Artsen vrezen fors meer letsel door vuurwerk i’l JAARWISSELING Wie vandaag achter het fornuis gaat staan om een schaal oliebollen te bakken, bouwt daarmee verder aan een traditie die in ons land al eeuwenlang bestaat. Als je de historie écht recht wilt doen, geef je ook een paar van je oliebollen weg. och wel een bijzonder idee: wie vandaag met bloem, water, gist, suiker, zout, melk en even tueel - de eeu- jaar 1500 mee naar ons land heb ben gebracht. Anderen beweren dat de Bataven en Friezen op ons huidige grondgebied zelfs al tweeduizend jaar geleden baksels in olie maakten om hun góden en boze geesten gunstig te stemmen. Ineke Strouken, groot kenner van Nederlandse tradities, gelooft in elk geval in de theorie dat de olie bol een eigen vinding is geweest van onze voorouders, al weet zij ook niet wanneer en hoe precies. Albert Cuyp Wat zeker is: er wordt al heel lang op veel verschillende plekken deeg in olie gebakken, en dus ook in Nederland. In het Dordrechts Museum hangt een schilderij van de plaatselijke icoon Albert Cuyp uit omstreeks 1652, waarop een vrouw met een kookpot vol olie bollen te zien is. Die lijken al aar dig op wat wij tegenwoordig rond 31 december naar binnen werken, al zijn ze nog niet zo rond en glad als de bollen die uit de frituurpan komen. Rotjes Nu er deze oud en nieuw helemaal geen beperkende maatregelen meer zijn, verwacht directeur Martijntje Bakker van kenniscentrum voor letselpreventie VeiligheidNL dat het aantal gewonden weer fors gaat toenemen. „We hopen het niet, maar houden er rekening mee dat De Rotterdamse oogarts Tjeerd de Faber weet dat het eerste vuur werkslachtoffer alweer is behan deld aan de ogen. En hij verwacht niet dat het daarbij blijft, nu de vuurwerkverkoop alle voorgaande records breekt en er meer dan 80 miljoen euro is uitgegeven. „We hadden 75 procent minder oogslachtoffers in de coronatijd. Dat zal nu zeker weer stijgen.” Met weemoed denkt hij terug aan de voorgaande twee jaren waarin landelijk vijf mensen binnenkwa men met een blind oog in de oud- jaarsnacht. Tijdens een gemiddelde jaarwisseling zijn dat er zestien. Het verkoop- en afsteekverbod om ziekenhuizen te ontlasten leidde niet alleen bij de oogartsen tot rustige tijden. In heel het land was een spectaculaire daling te zien van het aantal mensen dat met vuurwerkletsel naar de dokter moest. In 2019, het laatste jaar dat er vuurwerk mocht worden afgesto ken, raakten er 1285 mensen ge wond. Een jaar later - toen een af steekverbod gold - waren dat er ‘nog maar’ 383. Vorig jaar zagen artsen het aantal gewonden alweer stijgen. Er gold weliswaar nog steeds een afsteek verbod, maar toch verdubbelde het aantal vuurwerkslachtoffers bijna, tot 773. Mensen negeerden massaal de oproep om geen sierpotten aan te steken. wige discussie - krenten en/of ro zijnen in de weer gaat in een po ging lekkere oliebollen op tafel te zetten tijdens oudejaarsavond, doet iets wat al generaties lang ge beurt. Het is niet een traditie die ontstond toen onze vaders en moeders klein waren, of onze grootouders: het gebeurt al eeu wenlang. Hoeveel eeuwen precies, dat is niet helemaal duidelijk. Over de intrede van de oliebol in ons land doen verschillende theorieën de ronde. Joden uit Spanje en Portu gal, die vluchtten voor de Spaanse inquisitie, zouden een voorloper van de huidige oliebol rond het er nu weer net zoveel vuur werkslachtoffers zijn als in 2019.” Rotjes en zogenoemde singleshots veroorzaakten vorig jaar heel wat leed. Dat vuurwerk is, net als vuur pijlen, voor het eerst verboden. Bakker hoopt dat die maatregel iets helpt, maar heeft niet die illusie. Il legaal vuurwerk mag ook niet wor den afgestoken, maar toch had vo rig jaar 21 procent van de slachtof fers dit gevaarlijke spul gebruikt. Ook viel dit jaar al de eerste dode als gevolg van illegaal vuurwerk. Kindervuurwerk Opvallend in de cijfers van vorig jaar was dat ook veel kindervuur werk (19 procent), het zogenoemde Fi-vuurwerk, brandwonden ver oorzaakte. Dat had onder meer te maken te maken met een TikTok- challenge waarbij jongeren vuur werk met hun voeten uitstampten. Hierbij verbrandde de vlam hun zolen. Opvallend veel kinderen onder 12 jaar (47 procent) waren slachtoffer, terwijl zij nog helemaal geen vuur werk mogen afsteken. „Ouders en kinderen denken vaak ten onrechte dat het gevaar van dit Fi-vuurwerk wel meevalt, maar het kan heel le lijke brandwonden veroorzaken. Het heeft ons erg verbaasd dat dit nu in bijna alle supermarkten is te krijgen”, zegt voorzitter David Ba den van Nederlandse Vereniging van Spoedeisende Hulp Artsen. Baden deelt de zorgen van Veilig heidNL dat het voor de artsen wel- eens een drukke nacht zou kunnen worden. Maar hij verwacht dat het vooral drukker wordt door overma tig drank- en drugsgebruik van feestvierders. „Dit is het eerst jaar zonder beperkingen voor huis- feestjes. De horeca is ook weer open. Die combinatie gaat het heel druk maken voor ons waarbij we helaas ook weer heel veel te maken zullen krijgen met agressie.” Alleen de regen zou weleens een zegen kunnen zijn, verwacht oog arts Tjeerd de Faber. „Dan blijven veel mensen toch binnen. En vuur werk kijken vanachter een raam is het veiligst. Maar eigenlijk hopen we dat er helemaal een landelijk verbod komt.” f - Cz 'yf 1 ükMi FOTO GETTY IMAGES Vuurwerkliefhebbers kunnen vanavond hun lol op nu er voor het eerst sinds de coronacrisis weer sierpotten mogen worden afgestoken, maar artsen en Vei- ligheidNL maken zich grote zor gen. Ze verwachten dat het aan tal gewonden fors stijgt. Raymond Boere Amsterdam Chris van Mersbergen Arnhem T ZATERDAG 31 DECEMBER 2022 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 4