verteld dat het zoontje, een jongetje van een jaar of zeven, wel wilde leren fietsen. Dus de cabaretier regelde een crossfietsje. Hij met dat jochie op pad, en dat fietsje onder de arm - ‘en ik had al rugpijn hè’ - naar een parkeerterrein. Een verlaten plek, zodat dat jongetje, als hij zou vallen, niet voor schut zou staan. ‘Wat denk je?’ Je liet hem vallen? ‘Nee! Hij ging op die pedalen staan en sjéésde ervandoor! En die buurvrouw stond er ook zo bij te kijken van: ja, he told me he couldn’t bike. Rotjochie, dacht ik, daar gaat mijn poging om mijn zelfbeeld op te vijzelen!’ 16 DE OORLOG IN OEKRAÏNE BEGON toen Maassen net klaar was met Onbekend terrein. Klaar met het schrijven, schaven, schrappen. ‘Toen de Russen Oekraïne binnen vielen, wist ik meteen: die oorlog, die moet erin. Die kan ik niet onbesproken laten.’ Terwijl zijn dochters meteen aan de slag gingen met stoepkrijt achter het huis om blauw-gele vlaggen te tekenen, boog Maassen zich weer over zijn teksten. Bijna alles wat hij schrijft, probeert hij uit op het podium in comedyclub Toomler in Amster dam, op donderdagavond, twaalf minuutjes. ‘Dat maakt ook dat ik grappiger op het podium ben dan in het echt, omdat je, als je een show maakt, de tijd neemt veel dieper na te denken dan je normaal doet.’ Word je onzeker als niemand lacht? ‘Nee. Het hoort erbij. Die avonden in Toomler zijn mijn stok achter de deur, dan ga ik iets op papier zetten. Omdat ik anders met mijn mond vol tanden sta.’ Dat kan ik me niet voorstellen... ER ZIT EEN DISCREPANTIE in hoe het jaar was, qua gebeurtenissen, en hoe Maassen het ervoer. Hij zit in wat hij zelf‘fijn vaarwater’ noemt. Zijn show, de elfde alweer, wordt goed bezocht. Zijn gezin gaat goed, zijn huwelijk idem - ‘halleluja’. Aan de andere kant: ‘Er zijn zo veel mensen, vooral kinderen, klote uit die coronaperiode gekomen. Dat vind ik iets verdrietigs.’ GEBOREN Oegstgeest, 8 december 1966 LOOPBAAN Begint in 1987 aan de Academie voor Drama in Eindhoven. Wint in 1990 het Groninger Studenten Cabaret Festival en Cameretten in Rotterdam. Studeert af in 1991 SHOWS In 1994 gaat Bepaalde dingen in première. Daarop volgen onder andere Neuk het systeem, Ruwe pit, en Met alle respect. In 2013 doet hij de Oudejaarsconference. Daarna volgen Vankwaadtoterger en Situatie gewijzigd. Nu te zien met Onbekend Terrein Fl LMS In 2001 voor het eerst te zien, in Minoes. Daarna in onder andere Zwartboek, TBS, en New Kids Turbo PRIVÉ Getrouwd, vader van twee dochters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 96