Grote shows afgeblazen wegens harde wind tójli Strouken. „Het legt in koude tij den echt een warme bodem op de maag. En ze blijven vrij lang goed. Daarom kwamen ze vroeger goed van pas.” Anno 2022 hebben we ook de luxe om te discussiëren over wat nou lekkerder is: wel of geen kren ten in de bol? Eeuwen geleden wa ren ze pure noodzaak, of anders wel stukjes appel, kruidnagels, anijs, gemberpoeder, kaneel of ge hakte amandelen. De oliebol werd vaak gebakken in raapolie, en de smaak die dat opleverde kon wel wat zoete tegenhangers gebruiken - de suiker was nog duur. In de oliekoeken en -bollen van toen zat in verhouding veel minder deeg en veel meer zoetigheid. Weggeven Het is een mooie traditie, zegt Strouken, onze oliebol. Tegen woordig omdat die ons een gevoel van thuis geeft, van gezelligheid, ons ongemerkt stil doet staan bij het jaar dat (bijna) voorbij is. Maar het zou volgens Strouken ook goed zijn als we er een paar apart leg gen, om die weg te geven aan an deren, aan mensen die het wat minder breed hebben bijvoor beeld. „Want dat gebeurde vroeger ook. Arme mensen trokken langs de deuren om mensen het beste voor het nieuwe jaar te wensen, en kregen in ruil daarvoor een olie koek. Het heeft dus iets heel soci aals. Gelukkig zijn er nog steeds mensen die ze weggeven.” Op internet zijn recepten te vin den van de oliebol zoals die door onze voorouders gegeten werd. Kan leuk zijn om een keer te doen, voor wie echt ‘vroeger’ wil proe ven. Voor de puristen: ze werden toen veelal buiten gebakken, van wege het brandgevaar dat de com binatie van vuur en olie met zich meebracht. Dat gaat misschien een beetje ver. Wat natuurlijk wel kan: een klein schaaltje van die antieke bollen apart leggen, en aanbellen bij de buren. En dan maar hopen dat ze dat uiterst historisch ver antwoorde gebaar van naasten liefde waarderen. De oliebol heette vroeger oliekoek. „Omdat er met minder olie gebak ken werd, was hij platter”, zegt Strouken. Bewijs van het bestaan van de voorloper van de oliebol kan ook worden gevonden door recepten in kookboeken, zoals in De verstandige Koek of Sorghvuldige Huys-Houdster uit 1668 en De Vol maakte Hollandsche Keukenmeid uit de 18de eeuw. Waar velen van ons tegenwoor dig de luxe hebben om de oliebol te beschouwen als een lekkere tra ditie, of als een goede bodem voor het drankgelag dat erop volgt, zijn de ingrediënten niet voor niets zo als ze zijn, weet Strouken. „Ga maar na: meel, biergist, gekonfijte of gedroogde vruchtjes, anijs: het zijn allemaal ingrediënten die lang goed blijven, zodat je ze in de koude winter kunt bewaren en ge bruiken.” Ze vervolgt: „In feite werd er gewoon gebakken met wat er op dat moment nog voorhanden was.” Dat een oliebol ook stevig voedsel is, met veel vetten en calo rieën, kwam ook goed uit, vertelt De vreugdevuren op het strand van Scheveningen en Duindorp zijn in verband met de weersverwachting gisteren al ontstoken. Het bedrijf dat tijdens de jaarwis seling Het Nationale Vuurwerk bij de Erasmusbrug in Rotterdam af steekt, maakt zich ook zorgen om de windvoorspelling voor de nieuw jaarsnacht. Volgens Jolanda Pen van Dream Fireworks mag er bij harder dan windkracht 5 niet meer afgesto ken worden. „Het gaat erom span nen.” Burgemeester Aboutaleb hakt mogelijk pas vandaag de knoop door. Weeronline voorspelt een stevige zuidwestenwind met harde tot stormachtige wind aan zee, wind kracht 7-8 met zware windstoten. Ook op de andere plekken waar Dream Fireworks vuurwerkshows verzorgt, wordt het ‘kantje boord’, denkt Pen. Het gaat onder meer om de twee andere locaties van het Na tionale Vuurwerk, in Hoek van Hol land en de Rotterdamse wijk Nesse- lande. Zorgen zijn er ook om het door gaan van shows in Amsterdam en op drie plaatsen in Hilversum, waaron der de plek van het Nationaal Aftel moment. De beslissing ligt uiteinde lijk bij de provincie, volgens Pen. „Het zou heel triest zijn als het niet doorgaat.” Met de temperatuur is het van daag beter gesteld. Vorig jaar werd op 31 december met 14,1 graden in De Bilt al een record gevestigd. Met de huidige verwachting van ruim 15 graden op het hoofdstation is er een grote kans dat dit wordt verbroken. Verder kan ook het maandrecord van december eraan gaan. Dat staat nu op 15,3 graden, gemeten op 24 de cember 1977 en 17 december 2015. Voor wie zelf vuurwerk gaat afste ken: het blijft vandaag wisselvallig. Behalve dat er veel wind wordt ver wacht, is het ook de vraag of het om middernacht droog is. J F De jaarwisseling mag dan warm verlopen, het gaat ook waaien en dat speelt grote vuurwerkshows parten. Het aftelmoment en het vuurwerk op de Hofvijver in Den Haag gaan daarom niet door en ook de organisatoren van shows in onder meer Amsterdam en Rot terdam twijfelen. Het wordt herfstachtig weer, met af en toe regenen harde wind. Voorbereidingen voor de vuur- werkshow in Rotterdam. FOTO MARCO DE SWART Oliebollen bak ken en eten: heel Nederland doet van oudsher mee aan deze traditie. Van gemobiliseerde sol daten in 1939 (linksboven) tot prinses Beatrix (linksonder) op het lyceum in Baarn, in 1954. FOTO'S ANP EN ANEFO. - Binnenlandredactie GO ZATERDAG 31 DECEMBER 2022

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 5