Maanden na vlucht uit Oekraïne Yuri en Mana hebben weer toekomstplannen Carin van I longcovid I Driel heeft 8 Oud Nieuw In één klap waren Yuri en Maria uit Oekraïne vluchteling. Verdriet, onzekerheid en zorgen wisselden elkaar af, sinds de oorlog uitbrak. Maar nu hebben ze weer een toekomstplan. „Het is zó spannend.” Wegaan Zeeland missen, er liggen hier veel emoties en herinne ringen Zo lang geleden is het allemaal niet, en toch hebben de meeste mensen corona alweer helemaal ver drongen. Carin van Driel zou willen dat ze dat ook kon. Maar zij wordt er nog elke dag keihard mee geconfronteerd. bevatten dat dat voorbij was. Ma ria deelde haar locatie met me, via Google. Zo kon ik volgen waar ze was.” puntjes. Hun zoontje Timor na tuurlijk: hij is nog altijd even vro lijk, en loopt inmiddels door de woonkamer. „We hebben nog nooit zoveel tijd samen doorge bracht”, vertelt Maria. „In Oekra- ine was Yuri altijd weg, omdat hij ook gids was voor tochten in de bergen. We hebben in Zeeland heel veel kunnen praten.” Hoe nu verder? Daarover spra ken Maria en Yuri urenlang. Lange tijd hadden ze de hoop dat ze snel terug konden naar Oekraïne. „We zien nu in dat dit langer gaat du ren. Er is geen elektriciteit, geen normaal drinkwater, Yuri’s uni- versiteit is verwoest. We willen graag naar huis, maar we kunnen voorlopig niet terug, maar we wil len ons de komende jaren wel nut tig maken.” Bouwbedrijf Maria en Yuri vinden elkaar in Po len, en reizen samen naar Vlissin- gen. Ze worden opgevangen door Gerard Ruedisueli en zijn Oekra ïense vrouw Olesya Lutsenko, een vriendin van Maria’s moeder. Na een paar maanden krijgen ze een appartement toegewezen. Yuri is ingenieur: hij vindt in no-time een baan bij een bouwbe drijf in Goes. Langzaam went het stel aan een nieuw leven in Zeel and. „We zijn zó dankbaar voor de hulp die we hebben gekregen: mensen brachten ons kleding, meubels en een wandelwagen voor Timor. Allemaal voor niks. Dat hadden we nooit verwacht.” Het is zwaar, want ze missen hun familie ontzettend. Godzij dank is iedereen ongedeerd. Ze zien op televisie hoe hun stad ver woest wordt. Een groot gedeelte van de universiteit waar Yuri werkte, wordt met de grond gelijk gemaakt.” Maar er zijn ook licht- Onderzoeker Yuri schreef talloze universiteiten in Europa aan, in de hoop op een aanstelling. Hij is dankbaar voor zijn baan in Zeeland, maar hij wil doorgaan met zijn werk als onder zoeker. Het is gelukt: in februari mag hij aan de universiteit van Luxemburg beginnen. Yuri is dol blij. „Ik wil me de komende jaren blijven ontwikkelen in mijn vak gebied, de vloeistofmechanica. Ik wil mijn kennis na de oorlog in zetten om mijn land opnieuw op te bouwen.” Maria: „Ik wil doorgaan met mijn werk als fotograaf. Als we naar Luxemburg gaan, zijn we geen vluchtelingen meer. Dat is belangrijk voor ons. Dan kunnen we weer leven als normale men sen. Maar ik vind het zó spannend. We gaan Zeeland heel erg missen: de wandelingen in Domburg, en op Neeltje Jans. Er liggen hier zo veel emoties en herinneringen.” olledig in shock komt het stel begin maart aan in Vlissingen. Ze beseffen V nauwelijks wat er alle maal gebeurd is en hebben geen idee waar ze terechtgekomen zijn. Het ene moment leven ze een ‘perfect leven’ in de Oekraïense havenstad Mykolajiv, samen met hun zoontje Timor (zes maanden oud). En het volgende moment belanden ze in een nachtmerrie. Yuri Dolganov vertrekt eind fe bruari naar Turkije voor een ski vakantie met vrienden, zonder zijn vrouw en kind. Maria’s vader waarschuwt hem voor vertrek. „Zou je nou wel gaan?”, zegt hij. „De situatie was toen natuurlijk al weken gespannen. Mijn vader was bang dat er oorlog uit zou bre ken”, blikt Maria terug. Het jonge stel wuift alles weg. Oorlog in hun land? Ondenkbaar. Op 24 februari gebeurt het echt. Maria logeert bij haar ouders, die ook in Mykolajiv wonen. Ze hoort explosies en ziet de hemel oplich ten. Doodsbang is ze. Yuri wil te rug naar Oekraïne, maar dat kan niet, omdat alle vluchten geannu leerd zijn. In de dagen erna over legt het stel wat te doen. Het wordt steeds gevaarlijker en de Russen bezetten de toegangsrou tes naar de stad. Maria wil niet vluchten, maar Yuri spoort haar aan dat toch te doen. Ze volgt zijn advies op. „De nacht voor mijn vertrek, was de zwaarste uit mijn leven”, blikt Maria terug. „Ik was zó gestrest. Ik wilde niet gaan, maar het moest, voor Timor. Ik had geen idee wanneer ik mijn ouders weer zou zien.” Maria ver trekt, met haar babyzoontje en een paar tassen. Een kennis en haar zoontje reizen mee. Het is een angstige reis van drie dagen, naar de Poolse grens. „Ik herinner me elke minuut nog.” Yuri reist ondertussen naar Hamburg, vanuit Turkije. En pakt daar de trein richting Polen om zijn vrouw en zoontje bij de grens op te wachten. „Alles voelde zó onwerkelijk. Ik kon maar niet ge loven dat de oorlog echt begon nen was. Toen ik in de trein naar Polen zat, keek ik steeds foto’s van ons leven in Oekraïne. Ik kon niet evenendertig-en- een-halfjaarwas ze het gezicht van de Albert Heijn in Terneuzen. Eerst achter de kassa, later bij de info balie. Er ging geen dag voorbij dat ze buiten niet werd aangesproken met de woorden: waar ken ik jou toch van? De Hema? Ach nee, de Albert Heijn, natuurlijk! En het gekke is: dat gebeurt nog, ook al werkt Carin van Driel (54) er al een poosje niet meer. Tot haar grote verdriet. November 2020. Het coronavirus had het hele land lamgelegd. Mensen moesten zoveel mogelijk thuisblij ven, waar ze maar twee mensen mochten ontvangen. Musea en bio scopen waren dicht, sporten in groepsverband was verboden. Win kels moesten bijtijds dicht, maar wie te veel mensen binnen had, kon de tent alsnog sluiten. Eigenlijk draai den alleen supermarkten ouderwets door. Het was aanpoten in de Albert Heijn van Terneuzen. Carin van Driel werkte zich drie slagen in de rondte achter de infobalie: bloemen verko pen, klachten behandelen, winkel wagenmuntjes uitdelen, mensen wijzen op de anderhalve meter, af stand houden tot collega’s en intus sen maar vriendelijk blijven lachen. Het was bijna geen doen. Carin was als de dood om corona te krijgen. Ze had haar toen 86-jarige moeder in huis en wilde niet dat die besmet zou raken. „Niemand was nog gevaccineerd. De meeste mensen droegen mondkapjes, maar ik kreeg het daar benauwd van, dus ik had fc--'"' ,7^; I I Maria, Yuri en hun zoontje Timor uit Oekraïne vlucht ten toen de oor log uitbrak en kwamen begin maart in Vlissin- gen aan. FOTO DIRK-JAN G JELTEMA CORNELLEKE BLOK VLISSINGEN WENDY WAGENMAKERS TERNEUZEN ZATERDAG 31 DECEMBER 2022 GO ^AAN UK** en

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 56