Vuurfeestjes met kerstbomen mogen Boten in Scheldekwartier feestelijk verlicht ïf Nieuwe activiteiten welkom, ook omdat de kosten stijgen 5 Ruim anderhalf jaar geleden was de toekomst van huiskamertheater De Verwachting onzeker. Eind 2022 staat het theater fier overeind en bruist het dorpshuis van Ritthem. Verschillende watersporters hebben gehoor gegeven aan de oproep van Watersport veren igi n g Schelde om de nieuwe Stadshaven Scheldekwartier in Vlissingen in de spotlights te zetten met feestelijke verlichting op hun boten. Kerstboomverbrandingen werden de afgelopen twee jaren vanwege corona niet gehouden. Die tijd is voorbij. Op diverse plaatsen op Schouwen-Duiveland keren de lo kale vuurfeestjes terug. Te meer, omdat de gemeente stopt met het ophalen van oude kerstbomen. Be woners moeten er zelfvan af zien te komen. Inleveren bij de milieu straat is gratis. De boom mag ook in de groene container als daar vol doende ruimte voor is. schoot en het gebouw kocht, hield Ritthem zijn dorpshuis. Hij liet de exploitatie over aan Stichting Ons Dorpsleven. Voorzitter Achter huis: „Hartstikke mooi, maar het schept ook verplichtingen. We willen nog vaker mensen over de vloer hebben. Om onze taak als so- ciaal-cultureel trefpunt te vervul len én om inkomsten te verwer ven.” Na de overname had het dorpshuis een tijdje een beheer der. Die was ook cateraar en stelde elke woensdag de huiskamer open als restaurant. Begin dit jaar moest de man door persoonlijke omstan digheden zijn bezigheden in het dorpshuis staken. Met hulp van vrijwilligers is Ons Dorpsleven er in geslaagd eens in de twee weken weer een maaltijd te serveren in De Verwachting. Watersporters kunnen sinds 22 december tot en met 2 januari gratis in de haven afmeren als ze hun boten feestelijk verlichten. Met het initiatief wilde Water sportvereniging Schelde zowel watersporters als de inwoners van Vlissingen laten genieten van ‘de parel van Vlissingen’. De plek van de stadshaven heeft een rijke historie. Al in 1609 werd daar de Ooster- of Dokha- ven gegraven. Door oorlog werd de haven meermaals verwoest, tot in 1809 een constructiewerf uit de grond werd gestampt. In 1975 rolde daar voor de laatste keer een schip vanaf. Het gebied rond de Kop van het Dok heeft de laatste jaren een heuse meta morfose ondergaan. Trefpunt Als het aan Achterhuis ligt, komen er nog een groot aantal vaste feest dagen in De Verwachting bij om het dorpshuis én het theater een nog vastere basis te geven. Ruim anderhalf jaar terug leek Ritthem zijn sociaal-culturele hart te ver liezen, omdat Peter en Esther de Neef hun huis annex dorpstheater moesten verkopen. Tijdens de co ronacrisis konden de eigenaren van Theaters aan Zee niet of nau welijks voorstellingen program meren, waardoor hun inkomsten opdroogden. Doordat Johan de Visser van bouwbedrijf Joziasse te hulp We willen nog vaker mensen over de vloer hebben vanaf 18.30 uur kerstbomen worden ingeleverd. Daarvoor krijg je 0,50 euro per exemplaar en een lootje voor de verloting met leuke prijzen. Er wordt gratis glühwein en choco lademelk uitgedeeld. Start van de verbranding is om 19.00 uur. Op donderdag 12 januari worden in Scharendijke en Ellemeet vanaf 08.00 uur huis-aan-huis kerstbo men opgehaald. De kerstboomver branding is een dag later, op vrijdag op het parkeerterrein aan de Bout- laan. In Renesse is diezelfde dag een vreugdevuur op het oude voetbal veld naast het parkeerterrein aan de Laone. De brandweer steekt om 19.00 uur dan het vuur aan. Ritthem De Verwachting fungeert nu elke twee weken als ‘dorpsrestau- rant’, meldt Achterhuis. Nu koken acht vrijwilligers in duo’s elke twee weken op wisselende dagen. „We zien nu moeders en dochters of de hele biljartclub met hun partners aanschuiven." Als het aan Alex Achterhuis ligt, worden er vaker films gedraaid. Eindelienge over het biologische be drijf en de levensvisie van dorps- raadvoorzitter Leo de Visser en zijn vrouw was een grote hit. Er werd al eens een wijnproeve rij in het dorpshuis gehouden. „Dat soort initiatieven zijn altijd welkom. We hopen meer activitei ten naar De Verwachting te trek ken, omdat ook de kosten stijgen.” Ons Dorpsleven krijgt een be scheiden subsidie van zo'n twee mille via de dorpsraad. „We zou den liever rechtstreeks een wat hogere bijdrage ontvangen. Dat maakt het voor ons als stichting makkelijker om bij diverse fond sen aan te kloppen. Als we nu bij het Moermanfonds, het Prins Bernhardfonds of het Oranjefonds aankloppen, zijn ze best genegen een bedrag over te maken. Maar ze vragen wel altijd: wat doet jullie gemeente?” oorzitter Alex Achter- huis van Stichting Ons Dorpsleven Rit- them is blij dat het dorpshuis annex the ater redelijk draait. Theaters aan Zee boekt jaarlijks zo’n 25 voor stellingen in het ‘huiskamerthea ter’ en de Nederlands Hervormde Kerk en ook buiten de professio nele voorstellingen loopt De Ver wachting regelmatig vol. „Het dorpshuis was altijd al open tij dens de viering van Koningsdag en bij ringrijwedstrijden in Rit them. Dit jaar waren we ook tij dens Halloween open, omdat we met enkele dorpelingen een spooktocht had uitgezet. Dat was voor herhaling vatbaar.” In Kerkwerve maken ze van de kerstboomverbranding een waar feestje met een lampionnenop tocht. Voetbalvereniging WIK’57 laat kinderen en leden de bomen inleveren op vrijdag 6 januari tus sen 16.00 en 17.00 uur op de Vospit. „Een boom levert 0,20 euro op. Om 19.00 uur wordt op de ring van het dorp verzameld voor de lampion nenoptocht, die richting het voet- balcomplex voert. Aansluitend is dan de verbranding”, laat Marielle Weeckers van WIK’57 weten. „Deelname is gratis.” Op dezelfde dag houden de Oran jevereniging en Dorpsraad van Oosterland ook hun kerstboomver branding. Bij Akker 14 kunnen y iiii Dorpshuis bruist als vanouds Voorzitter Al ex Achterhuis van Stichting Ons Dorpsleven Ritthem. foto dirk-jan gjeltema KERKWERVE VLISSINGEN Waar afgetuigde kerstbomen op Schouwen-Duiveland terecht kunnen? In de gft-container, bij de milieustraat of steek gezellig met dorpsgenoten de fik erin. - Wendy de Jong - Alex Achterhuis, voorzitter Stichting Ons Dorpsleven Ritthem - Gerrit van Loon René Hoonhorst PM ZATERDAG 31 DECEMBER 2022 HER.TO& 0.0 fiMS.-reC -RAPC6R oi HER.TO6 JAM PILS 3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 33