Oud Nieuw 7 11 Vinvis, orka en walrus verdwalen in Zeeland Van een bruinvis, dolfijn of potvis op het strand - dood of levend - kijkt zeehonden redder Jaap van der Hiele niet meer op. Maar binnen zes weken een vinvis, een orka én een walrus? „Ik stond met mijn oren te klapperen.” Toen ik aankwam in Cadzand, zag ik die orka net weer verdwijnen in zee Ik heb zoveel blijken van medeleven gehad Foto’s en filmpjes Dwaalgasten zijn geen zeldzaamheid meer. Of het er ook echt meer zijn dan vroeger, vindt hij een lastige vraag. „Ze worden meer gezien en het raakt sneller bekend. Mensen lo pen allemaal rond met een mobieltje, maken meteen foto’s en filmpjes en delen die op internet.” Tegelijkertijd houdt hij wel degelijk rekening met een toename. „Er verandert echt iets, want we zien ook vaker vreemdere soorten. Denk aan de gladde haai die dit jaar in juni bij Oostkapelle aan spoelde. De witsnuitdolfijn bij Dis- zakt er eentje af naar het zuiden en verdwaalt. Het water is hier ondieper, er zijn zandbanken waar ze de weg niet kunnen vinden. Potvissen pube- ren bij Noorwegen en gaan daarna te rug richting Schotland. Zwemmen ze links om Engeland heen, dan gaat het goed. Zwemmen ze de Noordzee in, dan wordt het steeds smaller, ondie per en drukker en zijn ze ten dode opgeschreven.” Een zeehond op het strand was nog een zeldzaamheid toen Jaap van der Hiele in 1993 begon als ‘zeehondenredder’. „Vijf tot tien meldingen per jaar kregen we toen.” De waterwereld ziet er inmiddels heel anders uit. In 2022 zijn 2500 grijze zeehonden en acht- tot negen honderd gewone zeehonden geteld in het gebied van de Maasvlakte tot de Belgische grens. Het Reddings team Zeedieren kreeg in 2022 ruim 1600 meldingen over zeehonden op het strand, vertelt de Middelburger. Zijn eerste ‘dwaalgast’ was een jonge dwergvinvis, die op 25 novem ber 1994 aanspoelde op het strand van Dishoek. „Toen de meldkamer belde, zei ik: ‘Je bent gek!’ Maar in derdaad. Hij was 3,66 meter lang, 1100 kilo, blind aan één oog en had hartaf wijkingen. Tja, je hebt geen zieken huis onder water. Dus voldoe je niet aan de eisen van de natuur, dan ga je dood. Dat is niet zielig, dat is de harde waarheid.” hoek, in juli, en een restant van een reuzenhaai bij Domburg in december, waren ook bijzonder.” En dan gaat op zondagochtend 2 oktober zijn telefoon. De vinvis die een paar dagen eerder is gezien bij Oostende, is dood aangespoeld bij Westkapelle. „Dat hij via de on derstroom hier zou uitkomen, had ik wel verwacht. Maar niet dat het zou gebeuren op de dag van de Wandelmarathon, als er duizen den mensen langs komen!” Twee weken later weet hij niet wat hij hoort. Een orka? Bij Cad zand? „Ik stond met mijn oren te klapperen. Ik sprong direct in mijn auto maar toen ik aankwam, zag ik de orka net verdwijnen in zee. De KNRM had het publiek op afstand gehouden om ruimte te maken voor het dier, en hem terugge duwd in zee. Dat is de leidraad bij walvisstrandingen. En het lukte.” Helaas maar voor eventjes. Drie kilometer verder strandde de orka opnieuw. „Toen hebben we de po gingen gestaakt. Eén keer terug zetten is goed, de tweede keer wordt een lijdensweg. Daarom is besloten hem uit zijn lijden te ver lossen.” De orka was minstens twintig jaar oud en kwam uit de buurt van Portugal. Via het Kanaal belandde hij in Zeeland. Snurkend op de kant De walrus op Neeltje Jans was ‘he lemaal een feestje’ voor Van der Hiele. „Levend. En zo mooi. Hij lag snurkend op de kant. Groot! En die slagtanden, abnormaal. Dat ik die van zo dichtbij heb kunnen zien, machtig mooi. De walrus is midden in de nacht verder gezwommen richting Frankrijk. De laatste info is dat hij die ochtend in Dieppe was en daar om half elf is wegge zwommen, met on bekende bestem- ming.” aap van der Hiele van het Reddingsteam I Zeedieren zal zich de dwaalgasten van - I 2022 nog lang herinneren. Op zondagoch- tend 2 oktober spoelt een vinvis aan bij Westkapelle. Twee weken later, op de 15de, over lijdt een orka op het strand van Cadzand. En op 13 november gebruikt een walrus Neeltje Jans als tussenstop. „Een vinvis hebben we vaker gehad. Van de orka en de walrus keek ik het meest op. Machtig mooi om te zien, maar eigenlijk niet goed natuurlijk, dat ze hier belanden.” „Windparken op zee, klimaatverandering, verstoring van het leefmilieu? Waar moet je beginnen?” Van der Hiele (67) is geen wetenschapper en heeft de ant woorden ook niet om de komst van dwaalgasten te verklaren. Soms zijn ze ook gewoon simpelweg verdwaald. „In de noordelijke Noordzee, bij Noorwegen, is de zee dieper. Daar komen orka’s, dolfijnen en vinvissen voor in de diepere troggen. Af en toe I I I I Roberta van der Velden kon sinds januari nauwelijks de eindjes aan el kaar knopen. Inmiddels gaat het iets beter dankzij toeslagen waar zij recht op heeft maar die ze niet allemaal had aangevraagd. FOTO MARCELLE DAVIDSE Jaap van der Hiele van het Reddingsteam Zeedieren: „Er verandert echt iets, want we zien ook vaker vreemdere soorten. Denk aan de gladde haai die dit jaar in juni bij Oostkapelle aanspoelde.” foto lex de meester Zie ook pzc.nl/play Walrus ligt te zon nen op Neeltje Jans FOTO PAUL VAN TUIL Onder: staart van een spelende potvis FOTO SHUTTERSTOCK MAURITSSEP MIDDELBURG Prachtig om te zien, maar eigenlijk niet goed, natuurlijk’ GO ZATERDAG 31 DECEMBER 2022 !11

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 55