u M ‘Het meisje dat niet goed genoeg was’ Ze was ‘niet goed genoeg’, maar ze bewees het tegenovergestelde. Nu heeft Ans Stouten (29) een missie: geen kind mag meemaken wat zij heeft meegemaakt. Die persoon van het ministerie zei: ‘Jou moet ik hebben’ - Ans Stouten Kennis vergaren Zoveel dat Stouten zelfs in haar vrije tijd boeken leest over dit thema. Het boek Onderwijs maakt het verschil van Het belangrijkst vind ik dat als jij de kans en de wil hebt om iets te doen, datje die kans ook kunt pakken Linkedln ontplofte Dat allemaal nadat ze vorig jaar op Linkedln haar hart luchtte. „Ik dacht: moet ik dat wel doen? Maar ik wilde toch dat als ik later zou solliciteren, dat mensen mijn route konden zien. Dus ik typte wat uit, zette dat op Linkedln, maar dat ontplofte gewoon. Er kwam van alles op mij af Achteraf gezien ben ik er heel dankbaar voor dat ik het heb gedaan.” Voor Stouten valt nu alles op zijn plek. „Ik ben nu precies waar ik wil Louise Elffers en meer vakgerelateerde boeken liggen op een stapel op tafel, terwijl ze een paar dagen bij haar moe der in Zierikzee logeert. „Ik lees ze al lemaal, ja.” De drang om altijd maar meer kennis te vergaren blijft bij haar aanwezig, ook in haar vrije tijd. „Ik merk dat het helpt bij het goed doen van dit werk.” Ooit de politiek in? „Ik zeg niet bij voorbaat nee. Ik ben best activistisch. In die zin: dit is een pro bleem en daar moeten we gewoon iets aan doen.” Lange adem Je zou kunnen zeggen: niets aan de hand, Stouten heeft uiteindelijk de universiteit gehaald, ondanks haar vmbo-advies. „Zeker, maar daar waar je wordt geplaatst in het begin, bepaalt je route. Het onderwijssysteem in Ne derland is zo ingedeeld, dat je niet zo maar kan stijgen in niveau. Je moet een lange adem hebben.” Stouten weet nu dat ze meer kan dan dat ooit van haar gedacht werd. „Pas ben ik erachter gekomen dat ik hoogbegaafd ben. Ik deed een IQjtest, daar kwam een IQ^van 131 uit. Je kunt je afvragen wat je eraan hebt, maar het biedt in zekere mate wel perspectief.” Ze had de potentie dus altijd al in zich. „Nadat ik van Oosterland naar Zierik zee verhuisde, haalde ik lagere cijfers op mijn nieuwe school, maar niemand zag wat de onderliggende reden daar van was. Mijn thuissituatie was op dat moment ingewikkeld en dat had in vloed op mijn schoolprestaties. Ook werd ik heel erg gepest om mijn an dere school, waardoor ik besloot meer voor mezelf op te komen. Ik praatte veel meer, waardoor er een ander beeld van mij ontstond. De kunst van goed leraarschap is dat je je leerlingen ziet, maar dan ook écht ziet. Ik denk dat dat best lastig is, ga er maar aan staan met dertig leerlingen voor je.” Wrok jegens oude leraren in Zierik zee koestert Stouten niet. „Nee, totaal niet.” Wel vindt ze het jammer dat de gemeente Schouwen-Duiveland niet is aangesloten bij de Gelijke Kansen Alliantie. „Goes is er wel bij aangeslo ten.” Het wil niet zeggen dat er niets op Schouwen-Duiveland gebeurt. On langs is het project BLOEI! gestart waaraan kinderen kunnen meedoen om te kijken waar hun talenten liggen en die te ontwikkelen. Stouten is blij dat te horen. „Het belangrijkst vind ik dat als jij de kans en de wil hebt om iets te doen, dat je die kans ook kunt pakken.” Achtbaan Het was een herkenbaar verhaal voor veel mensen. „Ik kwam erachter dat ik niet de enige ben die dit heeft meege maakt” zegt Stouten. Ze kwam in een achtbaan terecht. „Ik werd uitgeno digd in het tv-programma Scheefgroei, gepresenteerd door Jeroen Pauw en Sander Heijne. Daar ontmoette ik Louise Elffers die onderzoek doet naar kansenongelijkheid in het Neder landse onderwijssysteem. Ik werd uit genodigd voor haar boekpresentatie Onderwijs maakt het verschil en zo kwam ik weer in contact met Monaïm Benrida, toenmalig programmaleider van de Gelijke Kansen Alliantie (GKA), een programma van het Mi nisterie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap (OCW) dat gelijke kan sen in het onderwijs bevordert. Die zei tegen mij: ‘Jou moet ik hebben’.” Ze noemt zichzelf een stapelaar van onderwijsniveaus en daar is ze niet trots op. Het had ook niet gehoeven, vindt ze. Als ze maar de mogelijkhe den had gehad om te bewijzen dat ze beter was. Ans Stouten, kind van ge scheiden ouders die beide laag zijn op geleid, zat niet lekker in haar vel toen ze als jong meisje van Oosterland naar Zierikzee verhuisde. Haar cijfers op school kelderden, maar het werd niet gezien. Daar probeert ze nu verande ring in te brengen. Stouten, die inmiddels al jaren in Den Haag woont, vertelde vorig jaar haar verhaal in deze krant. Ze had toen net haar masterakte op zak voor haar studie tot gedragswetenschapper. „Niemand had gedacht dat ik het kon”, zei ze toen. Ze begon op het vmbo en via het mbo en hbo kwam ze op de universiteit terecht. Dertien jaar deed ze over die route die ze op eigen kracht heeft gevolgd, want er was niemand die geloofde dat ze het zou halen. zijn.” Ze is namelijk sinds 1 december regiocoördinator bij de Gelijke Kansen Alliantie. „Ik mag nu met gemeenten en scholen in gesprek over kansenge lijkheid in het onderwijs. Er bestaan gewoon banen hiervoor, te gek! Ik wil ervoor zorgen dat niemand hoeft mee te maken wat ik heb meegemaakt. Ik mag me gewoon elke dag hardmaken voor gelijke kansen in het onderwijs.” Is dat nodig? „Ja, dat is nodig”, zegt Stouten. „Uit wetenschappelijk on derzoek komt namelijk naar voren dat leerlingen met lager opgeleide ouders, ondanks gelijke cognitieve capacitei ten, op een lager niveau een diploma behalen dan hun leeftijdgenoten met hoogopgeleide ouders. Ditzelfde geldt ook voor de mate van de sociaalecono- mische status van de ouders. Daar waar je wieg staat is blijkbaar bepa lend voor het schooladvies.” Stouten is gedreven daar wat aan te doen. „Ik ben emotioneel betrokken bij dit vraag stuk, omdat ik het zelf heb meege maakt. Ik weet hoe belangrijk zo’n schooladvies is, hoe belangrijk het is om mensen om je heen te hebben die jou ondersteunen, die jou zien en die jou ook die hand toereiken. Dus als ik daar ook maar iets in zou kunnen be tekenen, heb ik daar heel veel voor over.” Ans Stouten werd op school te laag inge schat. Nu zet ze zich via het mi nisterie in om er voor te zorgen dat andere kin deren dat niet over komt, foto SANDRA SCHIMMELPEN- NINK - Ans Stouten Valeska Nastaly Zierikzee/Den Haag Alle deuren gaan ineens open voor Ans Stouten PM ZATERDAG 31 DECEMBER 2022 R'T B -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 35