Kees Hanse uit Zierikzee 10 Oud Nieuw „Ikstop met actievoeren”, zei akkerbouwer Kees Hanse halver wege dit jaar. Zijn broer Erik nam het stokje over om onrecht voor boeren te bestrijden. Erik: „De Kop van Schouwen heeft volgens het stikstofkaartje de Kees: Ja, maar we stonden in juli ook met honderd tractors op het Abdijplein in Middelburg. En ik heb sinds 2019 drie keer op een po dium in Den Haag gestaan om agrarisch Nederland toe te spre ken. Daar heb ik overigens op een strobaaltje achter het podium Ca roline van der Plas van de Boer- BurgerBeweging (BBB) leren ken nen. Zij vroeg of ik erbij wilde ko men. Uiteindelijk heb ik mij opge worpen om hier in Zeeland de BoerBurgerBeweging samen met Arno Vael, een akkerbouwer uit Zaamslag, groot te maken. Wij gaan meedoen bij de Provinciale Staten- en bij de waterschapsver- kiezingen. Ik zei halverwege het jaar ‘ik stop met actievoeren’ en toen heeft Erik het eigenlijk over genomen. Ik wil niet het stempel van: dat is die actievoerder. De be zorgdheid van de burger gaat na melijk veel verder dan alleen de landbouw. Het is ook de zorg, de bereikbaarheid van de provincie en de veiligheid in de haven om maar eens wat te noemen. meeste stikstofdepositie van heel Nederland. En daar zitten hele maal geen veebedrijven. Niet zo veel in verhouding met Brabant. Het heeft gewoon te maken met de uitstoot van schepen en de zee havens. Er zit een grote oneerlijk heid in de hele politiek die op dit moment gevoerd is. En als er on eerlijkheid in het spel is, dan springt de familie Hanse in de bres.” echt bij de politiek in Den Haag zijn.” Erik: „De basis ligt bij onze vader. De minister van Land bouw zat in de jaren 80 al bij hem aan tafel toen er een melkquotum en nieuw landbouwbeleid werd ingevoerd. Ook zat onze vader in de club tegen ontpoldering. Het zit bij ons in de genen.” Kees: „Ik heb mezelf op een gegeven moment opgewor pen om alle acties te voeren hier op het eiland. Niet geli eerd aan wat voor club dan ook, maar voor boeren in Zeeland. Op onze manier, geen rotzooi ervan maken en zoveel mogelijk de burger ontzien. Want de burger heeft helemaal geen schuld aan wat ons overkomt. Je moet Kees: „We hebben als boeren al ja ren niets anders gedaan dan in krimpen om minder uit te stoten. Met emissiearme vloeren, met luchtwassers, met minder stikstof te strooien, minder fosfaten, teelt- vrije zones langs de kant. Er is geen sector die al zoveel heeft ge daan als de landbouw en dan nog wordt er gezegd: de landbouw heeft de laatste jaren niets gedaan. Het is gewoon onrechtvaardig om ons zo weg te zetten.” Kees: „Wij lagen ineens met de helft van onze gronden in een 47 procent reductiegebied. Dat bete kende op dat moment dat die gronden ineens gehalveerd wer den in waarde. En dat is ook het hele spel dat er volgens mij onder ligt bij de overheid: om eerst die waarde te laten dalen van die gronden voordat de overheid aan klopt om die grond te kopen.” Kees: „Dat wij hier in Nederland erkend worden als voedselmakers die gewoon een plaats willen blij ven houden in de samenleving. Zonder dat er uitgekocht gaat wor den door de overheid. V if - p 4 \/r A Z F Dit was het jaar van de stikstof - kaart van het kabinet. Erik (links) en Kees Hanse op hun boerenbedrijf in Zierikzee. FOTO MARIEKE MAN DE MAKER Zie ook pzc.nl/play Jullie trokken op de tractor naar Stroe. Waarom zijn Kees Hanse (53) uit Zierikzee en Erik Hanse (50) uit Ouwerkerk, die samenwerken op het ou derlijk akkerbouwbedrijf in Zierikzee, van die actievoer ders? VALESKA NASTALY ZIERIKZEE Waarom is het onterecht wat er nu gebeurt? Wat betekende die kaart voor jul lie? Waar strijden jullie voor? ZATERDAG 31 DECEMBER 2022 GO o

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 58