Blij dat we 2022 hakte er harder in dan de coronajaren onze eigen boontjes gaan doppen KW» BEDREIGINGEN EN KANSEN Bijna zes op de tien mensen zeggen dat de crises in 2022 hen harder raakten dan de coronajaren 2020 en 2021. Vooral de veel hogere prijzen hakten er flink in. Nederlanders zijn meer dan ooit gericht op het eigen land. De internationale blik lijkt te vervagen, Nederlanders zetten de eigen bestaanszekerheid op de eerste plaats. ning. Ofwel het weren uit de ge meenschap wat niet is gewenst”, zegt Monika Sie Dhian Ho, alge meen directeur van Clingendael. Ons verdedigingssysteem tegen cy- beraanvallen wordt daarbij vaak ge noemd. „Ook meer transparantie in de financiering van politieke par tijen scoort hoog. Ik denk dat we meer beseffen hoe kwetsbaar de democratie is en dat die zo uit je vingers kan glippen. Kijk wat er in Oost-Europa gebeurt en in de VS. Het tegengaan van desinformatie campagnes door andere staten krijgt niet voor niets veel steun.” Radicale omslag Sie Dhian Ho ziet in deze barome ter een radicale omslag van wat Ne derlanders belangrijk vinden om veiligheid en welvaart te garande ren. „We waren decennialang een van de meest geglobaliseerde lan den ter wereld, het land van koop man en dominee. De blik was op veel fronten naar het buitenland gericht. Door de Russische invasie in Oekraïne is dat rap veranderd. We schermen meer af maken ons meer zorgen om de eigen bestaans zekerheid en willen minder afhan kelijk zijn.” Het is overigens niet zo dat we volledig in de eigen bubbel duiken. De ondervraagden zien vooral heil in samenwerking met Europese landen, waarbij Duitsland, Frank rijk en Italië favoriet zijn. Ook is er veel vertrouwen in de Navo en de EU. Maar op toetreding van Oekra- ine en Moldavië tot de Europese Unie zitten Nederlanders niet te wachten. Dit draagt volgens de on dervraagden nauwelijks bij aan vei ligheid en brede welvaart. dreigingen. De top 3 van bedreigin gen is te linken aan de oorlog in Oe kraïne. Het gaat om hoge inflatie, cyberaanvallen en ongewenste af hankelijkheid van buitenlandse levering van energie. Aan de andere kant zien Neder landers hoopvolle ontwikkelingen. Dan gaat het er onder meer om dat we minder afhankelijk worden van het buitenland door meer zelf ener gie te produceren met onder meer zonnepanelen en windmolens. Ook gaan we extra investeren in veiligheid, zodat we minder afhan kelijk worden van de VS. Verder worden we vrolijk van de introduc tie van het prijsplafond, dat een hoge gasrekening tegen moet gaan. „Ook zetten mensen volop in op zogeheten gemeenschapsafbake- die nog altijd geld overhouden. Daarvan zegt slechts 3 procent financieel te lijden te hebben gehad. Slechts een derde van deze groep zegt minder geluk te hebben ervaren door de gestegen prijzen. Deze respondenten hebben de coronajaren 2020 en 2021 gemid deld genomen dan ook zwaarder gevonden dan 2022, terwijl 58 pro cent van alle deelnemers juist dit jaar zwaarder vonden. Machteloos Veel mensen hadden tijdens de coronajaren het gevoel meer con trole te hebben, zegt Jeroen Kester van het EenVandaag Opiniepanel. Door een mondkapje te dragen en afstand te houden, konden ze zelf een bijdrage leveren. Kester: „De crises van 2022 waren er zoveel tegelijk en daardoor zo overweldi gend dat mensen er geen grip op kregen, zich machteloos voelden en uiteindelijk somberder werden.” Uit onderzoek van het Sociaal en Cultureel Planbureau bleek eerder deze week dat veel mensen somber zijn over hoe het land ervoor staat. Die bevindingen worden bevestigd door het Opiniepanel. Zo zegt maar 16 procent van de ondervraagden positief te zijn over hoe Nederland er nu voorstaat, tegenover 81 pro cent die daar negatief over is. Over hun persoonlijke situatie zijn deel nemers gemiddeld wat beter te spreken: 60 procent is positief. Het onderzoek is gehouden van 13 tot en met 29 december 2022. Aan het onderzoek deden 28.353 leden van het EenVandaag Opiniepanel mee. Minder afhankelijk worden van an dere landen, volop inzetten op de aanpak van (internationale) cyber- crime en meer productie dichtbij huis hebben prioriteit in 2023. Dat blijkt uit de jongste Buitenland Barometer van Instituut Clingen dael. Samen met onderzoeksinsti tuut Kieskompas peilt het instuut hoe Nederlanders aankijken tegen internationale ontwikkelingen. Het EenVandaag Opiniepanel peilde onder 28.000 deelnemers hoe zij terugblikken op het aflo pende jaar. Zij beoordelen hun le ven in 2022 gemiddeld met een 5,4. Vorig jaar was dat cijfer nog een vol punt hoger: 6,4. Voor veel mensen stond 2022 in het teken van een opeenstapeling van crises: de stikstofdiscussie, de asielcrisis in Ter Apel en de woningnood worden door deelne mers vaak genoemd als zaken die hen raakten. Bovenaan de lijst staan echter de oorlog in Oekraïne en de prijsstijgingen die Nederlanders voor hun kiezen kregen. Die had den het grootste effect op het per soonlijk leven. De peiling laat grote verschillen zien tussen arm en rijk. Vooral mensen die zeggen niet of nauwe lijks rond te komen, geven het voor bije jaar een ruime onvoldoende. De prijsstijgingen hadden een negatief effect op hun geluk. Van de deelnemers met de krapste beurs zegt 92 procent minder gelukkig te zijn (geweest) als gevolg van de inflatie. 95 procent van hen vond 2022 een slecht jaar voor hun porte monnee. Daar staan de mensen tegenover f l De oorlog in Oekraïne en de dure energie raakten Nederlan ders het meest, fotoafp LJ_ o o 0 LU s g o Laurens Kok Hilversum Sanne Schelfaut Den Haag De onderzoekers vroegen vier duizend Nederlanders wat ze zien Zon en wind maken ons vrolijk, als grootste kansen én grootste be- want minder afhankelijk van energie uit het buitenland. Ook hechten we aan onze eigen be scherming tegen cyberaanval len. FOTO'S ARIE KIEVIT, MARCO DE SWART GO ZATERDAG 31 DECEMBER 2022

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 7