Oud Nieuw 11 Terugblik op plof middensluis De bouw van de nieuwe zeesluis in Terneuzen domineerde dit jaar het nieuws op een manier die niemand had voorspeld. Een verwachte rimpeling in het water bleek een plof die de halve stad liet trillen. Omgevings- manager Harm Verbeek blikt terug. De minister van Landbouw zat in de jaren 80 al bij onze vader aan tafel toen er een melkquotum werd ingevoerd twee prachtige kathe dralen, de plof heeft over sluis. „Dé hamvraag was ‘hebben wij wel goed genoeg nagedacht’. En dat past helemaal niet bij dit project. We denken over alles wel drie keer na, voordat we tot uit voering overgaan. Ik ben na de plof eerst eens een stukgaan wandelen om na te denken over de ontstane situatie. Ik zal nooit vergeten dat er toen een man uit de binnenstad vraag: ‘of we dit vaker gingen doen’. Een uur later had ik een goed beeld en heb ik aan de media Goed beeld Eigenlijk raakt dat precies de kern van de complete bouw van de zee- eerste dagen wel moeite met gein tjes. Nu kan ik ze weer hebben hoor. Laatst zei iemand mij dat hij wel weet wanneer wij die tweede wand laten knallen: vast op 31 de cember, want dan valt het niet zo op. Daar kan ik smakelijk om la chen.” In de maanden erna ging Ver beek met een aantal deskundigen op zoek naar het antwoord op de vraag hoe het zo mis kon gaan. maar die is echt beperkt tot een heel klein veld. Er zijn niet zoveel springmeesters. En in die wereld is er ook nog concurrentie. Aanne- de ontploffing niet aan de spring- meester die eerder de proefscho- ten had uitgevoerd. Die had na de plof kritiek in de PZC, maar meldde zich niet bij ons. Wij zoch ten daarom naar deskundigheid, los van de hele discussie over wie deze klus mocht uitvoeren.” Die is er buiten dit kleine groepje experts maar weinig, con stateerde Verbeek. En ook bij de overheid, dat vergunningen moet verlenen voor dit soort explosies, laat die te wensen over. „Door de centralisatie is ook bij de overheid de kennis over dit onderwerp te veel versnipperd. Er is niet één centraal nummer dat je kunt bel len voor alle vragen.” Al die conclusies zijn terug te brengen tot vier woorden: ‘wij wisten niet genoeg’. Of zoals Ver beek het eerder dit jaar al eens zei: Wij geloofden de springmeester op zijn blauwe ogen.’ Het leidde ertoe dat 11.085 kilo springstof in vijf seconden in plaats van 23 seconden ontplofte. Bovendien was een verkeerde for mule gebruikt om het effect van .„We wisten dat de bouw van de zee sluis impact zou hebben, maar deze vijf seconden hadden we niet voorzien. Dat blijft jammer, ook omdat er dit jaar veel meer hoogte- dan dieptepunten waren. De aan voer van de bruggen en sluisdeu ren, de open dag met 1500 bezoe kers, het moment dat het water de sluishoofden in liep... Eigenlijk bouwen wij twee prachtige kathe dralen, die we deze zomer onder water hebben gezet. De plof heeft daar helaas een schaduw over ge worpen.” op met onze gewassen. Maar als dat stikstofkaartje doorgevoerd wordt zoals het nu is, is er geen bank meer die ons nog financiert. Als je in een 47 procent reductie- gebied zit en je wilt een schuur bouwen, zegt de bank: je krijgt geen geld meer want de waarde van je bedrijf is gehalveerd.” Erik: „Dus het kaartje is echt heel bepalend.” Kees: „Het kaartje is van tafel, maar het is niet weg. Het is ge woon spannend allemaal. Ook voor de burgers. Dat voedsel is toch hetgeen waar het allemaal om draait.” Erik parkeerde zijn tractor in juli ineens op de rotonde in Zierikzee, was dat de start van Eriks acties? Erik: „Ik deed altijd al mee, maar nooit op de voorgrond. Ik zit altijd vol met ideeën, maar hou het lie ver in eigen hand, want ik wil graag dat het goed gaat. Ik zit niet op rotzooi te wachten, dat risico loop je als je iets met een clubje gaat organiseren.” gaan.” Er volgden verklaringen, voor heel veel camera’s. Binnenstadbe- woners kregen de volgende och tend een brief met excuses. Ver beek stond twee dagen in standje ‘overdrive’. „Het was vooral belangrijk geen rookgordijn op te trekken. Ik was de dag van de plof heel laat thuis. Maar nee, ik heb er niet wakker van gelegen. Simpelweg omdat ik Boerentrots, een biertje, is ook zo’n actie uit de koker van Erik. Erik: Eerst had ik het bord Haagse Zot voor op mijn tractor samen met mijn neef Lenno gemaakt naar aanleiding van het bierglas van Brugse Zot. Ik dacht: hoe kan ik nu iets verzinnen waardoor er door zoveel mogelijk mensen over de landbouw wordt gesproken? De burger staat ver van de boer af, er moet iets zijn dat ons bindt. Toen kwam ik op dat idee van dat bier. Het is de bedoeling dat in veel huiskamers dat biertje op tafel komt en dat er over de boeren ge sproken wordt.” Kees: „We zitten hier in een gun- stige provincie met heel veel ak kerbouw. Wij nemen juist stikstof aten we de eerste zinnen van een artikel in de PZC van 15 maart er eens bij pakken, waarin de omgevingsmana- gers van de Nieuwe Sluis de aan staande plof van de Middensluis toe lichtten. Hier komen ze: ‘Verwacht geen spektakel, maar het is natuurlijk op mij afkwam met een heel droge wel een ‘dingetje’. Volgende week woensdag ploft de eerste wand van de middensluis in Terneuzen. Daar zie je niks van, het gebeurt onder wa- erkend dat dit niet goed was ge- ter.’ En de kop? ‘De Middensluis gaat ploffen (al merkje daar niks van)’. Het ging allemaal heel anders. Of beter, het ging mis. Nee, niet gruwe lijk mis. Dat was wél zo geweest als er slachtoffers waren te betreuren, maar alle veiligheidsprotocollen voor ‘het geval dat’ waren netjes opgevolgd. De explosie van de eerste van twee wan den van de sluis zorgde alleen voor materiële schade, vooral aan wonin gen in de nabijgelegen binnenstad. Omgevingsmanager Harm Verbeek helemaal kapot was. Ik had die geloofde heel even zijn ogen en oren niet, toen de brokstukken met veel kabaal uit het water vlogen. „Heel gek, maar ik heb die ene knal in vijf seconden drie keer ervaren. Eerst zag ik het. Pas daarna hoorde ik de plof en vervolgens voelde ik ‘m. Ik stond een seconde of vier, vijf te trillen. Daarna dacht ik ‘dit klopt niet’ en vervolgens besefte ik dat ik beter even mijn mond kon houden tegen de aanwezige media. Eerst moest ik de feiten boven tafel zien te krijgen”, vertelt Verbeek. WÜ bOUWen de trillingen te berekenen. ,Wij zochten naar deskundigheid, hier een schaduw merscombinatie Sassevaart gunde geworpen Kees: „Het wordt een roerig jaar met veel onzekerheden.” Erik: „Willen ze ons kwijt of mo gen we blijven?” Kees: „Als de overheid bepaalt dat er onteigend gaat worden, nou, dan komt er oorlog. Er zitten boe ren dagelijks huilend aan tafel, omdat ze met zoveel onzekerheid voor hun kinderen zitten. Als de overheid daar aanklopt om te ko pen, staan de boeren bijna klaar om ze van het erf af te knuppelen.” Knal die de stad I I stevig deed trillen ,/a. i Op de grote foto de ontploffing. Op de kleine foto omge- vingsmanager Harm Verbeek: „Heel gek, maar ik heb die ene knal in vijf seconden drie keer ervaren.” FOTO KELLY THANS RAYMOND DE FREL TERNEUZEN Is dat bij jullie ook zo? TTTt r Ia ZMÏTTT TTA-»-S /A Hoe kijken jullie naar 2023? GO ZATERDAG 31 DECEMBER 2022

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 59