I <2022 8 Op zijn kop dit was Misschien is het de grootste kabinetsblunder van dit jaar: het ‘stikstofkaartje’ dat zo veel kwaad bloed zette bij boeren. Een reconstructie met alle hoofrolspelers. Van boeren die ‘flabbergasted’ zijn tot minister-president Mark Rutte, die het kaartje ‘ruk’ noemt. De Rabobank is na de stikstofdiscissie terughoudend in het financieren van nieuwe stallen cht? Hoe dan? 47 procent minder stikstof uitstoten in dit gebied? Er is hier bijna geen huis hebt gekocht, maar je mag voortaan nog maar één of twee kamers gebruiken.” Wat Wikje de Jong niet weet, is dat voor de presentatie van het stikstofkaartje er in Bilthoven door het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) al maanden is gewerkt met vele tientallen, zo niet hon derden kaartjes met daarop de richtinggevende doelen per ge bied. Topadviseur van het RIVM Wim van der Maas: „Ik denk dat we hier in totaal al wel 80.000 kaartjes hebben gemaakt over uitstoot.” Hoe het verguisde stikstof kaartje is ontstaan? „Maanden voordat het stikstofkaartje naar buiten kwam, vroegen de direc- teur-generaal stikstof en de pro vincies aan ons: wat kunnen de provincies doen? Welke emissie reducties zijn nodig om de stik- stofdoelen te bereiken?” aldus Van der Maas. koffiefabriek van Douwe Egberts.” In mei krijgt Land en Tuinbouw Organisatie Nederland (LTO), de belangrijkste vertegenwoordiger van boeren, er lucht van dat het ministerie ‘werkt aan een stikstof kaartje’. Voorman Sjaak van der Tak: „Daarvan hebben we meteen gezegd: dat zal leiden tot ontzet tende onrust en emotionele weer stand.” Enkele dagen voordat het kabi net zijn plannen presenteert, krij gen Kamerleden van coalitiepar tijen VVD, D66, CDA en Christen unie na lang aandringen inzage. Waar de vertrokken Landbouw minister Henk Staghouwer ‘ons meenam met elke punt en komma van beleidsbrieven, was de aanpak bij Van der Wal totaal anders’, ver telt CDA-Kamerlid Derk Boswijk. „Begin juni repte ze over de moge lijkheid van een kaartje. Daar heb ben Pieter Grinwis (Christen unie) en ik meteen van gezegd dat het niet verstandig was. We heb ben daarna echt aan de deur moe ten rammelen om uiteindelijk na veel pijn en moeite een paar dagen van tevoren op het ministerie een half uur te worden bijgepraat.” Net als D66-Kamerlid Tjeerd de Groot herinnert hij zich hoe ze een uitgeprinte powerpoint in de hand gedrukt krijgen. Wat de CDA’er als eerste doet? „Kijken waar ik woon en wat de impact op mijn omgeving is. Daarna lees je natuurlijk geen letter meer.” En dat is volgens hem precies wat ook bij boeren gebeurt. „Ook al zet je honderd keer ‘concept’ op het kaartje, die informatie komt dan niet meer aan.” De christen democraat noemt het kaartje ‘echt onnodig dom’. „Het heeft heel veel kapotgemaakt. Het signaal was: wij in Den Haag hebben al be dacht hoe die transitie eruit moet gaan zien.” Een paar dagen voor de presen tatie waarschuwt Van der Tak naar eigen zeggen nogmaals voor de Interactief Achter de schermen wordt dan ‘een handige tooi’ ontwikkeld, waar ze volgens RIVM’ers ‘maan denlang heel vrolijk mee werken’. Provincies krijgen daarmee in zicht in hoe maatregelen uitpak ken op de stikstofuitstoot. „Nog nooit hadden we zo mooi interac tief inzicht gegeven in de situatie, dat liep super”, memoreert advi seur stikstof Ella Westerhof. „Het was als een goed huwelijk tussen het Rijk en de twaalf provincies.” Aan de hand van de kaartjes van de provincie maakt het ministerie van Landbouw, Natuur en Voed selkwaliteit (LNV) één kaart met richtinggevende doelen. Een apart bureautje wordt ingehuurd voor de opmaak. Van der Maas schrikt als hij het kaartje ziet, noemt het ‘een ongeluk in wording’. „Tech nisch klopt het, maar ik vind het echt een héél druk kaartje. Voor Gelderland geldt een aparte op maak. Wij leren juist altijd: nooit twee typen kaartjes in een kaartje stoppen.” Met de grootst moge lijke nadruk vervolgt hij: „Voor ons was de kaart vooral géén com municatiemiddel.” En daar hebben de RIVM’ers ook voor gewaarschuwd, bezwe ren zij. Van der Maas: „Tijdens een vergadering op 21 maart in Utrecht heb ik het aan de orde gesteld: dat kaartje lijkt me communicatief heel onhandig.” Ella Westerhof herinnert het zich ook: „Het was in die ruimte onder de rook van de koe, varken, kalf, geit, of kip te bekennen”, zegt boerin Wikje de Jong (57) tegen haar gasten: „Ik was echt flabbergasted toen ik het stikstofkaartje zag.” Samen met haar man Jilles Boer (65) - ‘ik ga dood tussen de aard appels’ - runt zij een boerenbe drijf in uien, pootaardappelen, tarwe en suikerbieten. We spreken elkaar in Creil, aan de westkant van de Noordoostpolder. De Jong: „Deze polder is speciaal droogge legd om voedsel te verbouwen. We hebben hier echt supergrond.” Bo vendien is er dankzij het Ijssel meer ook voldoende zoetwater. „Moet je nou echt hier natuur creëren? Zuid-Spanje is kurk droog, Frankrijk verdroogt, het is heel logisch om hier veel land bouw te houden!” In huize De Jong-Boer - bekend van de vlogs - vallen ze bijna van hun stoel van verbazing als zij in juni de stikstofkaart zien. De Jong: „Agrariërs hebben er vaak krom voor gelegen om de grond in bezit te krijgen. Dat de overheid daar zó onzorgvuldig mee omgaat, doet pijn.” Boer valt haar bij: „Stel je voor dat je een huis in bezit hebt met vier kamers en de overheid zou ineens zeggen: mooi dat jij dat Het kaartje was ‘ruk’ en - Martine Boon, Rabobank Wat: Het echtpaar runt een akkerbouwbedrijf met uien, pootaardappelen, tarwe en suikerbieten Waarom: Het kabinet zette hun wereld op zijn kop toen het Rijk afgelopen zomer met een stikstofreduc- tiekaart op de proppen kwam Wie: Wikje de Jong en Jilles Boer Jilles Boer en Wikje de Jong. FOTO WILBERT BIJZITTER Het kabinet presen teerde in juni zijn plan nen om de stikstof uit stoot op het platteland drastisch in te perken. Een begeleidend over zichtskaartje zette heel agrarisch Nederland op zijn kop. De boeren wa ren woedend en vele demonstraties en blok kades volgden. Marcia Nieuwenhuis Jan Hoedeman Creil/Den Haag/Bilthoven ‘E ZATERDAG 31 DECEMBER 2022 GO L 1 L-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 8