16 Oud Nieuw Na een kleine anderhalf jaar van relatieve rust in 'W'-’v w - 9 tl Als kersverse NOS-correspondent in Moskou beleefde Iris de Graaf (31) het zwaarste jaar van haar leven. Tegelijk oogstte ze lof voor de manier waarop ze het nieuws naar de Nederlandse huiskamers bracht. „We waren natuurlijk al weken paraat. De troepen werden opgebouwd aan de grens, de Amerikaanse veiligheidsdienst waar schuwde voor een inval. De nacht voor de invasie sprak ik met de redactie in Neder land af om als een soort brandwacht tot vier uur op te blijven. Ongeveer twee uur later werd ik wakker van een onophoude lijk zoemende telefoon. Terwijl ik in mijn pyjama het eerste belletje aannam, werd er op de deur van mijn appartement ge bonkt. Mijn producer. ‘Iris, het is oorlog en je moet over 10 minuten live.’ Ik heb me aangekleed, haalde een kam door m’n haar en ben voor de camera gaan staan. Gewoon hier in mijn appartement.” „Zwaar was die periode. Elk uur live en dat dag in, dag uit. Het was opstaan, snel I e omschrijft 2022 zonder V omwegen als ‘het zwaarste jaar van mijn leven’. Als NOS-correspondente zat ze een kleine anderhalf jaar I op haar post in Moskou. Daarvan had zich een groot deel in rela tieve corona-afzondering voltrokken toen president Vladimir Poetin eind februari zijn ‘speciale militaire operatie’ afkon digde en Oekraïne binnenviel. Plots bevond Iris de Graaf zich in een nieuwsstorm. En omdat de Russische overheid al snel strenge censuur oplegde die ook voor buitenlandse journalisten gold - de oorlog mag nog steeds niet zo worden genoemd - veranderde haar werk binnen een paar dagen in een balanceeract tussen feitelijke verslaggeving en zorgen om de veiligheid. Intussen oogstte ze in Nederland veel lof voor haar werk. „Omdat ik me voor dit jaar nooit had verdiept in chemische wapens of tanks moest ik er voor mezelf ook een zo begrijpelijk mogelijk verhaal van maken.” Iris, het is oorlog en je STEFAN RAATGEVER Iris de Graaf erfde haar liefde voor Rusland van haar oma, die in de Sovjet-Unie geboren was. FOTO NAN NA HEITMANN Je vertelde bij je aantreden eind 2020 datje ook de mooie kanten van Rusland wilde tonen. Die vond je onderbelicht. „Mijn plan was om veel te reizen, om Rus land in al zijn facetten te laten zien. Ik zou er een leuke tijd van gaan maken.” En toen werd het 24 februari. ZATERDAG 31 DECEMBER 2022 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 64