Rechercheurs deden bij onderzoek alles goed 4 W? Oud Nieuw Een tragisch dieptepunt van 2022 was de gewelddadige dood van de 4-jarige Dean Verberckmoes, de Belgische peuter wiens lichaam werd gedumpt op Neeltje Jans. Recherchebaas Ron van Brussel trok met zijn collega’s alle registers open in de hoop het kind levend te vinden. „We hebben knap politiewerk geleverd, helaas met een verdrietige afloop.” Vogelgriep met duizenden slacht offers en de zorg voor huisdieren uit de Oekraïne maakten van 2022 een ongekend drukjaar voor de Stichting Dierenwelzijn Walcheren. Het doel was om zosnel mogelijk de verblijf plaats van Dean te achter halen Fysiek en psychisch was het zwaar J i en Bijzonder Optreden (SGBO). Recherchebaas Ron van Brussel. speurwerk tot een doorbraak. Een inwoonster van Meerkerk herkent Dave De K. op straat en slaat alarm. toen hadden we nog niks” zegt Van Brussel, „want Dean was niet De K. verkeert onder invloed van drugs en wordt afgevoerd naar het politiebureau in Breda. „Het verblijfplaats van Dean te achter halen”, vertelt Van Brussel. „We hebben daarom een zogeheten ur gent veiligheidsverhoor toege past.” verhoor de druk op de verdachte zo snel mogelijk op te voeren. „Bij het verhoor van De K. keek een re- cherchepsycholoog mee. Mede aan de hand van psychiatrische docu mentatie van de verdachte uit Bel- best konden benaderen. Want ie mand die bijvoorbeeld een stoor nis in het autismespectrum heeft, Druk opvoeren Zo’n verhoor door speciaal opge leide rechercheurs verloopt anders dan een reguliere ondervraging. „Het is niet gericht op het verkrij gen van bewijs tegen de verdachte maar op het snel vinden van de ind 2021 meldt een Duits instituut dat Europa kampt met de ernstigste uitbraak van vogelgriep ooit. Het einde is nog niet in zicht. Begin januari komen in Nederland de eerste meldingen uit de pluimveesector, maar ook beheerders van natuurgebieden en centra voor vogelopvang slaan alarm. Ook Zeeland ont komt niet aan de uiterst besmettelijke vogelziekte. Zieke vogels vallen letterlijk uit de lucht, liggen versuft op de grond, schudden ongecontroleerd met hun kop of zwem men neurotisch in rondjes. Of spoelen dood aan. Het is het begin van een ongekend druk jaar voor de vrij willigers van de Stichting Dierenwelzijn Walcheren, een geheel op vrijwilligers draaiende organisatie die ook bui ten Walcheren actief is. De stichting is onder meer bekend van de dierenambulance. „In januari belden mensen ons over zieke brandganzen in Yerseke Moer”, vertelt Jolanda Lichtenberg. „We brach ten de zieke vogels naar de dierenarts, de dode gingen naar et is half ja nuari paniek in België. De kleine Dean is niet terug gebracht bij zijn moeder na een lo geerpartijtje bij ‘oppasvriend’ Dave De K. (34) in Sint-Gillis-Waas. Beiden zijn voor het laatst gezien in Sint Ni klaas, vlak bij Zeeuws-Vlaande- ren. Een dag later, zaterdag 15 ja nuari, stapt Deans wanhopige moeder naar de politie om aan gifte te doen van vermissing. Zon dagavond roept de Belgische poli tie de hulp in van Nederlandse collega’s. Er zijn aanwijzingen dat de twee in Nederland zijn en ook hier gaat een opsporingsbericht uit. De politie is zuinig met infor matie, maar de boodschap is hel der: ‘Er zijn zorgen over de ge zondheid van het tweetal. Als u ze ziet. Niet zelf ingrijpen, maar bel direct 112!’ „De veiligheid van het jongetje stond steeds voorop”, kijkt chef Ron van Brussel van de Dienst Regionale Recherche van de poli- tie-eenheid Zeeland-West-Bra- bant terug. „De vraag is bijvoor beeld of je meteen een Amber Alert uitstuurt. Want wat doet zo’n Alert met degene die het kind heeft meegenomen? Mis schien werkt het voor hem druk- verhogend, brengt hij het jongetje De politie pakt hem dan op. „Maar om het leven of verdwijnen bei den helemaal van de radar. Dat zijn voor ons duivelse dilemma’s.” bij hem. In België is dan al bekend welke reputatie Dave De K. heeft. Het is niet de eerste keer dat hij met een klein kind vreselijk in de fout gaat, doel was om zo snel mogelijk de De K. heeft er een celstraf van 10 jaar op zitten voor de gruwelijke, dodelijke mishandeling in 2008 van de 2-jarige Miguel, het zoon tje van zijn toenmalige vriendin. De politie in Zeeland en West-Brabant, waar de twee ver moedelijk ergens de grens over zijn gegaan, pakt maandag groot uit met een strak gecoördineerde speurtocht. Zo worden twintig re chercheurs bij elkaar gezet in een Team Grootschalige Opsporing. Ron van Brussel neemt de leiding vermiste. Vanwege de haast die ge- over de crisisorganisatie die daar- boden was, gaf de officier van jus- boven hangt, de Staf Grootschalig titie ons ook toestemming De K. te horen zonder bijstand van een ad vocaat.” Drugs Het is volgens Van Brussel de Met man en macht lopen agenten kunst om tijdens zo’n veiligheids tips na en zoeken ze vooral naar digitale sporen die De K. heeft achtergelaten. Via het zogeheten ANPR-systeem dat kentekens re gistreert, wordt gekeken of en zo ja waar het voertuig van de ont voerder is gesignaleerd. De politie gië gaf hij tips hoe we hem het ontdekt dat De K. in Koudekerke is geweest. Tegen de middag leidt het *5^ Helaas een verdrietige afloop ÏIU' Jolanda Lichtenberg (links) met Jill van Goudzwaard met spullen voor de dieren van Oekra ïense vluchtelingen. FOTO DIRK-JAN G JELTEMA F0T0PIX4PR0FS/ PETER BRAAKMANN ELDRIDGE PENTURY SINT-GILLIS-WAAS/ NEELTJE JANS WALCHEREN THEOGIELE 66 s ZATERDAG 31 DECEMBER 2022 GO 'X.*. iw- ■niiiiiii luiiiiii: ■«•i? J*- V -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 52