Oud Nieuw 5 Pakketten voor dieren uit Oekraïne Druk jaar voor de vrijwilligers Dean mogelijk al eerder omgebracht F het donker gezocht moest wor den.” Vanuit de lucht registreert een helikopter met camera de zoektocht. Het crisisteam in het politiebureau in Bergen op Zoom kijkt zo op afstand en onder hoog spanning live mee. Om 22.00 uur wordt het lichaam van Dean tus sen rotsblokken aangetroffen. Het is een tragisch einde van een in tensieve zoektocht. de destructie.” Ook langs oevers van de Westerschelde worden vogelgriepslacht- offers aangetroffen. Het gaat dan nog om betrekkelijk kleine aantallen, maar het was een voorbode van een stille ramp. van Nederland wordt weggevaagd. Dui zenden vogels sterven. Vanaf zee sturen vissers foto’s van honderden jan-van-gen- ten die dood op de Noordzee drijven. Een aantal daarvan spoelt aan. Net als meeu wen, bergeenden en andere watervogels. De dierenambulances rijden opnieuw uit. ‘Elk dier telt’ In het voorjaar komen de eerste Oekra ïense vluchtelingen in Zeeland aan. Som migen hebben hun huisdier meegeno men. Een hondenmand is niet het eerste wat je meeneemt als je hals-over-kop huis en haard moet verlaten. „Grote stichtin gen als Dierenlot en de Dierenbescher ming deden een beroep op ons om de hulp in onze provincie te regelen.” Die renwelzijn Walcheren wordt inzamelpunt onder het motto ‘Elk dier telt’. In een loods in Sint Laurens worden pakketten voor de baasjes samengesteld, zodat ze een tijdje vooruit kunnen. Een mand, een drinkbak, een riem, voer, speel tjes. Na een groot startpakket geeft de stichting maandelijks voer. „Uit heel Zee land kregen we spullen aangeboden. Er zijn nog altijd tien Oekraïense gezinnen die een dierenvoedselpakket van ons ont vangen.” In juni slaat de vogelgriep ongenadig hard toe in het nieuwe natuurgebied Wa- terdunen. De grootste kolonie grote sterns terug. Nu moesten we vooruit kij ken, scenario’s ontwikkelen en uitlopen. Iedereen moet dan voe len dat urgentie nodig is. We heb ben in korte tijd veel weten te be werkstelligen. Natuurlijk was de afloop zeer verdrietig en hadden we gehoopt Dean levend terug te vinden. Maar we hebben snel dui delijkheid kunnen geven aan zijn familie.” Van Brussel kijkt met ge mengde gevoelens terug. „Ik ben trots op de saamhorigheid onder de collega’s en de drive waarmee iedereen heeft gewerkt. De sa menwerking met de Belgische collega’s verliep prima.” De zoekactie laat volgens hem zien wat er bij crisisopsporing komt kijken. „Bij een ‘gewoon’ moordonderzoek rechercheer je Uitputtingsslag „Fysiek en psychisch was het bijzonder zwaar, een echte uitputtingsslag. Bij het ophalen van de dieren moest je bescher mende kleren aan. En dat midden in de zomer. Sta je daar bij dertig graden dode en zieke dieren te ruimen terwijl mensen in bikini en zwembroek naast de ster vende vogels op het strand liggen. Die mensen hadden werkelijk geen idee wat vogelgriep is. We waarschuwden de vo gels niet aan te raken en honden uit de buurt van die vogels te houden.” In het begin reden de dierenambulances nog op meldingen, maar er lagen zoveel dode en zieke vogels dat met de veilig- heidsregio, gemeenten, provincie, de Stichting Strandexploitatie Veere, water schap en Rijkswaterstaat afspraken wer den gemaakt over het rijden van dage lijkse patrouilles. „Wij reden tussen de Groene Boulevard in Vlissingen tot aan Baarland. Wij waren zelf met dertig men- moet je op een andere manier be vragen dan iemand met adhd.” Als de Belg vertelt waar hij de kleuter heeft gedumpt, trekt een select politiegezelschap naar Neeltje Jans. „We besloten om er meteen met De K. zelf naartoe te rijden, zodat hij de plek kon aan wijzen. Want het is een flink ge bied. Op die manier konden we voorkomen dat er met de ME in sen. We kregen gelukkig ook ondersteu ning van vrijwilligers uit Zuid-Holland en Zeeuws-Vlaanderen. Ook de EPZ hielp ons. Dierenartsen hielpen doodzieke vo gels uit hun lijden.” Maar er is één lichtpuntje, niet elke zieke vogel was ten dode opgeschreven. Niet alleen de dodelijke vogelgriep waart rond. „Een aantal verzwakte watervogels bleek aan botulisme te lijden en met de juiste behandeling hadden die een kans op overleven. Die werden naar opvang De Mikke in Middelburg gebracht. Maar de meeste vogels waren al dood voordat ze aanspoelden.” Van eind juli tot eind september zijn de vrijwilligers in de weer. „Het was echt zwaar. Iedereen liep op zijn tandvlees. Da gelijks werden bakken vol dode en ster vende vogels opgehaald.” Het massaal rui men van vogelgriepslachtoffers is niet het werk dat vrijwilligers in gedachte hadden toen ze zich bij de stichting aanmeldden. „Je doet het om een dier in nood te kun nen redden. Of om een weggelopen dier te herenigen met zijn baasje.” De vrijwilligers hebben afgelopen jaar zo’n 1600 vogels geruimd, levend en dood. De vogelgriep is nooit helemaal wegge weest. Nog steeds komen er meldingen van besmettingen in pluimveebedrijven. a Dean Verberckmoes (4) was wel licht al niet meer in leven toen zijn oppas Dave De K. hem naar Ne derland bracht. Volgens Belgi sche media, die zich baseren op bronnen binnen het Belgische onderzoeksteam, heeft De K. het ventje voor die rit al zwaar mis handeld in zijn appartement in Sint-Gillis-Waas. Zijn vriendin Romy W. (25) uit Sint Jan steen was daarbij aanwezig. De K. en W. zitten in de gevangenis op verdenking van ontvoering en moord. Wanneer ze voor de Bel gische rechter verschijnen, is on bekend. Bloemen vlak bij de piekwaar Dean Verberckmoes werd gevonden. FOTO SANDRASCHIMMELPENNWCK j J/S' - I GO ZATERDAG 31 DECEMBER 2022

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 53