HET FOTOMOMENT VAN 2022 En toen was het oorlog... Een confronterend portret Wachten op de ultieme foto 9 Deze week blikten de twaalf vaste PZC-fotografen in woord en beeld terug op 2022. Van boerenprotesten tot vluchtelingen uit Oekraïne en van een lintjesregen tot een aangespoelde orka, dit was voor hen hét fotomoment van het jaar. Vandaag de vierde en laatste aflevering. nömiwERS nofooD 1 ■b' PM ZATERDAG 31 DECEMBER 2022 „Ik krijg de opdracht om een portret te maken, het artikel gaat over zelf moord. De man die ik op de foto moet zetten heeft twee keer op het punt gestaan om zelfmoord te ple gen bij een spoorwegovergang. Ik moet even nadenken hoe ik dit in beeld ga brengen. Het ligt voor de hand om naar die plek toe te gaan waar hij toen ook stond. Ik overleg even met de verslaggever en hij vindt het een goed idee. Dit kan wel heel confronterend zijn natuurlijk en de vraag is of de persoon in kwes tie dat wel wil. Ik bel hem op en stel het voorzichtig voor. Hij vindt het goed. Direct na het telefoontje krijg ik een bericht van de redactie dat het bij nader inzien misschien toch niet zo’n goed idee is. De afspraak staat al, dus ik probeer het gewoon, ik kan altijd nog een portret maken een straat verderop, met het spoor niet in beeld. Achteraf ben ik blij met het resultaat. Ik vind dat de foto het artikel versterkt en door de diepte in het beeld ook een soort van perspectief/diepte geeft, juist wat Alfons die op de foto staat, ver telt in het artikel.” Fotograaf: Boaz Timmermans Locatie: Spoorwegovergang, Kloetinge Datum: 1 september „Om half drie ’s ochtends uit bed om rond drie uur bij het tolplein van de Westerscheldetunnel te zijn. Na drieën werden de tractoren uit Zeeuws-Vlaanderen opgewacht door de ME die de Sloeweg voor de optocht afsloot. Maar ik kon geen goede foto maken waar je kunt zien dat tractoren de hele weg in beslag nemen. Bijna een uur staan wachten maar de politie liet ze niet naar Kapel Ie gaan, waar vele andere tractoren zouden aan sluiten. Tegen vieren maar naar Ka- pelle gereden waar de stoet net Fotograaf: Johan van der Heijden Locatie: A58 bij Rilland Datum: 22 juni begon te rijden. Ik kon echter nog steeds geen goede foto maken, omdat ik met mijn auto vastzat tus sen de tractoren en er niet langs kon.” „Pas bij Rilland kon ik uit de colonne ontsnappen. Maar de trac toren reden door en van een echt pakkend beeld was nog geen sprake. Het was toen overigens ook nog pikdonker. Bij het viaduct van Rilland hoorde ik plots van ie mand dat de groep tractoren uit Zeeuws-Vlaanderen tóch was gaan rijden. Ze konden elk moment bij Rilland onder het viaduct door ko men. En jawel, tegen vijven kwa men ze, de hele A58 in beslag ne mend, aangereden. Het moment voor mij om mijn foto te maken.” „Als ik aan het werk ben, functioneert mijn camera te vens als filter tussen regis treren en voelen. Zo ook die dag in Sint Maartensdijk waar een groep vrouwen en kinderen aankomt na een er barmelijke reis uit Oekraïne. Hun verhalen zijn hartver scheurend, hun dankbaar heid groot. Pas thuis als ik mijn foto’s selecteer, zijn daar ineens die twee blauwe ogen die mij aan kijken. Ze raken mij, recht in het hart.” Fotograaf: Marcel Ie Davidse Locatie: Voormalig stadhuis, Sint-Maartensdijk Datum: vrijdag 4 maart

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 37