Oud Nieuw 9 Mijn werk was voor mijniet alleen mijn werk. De winkel was mijn tweede thuis zo’n plastic kap voor mijn gezicht. Ik hoopte maar dat het zou hel pen.” doodziek. En ze werd maar niet beter. „Ik bleef benauwd. Hoesten, rugpijn, pijn op borst. Het ging maar niet over. Pas in april ben ik weer gaan werken, heel minimaal. Maar het ging niet. Ik was heel moe, ik kon me niet concentreren. Ik dacht: wat is dit? Het zal toch niet waar zijn?” Maar het was wel waar. In het voorjaar van 2021 werd bij Carin long covid geconstateerd. Uitgere kend bij Carin, die zich zelden ziek meldde. Die nog doorwerkte als ze met koorts achter de infobalie stond. Haar wereld stortte in. Achterbank Carin heeft de re-integratie een hele tijd volgehouden. Ze pro beerde van alles: spiegelen, tijd schriften sorteren, producten af prijzen. Alles om maar uit te voge len waar ze zich het minst misera bel bij voelde. En in de pauze steeds weer plat, op de achterbank. Tot het moment, dit jaar, dat haar bedrijfsarts ingreep. Dit kon zo niet langer. Ze heeft gehuild. Ontzettend ge huild. En dat doet ze nu soms nog. „Mijn werk was voor mij niet al leen mijn werk. Ik had er mijn so ciale contacten, die ik verder wei nig heb buitenshuis. De winkel was mijn tweede thuis.” Inmiddels begint Carin in te zien dat haar bedrijfsarts gelijk had, hoe moeilijk ze dat ook vindt. „Ik ben gewoon nog steeds ziek. Als ik ‘s ochtends wakker word, heb ik soms het gevoel dat ik door een bus ben overreden. Drie tot vijf keer per dag moet ik een poosje liggen, anders trek ik het niet. Zo kan ik niet meer in de winkel staan, nee. Dat idee begint nu wel te landen. Al doet het echt Pijn.” Geen contact Tevergeefs. Op zaterdagavond, na een lange week werken, begon Ca rin zich ziek te voelen. Hoofdpijn, keelpijn, rillerig. Zondag werd het nog erger. Ze had zoveel spierpijn dat ze niet in bed kon blijven lig gen. Op maandag was ze bij de GGD voor een covid-test toen ze plotseling werd bevangen door een sterke azijngeur. Als enige in de hele rij. Ze had eigenlijk geen testuitslag meer nodig, ze wist ze ker: ze had het. Twee zware weken volgden, in quarantaine op haar slaapkamer. „Mijn broer zette eten bij de deur, hij waste mijn servies met apart afwasmiddel. Ik maakte de badka mer na elke douchebeurt extra goed schoon. En ik keek televisie via de computer. Twee weken lang niets anders dan dat. Af en toe riep mijn broer ‘Moet je nog wat?’ en dat was het dan. Meer contact met de buitenwereld had ik niet.” Kon ook niet, want Carin was Toch weer aan het werk Allerhande therapieën zijn ge volgd. Meer kan ze niet doen. „Ik zal echt moeten accepteren dat ik misschien nooit meer de oude word. Dat mijn leven anders is ge worden. Ik heb nog hobby’s hoor. Ik kweek vogels, ik schilder graag. En ik heb mijn hond, Abbey. Zij helpt me mijn hoofd leeg te ma ken.” Carin zorgt nog steeds voor het huishouden. Ook de boodschap pen. „Ik ben een poosje naar een andere winkel gegaan, omdat ik het te moeilijk vond, maar nu ga ik weer gewoon naar de Albert Heijn. Ik voel me er nog steeds geen klant, gek genoeg. Dan sta ik bij de balie en zet ik toch weer het snoeprek recht. Ik denk dat dat nooit zal veranderen.” Wéér positief getest Wat long covid inhield, was toen nog helemaal niet zo bekend. En eigenlijk nog steeds niet. De term ‘long’ komt niet van het orgaan, zoveel is zeker. „Dat denken de meeste mensen”, zegt Carin. „Maar het is gewoon een lange va riant van corona. Continu ver moeid en continu spierpijn. Co rona die maar niet overgaat.” Alsof dat niet erg genoeg was, kreeg Carins moeder twee tia’s. En haar broer een openhartoperatie. Alles kwam op Carins schouders terecht, wekenlang. En toen kreeg ze weer corona. Voor de tweede keer was ze wekenlang uitgescha keld. Weer probeerde Carin te gaan werken. Anderhalf uur per dag leek voor de buitenwacht aardig te lukken, maar niemand zag wat Ca rin daarvoor moest doen. „Dan werkte ik van tien tot half twaalf en had ik ‘s ochtends, nadat ik was opgestaan al twintig minuten ge rust. Ik werkte drie kwartier, had een kwartier pauze, en dan ging ik weer werken. En in de pauze ging ik plat, op een tuinstoelkussen dat ik in mijn auto had gelegd.” UW.. ■<X t Carin van Driel met haar border collie Abbey, haar grote steun en toeverlaat. FOTO ANNE HANA NOOIT MEER DE OUDE’ ''''’CU ‘MISSCHIEN WORD IK GO ZATERDAG 31 DECEMBER 2022

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 57