Cel voor Yavuz O., die opriep tot aanval op Rutte en parlement China houdt eeuwenoude traditie in ere 3 MEDICIJNEN TOCH VERGOED GEZONDHEIDSZORG Het gebeurt vaker dat contract pas later wordt afgerond Klanten van Benu Apotheken - een grote keten met 345 apothe ken in het hele land - kregen deze week een bericht, waarin stond dat nog niet met alle zorgverzeke raars contracten zijn gesloten. Zonder contract lopen verzeker den het risico dat ze de rekening zelf moeten betalen en later bij hun zorgverzekering moeten in dienen. Als er géén contract komt, betalen ze mogelijk zelf een deel van de rekening. Om niet in onzekerheid te ver keren, adviseerde Benu Apothe ken de zorgverzekering op te zeg gen en na de jaarwisseling een nieuwe af te sluiten. Daarop kre gen zorgverzekeraars honderden telefoontjes van bezorgde patiën ten die bang waren hun medicij nen niet meer te kunnen betalen. Al in april maken zorgverzeke raars bekend hoe ze de zorg voor het volgende jaar gaan inkopen. fysiotherapeuten stikken of slik ken. Over het tarief valt niet te onderhandelen, waardoor ze in middels ruim 25 procent onder kostprijs werken”, zegt Pieter Vonk van het Koninklijk Genoot schap voor Fysiotherapie. Na de zomer beginnen de echte onderhandelingen, met name over de tarieven en hoeveel zorg er verleend mag worden. Niet alle zorgverleners komen overigens echt aan tafel: kleinere aanbieders, zoals fysiotherapeu ten of kleine apotheken, krijgen contracten aangeboden. Zij kun nen ervoor kiezen die te tekenen óf te weigeren. „Zorgverzekeraars zeggen dat ze geen capaciteit heb ben om met iedereen te onder handelen. Daardoor is het voor Dat is precies wat zorgverzeke raars zeggen. Zij proberen de groeiende zorgkosten binnen de perken te houden, omdat de ver zekerden anders een hogere pre mie moeten betalen. die dat redt.” Het gebeurt jaarlijks dat ook in het nieuwe jaar nog handtekeningen worden gezet, dus dat is an sich niet uitzonder lijk. Wel klagen dit jaar meer zorgaanbieders over de penibele financiële situatie waarin ze ver keren. Ze zijn meer kwijt aan sa larissen, energiekosten en door inflatie. Ook in de wereld van apothe ken spelen een paar grote issues tegelijk, zegt Peter Wognum, die als voorzitter van apothekerscol- lectief PACT 385 apotheken verte genwoordigt. Zo komt er een vast tarief voor medicijnen van pati ënten die er dagelijks veel slik ken, zoals sommige ouderen en GGZ-patiënten, én wordt er on derhandeld over een leidraad met afspraken om verantwoord naar een goedkoper medicijn te kun nen wisselen. Wognum: „De onderhandelin gen leiden soms tot stevige dis cussies, maar zorgverzekeraars en zorgverleners hebben elkaar no dig.” Van Wognum benadrukt dat zolang er onderhandelingen lopen, alle zorg gewoon doorgaat. „We zijn bijna de hele dag aan de telefoon met mensen en apothe kers die zorgen hebben.” O. is volgens de rechtbank vermin derd toerekeningsvatbaar omdat hij zwakbegaafd is, psychosociale pro blemen heeft en makkelijk te beïn vloeden is. Omdat O. al negen maanden in voorarrest zat, hoeft hij niet terug de cel in. Hij is veroor deeld voor het opruien tot een ter roristisch misdrijf en het bedreigen van premier Rutte. De laagbegaafde O. was zeer ac tief op socialemediakanaal Tele gram in het najaar van 2020, toen Nederland weer in een lockdown belandde door de coronapandemie. In de openbare groep ‘Vrijheid zon der uniform’, waarin veel complot theorieën werden gedeeld, ging hij fel te keer tegen de overheid en het coronabeleid. Onder de schuilnaam LiberS (bevrijd, red.) schrijft hij over het vermoorden van Rutte en andere politici. Op 12 december typt hij: ‘Zou je het in je hebben om ze allemaal te shooten? gwn vanuit een auto. Raam open, gun naar bui ten. en knallen maar’. En in mei 2021: ‘We moeten echt een keer dat parlement bestormen en met dodelijk geweld die zooi op ruimen’. Een dag later: ‘Ik zoek geen demonstranten, ik zoek revolutio- Hoe uitzonderlijk is de impasse die er bij Benu Apotheken was? Eigenlijk moeten de contracten al op 12 november rond zijn, vertelt DSW-directeur Aad de Groot. „Maar er is geen zorgverzekeraar Patiënten van Benu Apotheken hoeven niet meer ongerust te zijn: op het nippertje tekent hun apotheek het contract met zorgverzekeraar VGZ. Hoe werkt dat eigenlijk met die onderhandelingen voor nieuwe zorgcontracten? naren. Shooters/hitters/gewapend/ geweld. Alles toegestaan’. En: ‘Ook de hele koninklijke familie mogen kogels vreten’. Als de politie ontdekt dat O. op zoek lij kt naar een wapen, wordt hij opgepakt. Na zijn arrestatie zegt hij tegen de politie dat hij waarschijn lijk ook tot actie zou zijn overge gaan als hij een wapen had gehad. De Amsterdammer heeft een proces doorlopen waarvoor Neder landse veiligheidsdiensten de afge lopen jaren vaak waarschuwen. Vanuit de grote, geweldloze oppo sitie tegen de coronamaatregelen ontstaat ‘een radicale onderstroom’, van waaruit individuen verder ra dicaliseren. Het gebeurt onder in vloed van een tiental online ophit sers. Volgens de advocaat van O. ‘wilde hij de regering niet omverwerpen’. „Hij was was depressief en alleen. Hij merkte dat hij op Telegram ge hoor vond. O. is zeer eenzaam, maar geen terrorist.” Yavuz zelf ver klaarde ‘nooit een aanslag te heb ben willen plegen’. De Telegramgroep ‘Vrijheid zon der uniform’ waarin O. zijn uitspra ken deed, bestaat nog steeds. SHENYANG FOTO'S AFP YaVUZ O. ILLUSTRATIE ANP Zijn al die zorgen om verzekeraar terecht? Wat is er aan de hand bij Benu Apotheken? Hoe werken die onderhandelin- gen tussen zorgverzekeraars en zorgverleners? Maar de zorg moet toch ook be taalbaar blijven? De rechtbank in Den Haag heeft Yavuz O. (20) een celstraf van 21 maanden opgelegd, waarvan twaalf voorwaardelijk. De Am sterdammer werd vorig jaar op gepakt omdat hij op Telegram premier Rutte en andere politici online bedreigde. Ook praatte hij over een gewelddadige aan val op de Tweede Kamer. Het Chinese Shenyang maakt zich op voor het traditionele lan- taarnfestival rond de jaarwisse ling. Het lichtjesfeest, dat vol gens de overlevering zo’n twee duizend jaar bestaat, doet even de ellende van de oplaaiende coronapandemie vergeten. Liepen de mensen vroeger met eenvoudige lampionnen, tegen woordig worden er fantastische constructies gemaakt, met veel draken en leeuwen. In vrijwel alle objecten komt rood terug, omdat die kleur geluk brengt. Cyril Rosman Den Haag Ellen van Gaaien Josselin Gordijn Amsterdaml GO ZATERDAG 31 DECEMBER 2022

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 3