Sentimentele reclame Staatsloterij DEC W" J 2022 S' Oud-werknemer verloor haar baby 2 Maikel Harte Toos&Henk feE HANfe VAN COLUMN Ditjaareen zoon die zijn vader trakteert op een reis naarde Noordpool Ik erger me trouwens het hele jaar door aan die reclames van de staatsloterij: ‘de tiende kan het gebeuren’ is steeds de bood schap. Je ziet dan een werknemer die ex treem vrolijk is, want ja de tiende zou het weleens kunnen gebeuren: dan kan hij stop pen met werken. Ook een gekke boodschap van een overheid in een land met een schreeuwend personeelstekort: koop een lot van de staat, dan hoefje misschien niet meer te werken. Doe het niet, het kost alleen maar geld. Een neef van me blijft het maar proberen. Van de zomer won hij dan eindelijk een keer 30 euro. Is hij een uur eerder ge stopt met werken en op het terras gaan zitten. Was hij 40 euro kwijt. Het was wel gezellig ge weest en ja: sommige dingen in het leven zijn waardevoller dan het winnen van de Staatsloterij. Een mooie boodschap voor het nieuwe jaar. Fijne jaar wisseling! Als Hardon had geweten dat ze in een fabriek werkte met een giftige baarheidsproblemen. „Ik heb op mijn 35ste mijn baarmoeder moe- Met oud-collega’s Joyce Bastiaans en Gemma Marijnissen heeft Har don nog contact. „Ik heb het met Ruim 7000 euro voor Vrienden van Siem De kas van Vrienden van Siem is flink gespekt doordat het be drijf Kelvion in Sint-Maartens- dijk beter afval is gaan scheiden. De voetbalvrienden van de in 2006 overleden Siem Vroegop uit Sint-Annaland zamelen geld in voor goede doelen op het ge bied van kanker. Ook krijgen ze donaties. Kelvion, producent van warmtewisselaars, nam het initiatief om klein afval nog be ter te scheiden. Zaken als kabel- materiaal en metaaldeeltjes le verden nog aardig wat geld op: ruim 7000 euro. verloren dus dat schept een band tussen de vrouwen: „Alleen heeft zij wel een fotoboek van haar doch ter, ik heb niet meer dan een foto van de echo en het grafsteentje. Ik heb de foto’s in het fotoboek nooit bekeken. Dat vond ik te moeilijk.” Ook in het nieuwe jaar blijven Hardon en de andere voormalige werknemers strijden, metFNV-ad- vocaat Daphne van Doorn aan hun zijde. „In 2023 zijn we hier zo’n 7 jaar mee bezig. Mijn vertrouwen in Daphne is sky high. Ook Wout van Veen, de letselschade-advocaat die samen met Daphne aan deze zaak begon, is een kanjer.” Even later merkt ze op: „Daphne is trouwens even oud als Wesley, 37 jaar.” Hardon kan zich niet voorstellen dat het gerechtshof in Den Haag anders gaat oordelen dan de rechter in Dordrecht. „Ze hebben gewoon niet aan de zorgplicht voldaan. Er waren geen beschermende midde len; we staken onze blote armen in de spoelen met lycradraden.” Hardon beschrijft dat er heel haar leven ‘doornen’ in de weg zaten. „Mijn leven is niet altijd over rozen gegaan, er waren vaak obstakels. Veel dingen had ik anders willen zien.” Maar over de uitkomst van de rechtszaak is ze zeker: „Wij gaan winnen.” Iedere dag wandelt Romy Hardon met haar kleine hondje Rocky op de dijk in haar woonplaats Philippine. „Het is hier heerlijk wonen; je hebt H et is ieder jaar bij mij iets om me aan te ergeren: de Staatsloterij die uitpakt met een sentimentele reclame om mensen te verleiden een staatslot te kopen. Wat hebben we de afgelopen jaren al niet gehad: de vogel Fritsie uit een koekoeksklok, Frummel de zwarte kat, het hondje Frekkel en weet ik wat nog meer. Dit jaar geen die ren, maar een zoon die zijn vader trakteert op een reis naar de Noordpool. Het valt voor mij niet met elkaar te rijmen: een overheid die verdient aan gokken en zelfs bakken met geld uitgeeft aan reclames om mensen juist te verleiden om te gokken. Er zou in ieder geval een disclaimer bij zo’n reclame vermeld moeten worden: ‘gokken maakt meer kapot dan je lief is’. Dat gebeurt niet: integendeel, de reclame wordt ook nog eens verpakt in een soort idealistische bood schap: ‘Sommige dingen in het leven zijn waardevoller dan het winnen van de hoofd prijs in de oudejaarstrekking’, zo zeggen ze zelf In de reclame van dit jaar wordt het ver haal verteld van een zoon die niet wacht tot het geluk hem over komt en die samen met zijn vader de reis van zijn leven maakt. Ze bezoeken de Noordpool, gaan daar uit eten, doen een husky-tocht en zitten er te ijsvissen. Heeft u al eens geke ken wat een reis naar de Noordpool kost? Dat zou u voor de aardigheid eens moeten doen: daar moet je dus eerst de Staatsloterij voor winnen om dat te kunnen betalen. Laat dan in ieder geval zien dat het geluk in de kleine dingen zit: een middagje vissen met je vader aan de Otheense Kreek bijvoorbeeld. Romy Hardon nam de grafsteen van haar doodgeboren zoon hier rust en ruimte”, zegt ze vrolijk. Wesley mee naar haar nieuwe woonplaats Philippine, fotoannehana Hardon draait de camera van haar telefoon om en toont haar enorme tuin. „Hier om het hoekje staat mijn zoon Wesley, zijn grafsteentje heb stof, was ze daar nóóit gaan werken. ik meegenomen uit Papendrecht. Ruim zes jaar lang hebben Hardon Eigenlijk mag dat natuurlijk niet.” en de andere voormalige medewer- De van origine Rotterdamse zit kers geknokt om hun gelijk te halen dagelijks naast Wesley in de tuin, bij de rechter. „Alleen bleek later Het maakt niet uit hoeveel jaren er dat DuPont in hoger beroep gaat. Ik verstrijken, de eerste weken van verwachtte het al, maar ik vind het november blijven een moeilijke pe- wel schaamteloos dat ze tegen de riode. Op 8 november 1985 stierf uitspraak van de rechter ingaan. Wesley namelijk, twee dagen later Dat is de arrogantie van DuPont; ze werd hij dood geboren. „Die dag zet doen wat ze willen”, zegt Hardon. ik wat bloemen bij de grafsteen en brand ik er een kaarsje”, Hardon krijgt tranen in haar ogen wanneer Haar verdriet is ook Hardons kracht: ze over haar zoon spreekt. „Het is voor mij het allerbelangrijk ste dat DuPont erkent dat ze fout zitten; dat ze erkennen dat we niet mochten werken in onze vrucht bare periode.” Want opvallend veel vrouwen hadden vanaf de midden Hardon werkte elf jaar lang in de ly- crafabriek van DuPont, vanaf 1977. De dramatische afloop van haar zwangerschap is gerelateerd aan het jaren 70 tot 2006 ernstige vrucht- werken met de chemische stof di- methylaceetamide (DMAc). Zo concludeerde ook de kantonrechter ten laten verwijderen, dat geldt ook afgelopen juli dat DuPont verant- voor veel collega’s, woordelijk is voor de gezondheids problemen van oud-werknemers. Het chemische bedrijf deed te wei nig om schade aan de gezondheid hen nog weleens over vroeger, maar van zijn medewerkers te voorko- meestal maken we dan cynische men: „De normen zijn incidenteel, grapjes over DuPont: ‘het gaat toch substantieel en structureel in ge- alleen maar om geld bij hen’.” ringe mate overschreden.” Gemma is haar dochter Melissa DAG HUIS ZEELAND 10 Baarmoeder ZEELAND 11 SINT-MAARTENSDIJK Paul Kusters WAS ER AL Internet: toosenhenk.nl 31 Tg M SSBHSUEe- Zogezegd in deze krant Het was een zwaar jaar voor Romy Hardon (63). De opluchting na de uitspraak van de kantonrechter in Dordrecht sloeg om in teleurstelling, nadat bleek dat DuPont in hoger beroep gaat. „Maar ik heb er nog steeds vertrouwen in en blijf vechten tot mijn laatste snik.” „Je moet dit huis weer gun nen aan een jong gezin dat hiervan kan ge nieten zoals wij dat altijd heb ben gedaan.” - Jan Kersseboom „Dat roept toch vragen op. Was het gedrag? Had het te ma ken met con centratie?” - Harry van der Maas, gedepu teerde FORS MEER DODEN IN VERKEER EN t>E REST NU OOK Jacolijn Groesbeek Philippine Romy blijft strijden tot DuPont buigt ZATERDAG 31 DECEMBER 2022 GO Schade I WESLEY I SMOITtR; I tO H-I9SS 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 2