Het eerste bewogen levensjaar van Pieter én wat s 14 Oud Nieuw Ik sta op en dan gaat het fout. Het bloed blijft komen Wereldproblemen zijn ver weg als je te vroeg geboren zoon vecht en worstelt. Verslaggever Suzanne Borgdorff tekent op hoe het eerste jaar van Pieter eruitzag. „Zijn borstkastje beweegt snel op en neer. Hij is aan het overleven.” •j 31 december 2021 30 september 2021 25 juni 2021 30 december 2021 29 december 2021 31 december 2021,01:40 uur Voorzichtig open ik mijn ogen. Waar ben ik? Ik voel aan de witte, hard gewassen lakens. Mijn lin kerhand zit vast aan een infuus. Er hangt een penetrante geur. Tus sen mijn wimpers door zie ik lichtgele gordijnen en oranje ko zijnen. Lelijke combinatie, be denk ik me, waarna er een ste kende hoofdpijn opkomt. Lang zaam draai ik mijn hoofd. Op de spijl van het ziekenhuisbed is, met witte tape, een foto van een huilende baby geplakt. Mijn rech terhand gaat naar mijn buik. Plat. En dan, ineens, begint het te da gen. Hij is er al! Onze zoon is er. Pieter is er. Mijn man Bastiaan en ik zitten in de wachtruimte van de verlos kundige. Ik ben zwanger, voor de tweede keer. Prachtig. En hoe bij zonder dat het weer mag lukken. Ons dochtertje Rosaly (3) krijgt een broertje of zusje. We kennen het proces. En toch voel ik, in het halletje dat vol hangt met geboor tekaartjes, die vlinders van span ning opkomen. Zal het een ge zond kindje worden? Zal hij, net als zijn zus, 41 weken in mijn buik rondzwemmen? Vragen die elke (toekomstige) moeder zich zal stellen, maar ons verhaal is er een tje waarmee een documentaire maker zo mee aan de slag kan. Toen Bastiaan en ik elkaar een paar weken kenden, kwamen we op eikaars verjaardagen. „Ik ben eind februari geboren. Een dag dat dit kindje ook langer dan 40 weken zal blijven zitten”, zegt onze verloskundige. Gezien de uitgerekende datum van 19 febru ari zou het zomaar kunnen dat de baby óók op 28 februari komt. Waar ik met Roos 100 procent ze ker wist dat het een meisje ging worden, heb ik nu geen idee. Op mijn dikke buik wordt een dikke klodder koude gel gesmeerd. Ver wachtingsvol kijken we tijdens de 20 weken-echo naar een groot tv- scherm dat ons zal vertellen hoe het met de baby gaat, en of het om een zusje of broertje gaat. Direct bij het eerste beeld zie ik het. Ik staar naar de uitvergrote versie van een piemeltje. De tranen springen in mijn ogen. „Bas! Zie je het? Het is een jongetje!” Natuur lijk maakt het niet uit, als hij maar helemaal compleet is. Maar wat bijzonder. Een dochter én een zoon! Als we Bastiaans ouders bellen, gaan ze uit van een meisje. Deze baby wordt hun eerste kleinzoon. Het jongetje dat de naam Van Rikxoort zal dragen. Ja, echt bijzonder is het. Ik rol zo ongeveer de redactie over. We zitten middenin corona- tijd, en naar mijn verlof kijk ik niet per se uit. Ik kan niet naar een winkeltje om schattige babykleer tjes te kopen, of lattes drinken buiten de deur. Alles is gesloten. Familie of vrienden knuffelen doe ik ook niet. Geen risico’s nemen. Ik kom, na licht bloedverlies, ter observatie terecht in een zieken huis in Schiedam. Ze willen me daar een nachtje houden omdat dit niet hoort te gebeuren met 32 we ken zwangerschap. Maar iedereen is er rustig onder, en ik zie het zelf als een teken dat ik mijn drukke baan echt moet gaan overdragen. Ik bel Bastiaan dat hij me de volgende dag kan ophalen. Ik schrik wakker van een van mijn overbuurvrouwen die aan het voor de schrikkeldag. Maar dat had eigenlijk ergens in mei moe ten zijn, want mijn broer en ik zijn te vroeg geboren”, vertelde hij tussen een paar happen door. Ik spuugde mijn (goede) wijn nog net niet uit. Dat was mijn verhaal! Mijn moeder beviel, tijdens een vakantie in Zwitserland, van haar eerste kind op 28 februari 1984. Twaalf weken te vroeg. Eén kilo woog ik, net zoveel als een pak suiker. Op diezelfde dag werden Bastiaan en zijn broer David ook drie maanden te vroeg geboren, maar dan in Amsterdam. Over be stemd voor elkaar gesproken. We vragen het onze verloskun dige. Ze stelt ons gerust. Vroegge boorte is niet iets wat genetisch is bepaald. Waarom een baby te vroeg wordt geboren, daarop is nog altijd geen antwoord te ge ven, tenzij er tijdens de zwanger schap complicaties optreden. „Maar omdat het met Rosaly goed is gegaan, gaan we daar niet van uit. Sterker nog, de kans is groot ^41 - aalmde het door het halfleae ziekenhuis Suzanne Borgdorff met op haar schoot Pieter. Links haar man Bastiaan en achter hem dochter Rosaly (3). FOTO MARLIES WESSELS Code rood, ZATERDAG 31 DECEMBER 2022 GO ■i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 62