Oud Nieuw 17 haar nieuwe job valt Poetin Oekraïne binnen Veel Russen zijn het absoluut niet eensmetwater gebeurt. Ze voelen schaamte, schuld Ik ben niet het type vrouw dat een leans laat lopen vanwege mijn partner, zo komjeerniet Vrouw van het jaar De interesse in Rusland erfde Iris de Graaf van haar oma, die was geboren in de toenmalige Sovjet-Unie. Met haar jongste dochter, Iris’ moeder, ondernam zij vanaf de jaren 70 reizen naar haar moederland. Thuis in Leeuwarden vertelde ze erover. Haar kleindochter raakte gefascineerd door de mysterieuze taal en vergaapte zich aan de fotoboeken van de reizen. Als tie ner oefende ze Russisch met een cursus op een cassettebandje. Ze begon aan een universitaire studie Russisch. Die bood een uitwisselingspro ject met Sint-Petersburg, waar ze een jaar tje woonde. Vraag haar naar 2013 en De Graaf spreekt vol warmte over ‘de goede jaren van Rusland’, waarin de banden met het Westen warm leken en de toekomst goudomrand. Tijdens haar daaropvolgende postdocto raal journalistiek begon in Rusland de de mocratische neergang. De Graaf, ze sprak inmiddels vloeiend Russisch, liep stage bij de NOS en werd steeds vaker betrokken bij items over het land. Toen de corres- pondentenpost in Moskou in 2020 vrijkwam, solliciteerde ze. „Een paar oudooms met wie ik nauwelijks contact heb. Ze zijn oud en conservatief. Mijn moeder sprak ze nog wel, maar dat is sinds februari ook kapot. De oudere gene- „Traumatiserend vond ik dat. Natuurlijk was het niet onverwacht, maar ik dacht al leen: hoe moet dat dan? Ik moet zo live! Hoe kan ik op een vliegtuig stappen? Ik was overspannen en oververmoeid, maar had me wel voorbereid op een langer ver blijf.” „Al sinds de invasie had ik een vlucht- koffer in de gang staan. Met mijn pas poort, een EHBO-set, een joggingpak, wat persoonlijke kaartjes, een blouse en een blazer voor het geval ik onderweg live zou moeten. Maar de harddisk met mijn werk- archief, mijn lievelingskleding, make-up en parfum was ik vergeten.” „Natuurlijk begreep ik de beslissing „Ik hou er rekening mee, maar doe er niets minder om. Ik ben wel een beetje voor zichtig als ik met mijn vriend bel, we hou den onze gesprekken kuis.” „Ik weet helaas niet hoe het nu met haar is. Meestal worden demonstranten na een paar uur met een waarschuwing weer vrijgelaten. Ik ken de kritiek dat we men sen op deze manier in gevaar brengen, maar iedereen weet heel goed hoe de een- suurwetten in elkaar zitten. Deze Irina zei voor ons gesprek: ‘Als ik zwijg, ben ik geen mens meer.’” „Zoals zij zijn er meer hoor. Het lijkt soms alsof iedereen hier staat te applau disseren voor Poetin, maar veel Russen zijn het absoluut niet eens zijn met wat er gebeurt. Ze voelen schaamte en schuld.” „Niet iedereen durft die uit te spreken voor een camera, ze beseffen dat er iets kan gebeuren, maar het is niet zo dat de politie de dag erna altijd voor de deur staat. Het werkt willekeurig.” „Ik ben vrij nieuw als correspondent. Ik twijfelde eraan of ik klaar was voor zoiets groots. Nog een reden voor paniek was dat het ons verboden werd om ander nieuws te brengen dan het Russische ministerie van Defensie. Hoe moest ik aan mijn in formatie komen? Er was geen handboek.” „Maar mijn moeder zei: ‘Alles wat je tot nu toe hebt gedaan, heeft je hierop voor bereid. Je hebt geen andere keus dan het te doen. En je kunt het ook.’ En ze had gelijk. Het lukt blijkbaar, want ik doe het. Maar zo heb ik het nooit gewild.” ratie luistert naar de staatsmedia en staat vierkant achter de president. Overal in Rusland verscheurt dat families.” iets eten, teksten voorbereiden, een beetje make-up op en dan de eerste uitzending in. Daarna een halfuurtje om te lezen, te bellen of op een andere manier aan nieuwe informatie te komen. En dan be gon het weer opnieuw, ’s Nachts sliep ik hoogsten twee uur. Mijn brein, eenmaal in bed, wilde gewoon niet meer uit.” „Zijn ervaring was tweeledig. Hij was ver baasd over de kwaliteit van leven, over de moderne architectuur in de steden. Maar we maakten ook vervelende dingen mee. Racisme in Rusland is veel minder ver dekt dan in Nederland. Op straat werden er middelvingers opgestoken, beveiligers achtervolgden hem in winkels en er is zelfs voor zijn voeten gespuugd. Hij wil er nu niet meer wonen, dat klopt. Toch komt dat vooral door de huidige omstandighe den. Maar ik ben blij dat hij in elk geval weet hoe mijn leven er daar uitziet.” ook. Er gingen geruchten over een staat van beleg, de grenzen zouden misschien volledig op slot gaan, het werken voor journalisten zou onmogelijk worden. Maar toch: ik wilde mijn werk doen.” Iedereen was blij dat ik veilig was, maar thuis zat ik als een dood vogeltje op de bank. Ik ging natuurlijk door met wer ken. Maar elke keer dat ik het Media Park in Hilversum opreed, werd ik ermee ge confronteerd dat ik niet was waar ik hoorde te zijn: in Rusland.” „Dat weet ik niet precies. De eerste weken vond ik heel spannend. Ik zat vol twijfel: wat gebeurt er met de mensen die ik in terview? Wat als iemand wordt opgepakt? Het is natuurlijk precies hoe psychologi sche repressie werkt. Op een gegeven mo ment durft niemand meer.” „Maar na een tijdje vond ik een soort zelfvertrouwen. Het helpt niemand iets om hier elke dag bang te gaan zitten zijn, bedacht ik. Nu doe ik gewoon mijn werk en probeer ik de censuur, die per 1 decem ber verder is verscherpt, in mijn achter hoofd te houden. Maar garanties dat het goed gaat, zijn er niet.” „We wilden proberen elkaar toch zoveel mogelijk te zien. We hadden ervaring met long distance omdat hij onze eerste jaren nog in Parijs woonde. Door corona veran derde alles. Hij kreeg geen inreisvisum. Toen hebben we wel getwijfeld over hoe we verder moesten.” „Ik ben niet het type vrouw dat zegt: ‘ik laat deze kans lopen vanwege mijn part ner.’ Met die houding kom je niet op de plekken die nu vooral door mannen wor den bezet. Mijn vriend staat er gelukkig net zo in als ik. Hij gunt me mijn carrière. ‘We vinden wel een weg’, hebben we toen gezegd.” „In dat coronajaar hebben we elkaar acht maanden niet gezien. En nu is het niet veel anders. Maar oké, we made it. Hij is voor mij naar Nederland verhuisd en nu heb ik hem daar achtergelaten, een opof fering waarvoor ik hem dankbaar ben.” „Ik ben toen even ingestort. Het was de eerste gelegenheid om even mijn emoties te tonen. ‘Ik kan dit niet, ik wil dit niet’, zei ik door mijn tranen heen. Ik besefte dat alles ineens anders was. Dat het Rus land dat ik kende en waardoor ik gefasci neerd was geraakt niet meer bestond. De toekomst was in één klap kapot. Ik dacht aan onze vrienden in Oekraïne, elke Rus kent daar mensen, maar ook aan mijn werk en mijn vrijheid hier.” „Sterker, ik weet zeker dat het gebeurt.” Hoe is het dagelijks leven in Moskou nu? „Op het eerste gezicht is er weinig veran derd. Er vallen hier geen bommen, het is nog steeds erg druk. De Russen zijn be zorgd, zeker na de mobilisatie van sep tember, maar passen zich vrij gemakkelijk aan aan de nieuwe werkelijkheid.” „Winkels zijn gewoon open, alleen die van de westerse merken niet. Star bucks heet nu Star’s Coffee en McDo nald’s veranderde in Vkusno i tochka, wat je vertaalt als ‘Lekker, punt uit’. Toch, ter wijl Oekraïne nauwelijks elektriciteit heeft, brandt hier overal kerstverlichting.” Het tijdschrift Harper’s Bazaar noemde Iris de Graaf ‘onbevreesd en vastberaden’ en riep haar zelfs uit tot Woman of the Year. PRIVÉFOTO Heb je nog familie in Rusland? De NOS haalde je negen dagen na de invasie weg uit Moskou. Geldt dat ook voor wat je privé doet? En jullie bronnen? Een vrouwelijke demonstrant die je in oktober op straat interviewde werd voor de camera door de politie meegenomen. Wat dacht je dat je niet zou kunnen? Jullie waren in 2021 nog twee keer samen in Rusland. Ik begreep dat hij afknapte op het racisme daar. Je bleef tot juni vanuit Nederland werken en keerde toen terug naar Moskou. Is het er nu veilig? Toen je werd aangenomen, bleef je vriend Lionel, een Fransman uit Guade loupe, achter in Haarlem. Halverwege die eerste dag kreeg je je moeder aan de telefoon. Houd jij er rekening mee dat alles wat je maakt wordt gescreend? moet over 10 minuten live’ GO ZATERDAG 31 DECEMBER 2022 s

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 65