Opening in strijd tegen ..5' T W. i fel W'l Oud Nieuw l 3 Dieter en Marleen 1 w Pientka V stapten Ir naar de rechter ff' Voor de Pientka’s is 2022 het jaar van de doorbraak. Een doorbraak in de strijd tegen houtrook. Ze wonnen een zaak bij de Raad van State met als belangrijk wapenfeit de erkenning van hun zorg-vuldig verzamelde meetgegevens over fijnstof. De waardes die we hier hebben gemeten vind je ook bij Schiphol BI het gewoon een beetje een kutpu- of er komen rare donkere wolken aan, ben ik oplettender. Dan word ik onrustig en moet ik echt tegen mezelf zeggen: kappen! Zo’n tor nado is niet iets wat dagelijks ge- is ook wetenschappelijk aange toond dat die stoffen effect heb ben op een ongeboren vrucht”, zegt Marleen. Dieter en Marleen sloten zich aan bij Stichting HoutrookVrij. Een stichting die ijvert voor een houtrookvrij Ne derland. Marleen is daar nog steeds actief bij betrokken. Dieter is actief voor Scapeler, een open data netwerk van vrijwilligers die de luchtkwaliteit meten. Maar terug naar de rechtszaak. Twee jaar geleden dienden Dieter en Marleen een handhavingsver- zoek in bij de gemeente Borsele omdat ze bij noordenwind over last hebben van een kachel in de buurt. Ze onderbouwden hun verzoek met een bijgehouden log boek met meetgegevens, video- en fotomateriaal. Borsele stuurde één keer een ambtenaar langs om te snuffelen en daar bleef het bij. De Pientka’s stapten naar de rech ter, maar daar kregen ze geen ge lijk. Het ontbrak aan regelgeving. Ze gingen in beroep bij de Raad van State en daar werd een opval lende uitspraak gedaan: de ge meente Borsele had meer onder zoek moeten doen. De Raad van State wijst daarbij op een passage uit het Bouwbesluit, waarin staat dat het verboden is om ‘voor de omgeving hinderlijke of schade lijke rook, roet, walm of stof te verspreiden’. Borsele moet dus Kachelpijpen Het begon allemaal ruim zeven jaar ge leden. Het gezin zag in hun woonomge ving steeds meer kachelpijpen op de da ken verschijnen en kreeg last van de rook. Dieter had al meetapparatuur staan om het weer te meten en hij be sloot om ook eens de fijnstof te meten. Zowel Dieter als Marleen heeft een op leiding in de chemie. Ze weten hoe ze de meetgegevens moeten analyseren en schrokken toen ze de uitslagen zagen. Ze hadden te maken met een gevaarlijke hoeveelheid stoffen in de lucht. „Hout rook is twaalf maal schadelijker dan si garettenrook.” Ze leggen uit dat in hout rook stoffen zitten die kanker, long- en hartaandoeningen veroorzaken. „En het ik hier vrijwillig voor heb geko zen...” eerst goed uitzoeken of de rook ‘hinderlijk of schadelijk’ is, voordat het kan beweren dat dat niet zo is, vindt de Raad van State. Zeker ook omdat het stel zelf fijnstofmetin- gen verrichtte en die aanleverde bij de gemeente. „En dat is een doorbraak”, zegt Dieter. „Burgermetingen moeten meegewogen worden.” Want de langdurige en zorgvuldige metin gen die hij doet, tonen aan hoe het is gesteld met de luchtkwaliteit zodra de houtkachels aangaan. Hij laat een grafiek zien waarbij dui delijke pieken te zien zijn in de ochtend en in de avond na het eten als het vuurtje wordt opgestookt. „Dat had voor de gemeente vol doende indicatie moeten zijn om zorgvuldig onderzoek te doen”, zegt Dieter. „Op zich is deze zaak niet uniek. Er zijn meer zaken ge weest maar de meeste lopen dood op wazige regelgeving. Wat onze zaak wel uniek maakt is dat we onze eigen metingen hebben inge zet. En wat ook geholpen heeft, is dat we allebei chemisch opgeleid zijn en weten waar we over pra ten.” „Op het moment dat je feiten hebt, heb je geen emotie. Wij pro beren zo feitelijk mogelijk te zijn en dat is belangrijk in een rechts zaak”, vult Marleen aan. Serieuzer onderzoek Wat de Pientka’s uiteindelijk wij zer worden van deze uitspraak is onduidelijk. „We zijn erg be nieuwd wat de gemeente nu gaat doen.” Borsele zal in ieder geval serieuzer onderzoek moeten doen naar de klachten. „En er ligt nu ju risprudentie, daar hebben anderen ook wat aan.” De Pientka’s hebben na de uitspraak hun expertise aan geboden aan de gemeente. „Wij hebben geadviseerd richting de gemeente hoe ze dat onderzoek kunnen uitvoeren”, zegt Dieter. „We hopen dat de gemeente het onderzoek nu wel op een goede manier gaat uitvoeren en uiteraard dat hieruit blijkt dat er wel sprake is van overmatige stankoverlast.” En dat zou dan moeten leiden tot vermindering van overlast. outrook. Het is een terugke rend onderwerp aan de eettafel van Marleen en Dieter Pientka uit ‘s-Gravenpolder. Al zeven jaar binden ze de strijd aan tegen de overlast van houtkachels, vuurkorven of andere apparaten waarin hout wordt verbrand. Niet omdat ze anderen geen romantisch en gezellig avondje gunnen, maar omdat de rook zo verschrikkelijk ongezond is. „De waardes die we hier hebben gemeten vind je ook bij Schip hol. Over die vervuiling maakt iedereen zich terecht zorgen, maar het zijn pre cies dezelfde deeltjes die je ook in huis haalt met een houtkachel.” naao is met iets wat aageiijks ge- beurt; het was nu toevallig hier en het zal waarschijnlijk nooit meer gebeuren! Het is al minder, maar het houdt me zeker nog bezig.” De plek waar tot augustus nog ber”, lacht ze. „Maar ik ben ge woon supertrots op mijn zoon. Hoe hij vanaf de eerste seconde heeft gehandeld en de tegenwoor- zijn onze herinneringen. Hij is in één klap volwassen geworden. Op een bepaald gebied hè!”, lacht ze weer. Naast de bank in de woonkamer staat nog één verhuisdoos, met een Wii-spelcomputer. En boven liggen nog ingepakte boeken en cd’s. Stukje bij beetje beginnen Christel en Quinten te aarden in de Gravenstraat. „Maar het is nog wel vreemd hoor. Je veilige plekje, waar alles zo vertrouwd was, dat is er niet meer. De geluidjes zijn an ders. De vogels in de tuin, ambu lances die dichterbij zijn met die huisartsenpost hier hemelsbreed een paar honderd meter vandaan. Dat klinkt misschien allemaal heel vaag, maar voor mij is dat gewoon een dingetje.” Oplettender Na krap een half jaar zit de wind- hoos nog steeds in haar hoofd. „Een beetje. Als het slecht weer is, een blok van vijf woninkjes uit de jaren zestig stond, is nu kale grond met grote regenplassen en een hek er omheen. Een trieste aanblik. Christel voelt geen drang daar af en toe nog langs te gaan. Ook niet wanneer straks de nieuwbouw er staat. „Nee, waarom? Het komt er toch heel anders uit te zien. In het begin had ik dat nog wel. Maar het zal toch nooit meer worden zoals het was. Nooit meer! En dan ga je terug naar die omgeving en wordt het een tegenvaller. Want niks is meer hetzelfde. Het wordt anders gebouwd, je weet niet wie je bu ren worden. Dan kan je beter hier zitten”, kijkt Christel haar ‘nood woning’ aan de Gravenstraat rond. „En hier opnieuw beginnen. Alsof digheid van geest had om in die kelderkast te duiken. Maar ook daarna weer. Toen ik het niet kon opbrengen om in ons oude huis op zoek te gaan naar persoonlijke spulletjes, heeft Quinten dat ge daan. En hij heeft de keuzes ge maakt die ik ook zou maken. Zoals de kindertekeningen. Hij heeft echt door dat huis gelopen van: dit I - uk I I i I I I Dieter en Marleen Pientka voeren al jaren strijd tegen de overlast van houtkachels. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN MELITA LANTING ‘S-GRAVENPOLDER GO ZATERDAG 31 DECEMBER 2022 besef’ w 3 fa.iKfo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 51