Oud Nieuw 27 Eigenaar over de aanslag bij zijn McDonald’s Je meest veilige plek wordt opeens onveilig. Daar moesten we doorheen Een traumatische ervaring Dit voorjaar is een McDonald’s in Zwolle het toneel van een dubbele moord. Sjoerd-Jan Feenstra (43), franchisenemer, blikt voor het eerst terug op die traumatische dag. niets te maken met McDonald’s benadrukt hij. „In de pers werd het de McMoord genoemd, de impact van zo’n woord op onze medewerkers vind ik verschrik kelijk. Het was wereldnieuws. Ik dacht maar aan één ding: mijn mensen.” Dat gaat ver terug. Feenstra begon zelf ooit als 16-jarige in de McDonald’s, achter de counter in Zwolle-Noord, als bijbaantje. Zijn vader was de franchise nemer, hij stapte halverwege de jaren 90 op 49-jarige leeftijd in. Datzelfde jaar overleed zijn vrouw, Feenstra’s moeder, aan een hersentumor. „Dat was een bizarre tijd, ongekend. Hij was ’s nachts thuis voor mijn moe der en overdag op de zaak, over dag was er thuiszorg. Ik heb er diep respect voor, hij was vader en moeder tegelijk.” In 2007 kocht hij het eerste restaurant van zijn vader, drie jaar werkte hij met hem samen, tot die in 2010 met pensioen ging. De band met senior is in tens. Het is een familiebedrijf, ze doen het met zijn allen, leven zeven dagen in de week met el kaar, van acht uur ’s ochtends tot twee uur ’s nachts. Het is al- ways-on, „Topsport, echt een teamsport ook.” Veel medewer kers zijn op 15-, 16-jarige leeftijd bij hen begonnen en werken er nu nog steeds. Het teamwork was ook nu belangrijk. „Daardoor hebben wij dat schietincident aange- Die donderdagochtend rijdt hij met een onwerkelijk gevoel naar kantoor. Mensen van de ge meente Zwolle, slachtofferhulp, politie, GGD, McDonald’s Ne derland, collega’s van zijn eigen managementteam, iedereen zit er. Meteen zegt hij dat hij al het personeel dat erbij was die avond opnieuw wil zien. „Ik wilde ze gewoon in de ogen kij ken, het was zo ingrijpend.” Het wordt een emotionele samenkomst van de medewer kers en hun partners, de ouders van de minderjarige werkne mers. Hetzelfde doet hij vrijdags met alle gasten die er waren. „Die hebben ook in een hele foute film gezeten. Een man die er met drie kinderen naast zat... kun je het je voorstellen?” Het team mag bepalen wan neer ze weer opengaan. En de omzet dan, vragen ze. Boeien, zegt hij. Voor Feenstra is het belangrijk dat alles weer wordt zoals het was. Niks mocht meer herinneren aan het voorval. „Alles moest weg, stoelen weg, tafels weg. Wanden eruit, nieuwe wanden erin.” Als ze dan die maandag open gaan is hij er tot een uur of elf. Mensen komen een schouder aanbieden, het is rustig, eigen lijk gaat alles bijna weer als nor maal. Er zijn medewerkers die soms een terugval hebben, die bij een knal in elkaar krimpen of als mensen op een bepaalde manier komen aanlopen. Profes sionele hulp staat hen bij. „Ze werken in een restaurant waar normaal gesproken alleen maar plezier is. Je meest veilige plek wordt ineens onveilig. Daar moesten we met zijn allen doorheen.” kund en zijn we er sterker uit gekomen.” Hij moet terug naar dat moment, die dag. Er zijn 23 mensen aan het werk. Als hij komt aanrijden is alles afge schermd met rood-witte linten, er is politie, hij moet via de ach teringang naar binnen. Hij stapt de keuken in, samen met zijn vrouw. „Dan zie je die aangeslagen koppies... We heb ben veel dingen geregeld, maar daar is geen draaiboek voor.” „Iedereen kijkt jou aan, maar jij weet het ook niet.” Nu hij het weer vertelt, kan hij zijn tranen niet bedwingen. Met zijn hand voor zijn mond staart Feenstra naar buiten. „Zij werken voor mij hè? Als het dit al met mij doet, wat doet het dan met hen?” In de keuken praten ze urenlang en zegt hij dat hij er alles aan gaat doen om goed voor hen te zorgen. Wat zij gezien hebben, daar mag hij niets over zeggen. Zelf mocht hij ook het restaurant niet in, dat was over genomen door mannen in witte pakken. ijn telefoon ging; hij zat net aan tafel bij zijn schoonouders. Met zijn vrouw Kim en hun twee kinderen van 5 en 3, Sofie en Bram. Het was zijn rechterhand die belde, de supervisor van zijn restaurant in Zwolle-Noord. „Ik heb twee dode mensen in de zaak, ik ga nu ophangen. Tot zo.” Het is 30 maart tegen zessen, de McDonald’s in Zwolle- Noord zit ramvol. Op klaarlichte dag opent een schutter het vuur op twee tafelgenoten, de slacht offers blijken twee Zwolse broers. Meerdere schoten klin ken, de twee mannen vallen neer, de schutter rent weg. Bezoekers stuiven op, paniek breekt uit, er is gegil, mensen rennen naar buiten. Twee mana gers verlenen eerste hulp aan de slachtoffers. De schutter meldt zich later die dag bij de politie. De rechtszaak loopt nog steeds. Feenstra springt in de auto, samen met zijn vrouw. „Je wil het niet snappen. Je gaat een film in, je gaat op de automati sche piloot.” Hij telt zo’n zes honderd medewerkers in de vijf restaurants. De aanslag heeft PHAEDRA WERKHOVEN ‘Als het dit wai doei, nei dan met min Sjoerd-Jan Feenstra: „Het was wereldnieuws.’ Na de dubbele moord in Zwolle Noord op 30 maart veran dert de McDonald’s in plaats delict, fotofranspaalman met mij doet GO ZATERDAG 31 DECEMBER 2022 mensen?'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 75