M JM o® A'X Yuliia: ‘Zulke knallen herinneren je aan de explosies in Oekraïne’ Veel Oekraïense vluchtelingen schrikken zich dagelijks lam als er knal vuur werk wordt afgestoken. Yuliia Pekna uit Irpin, die in de nieuwe woonunits aan deHogeweg in Yerseke verblijft: „Zulke knallen herinneren je aan explosies in Oekraïne. Het is beangstigend.” Keuzestressjury Sportvrouw van het jaar Voor ons is dit geen tijd voor vuurwerk treerd op 31 december op een be paald tijdstip. Mensen gaan dan naar een centraal plein waar een vuurwerkshow plaatsvindt. Knal- vuurwerk kennen we eigenlijk niet zo.” Goes vuurwerk is wel beangstigend. Je op zijn minst ongemakkelijk. Een bent er niet op voorbereid. Ik snap vuurwerkknal kunnen ze als een dat het traditie is in Nederland, dus geweerschot of we kunnen daar geen kritiek op hebben. Maar het merendeel van de Hl Es Grootvadertje Vorst Orthodoxe Oekraïners vieren kerstmis op 6 en 7 januari. Het gezin Voskevichy bereidt zich dan ook niet alleen voor op de jaarwisseling, maar ook op de komst van Grootva dertje Vorst, de Oekraïense variant op de kerstman. Traditioneel ver schijnt hij op 31 december. Daarom prijkt er een kerstboompje op tafel en zijn de ramen vol geplakt met af beeldingen van de Oekraïense Santa. Moeder Yuliia: „Kinderen schrijven brieven aan Grootvader tje Vorst. Ze leven ernaartoe en ho pen natuurlijk dat ze mooie ca deaus krijgen. En niet te vergeten allerlei lekkere hapjes die ik al aan het voorbereiden ben. Gelukkig Nieuwjaar alvast.” De ~ji Oekraïense vluchtelingen die vorige week verhuisden van cam ping Zon en Zee naar de uit de grond gestampte noodunits aan de Hogeweg zijn in Yerseke al maan den op de proef gesteld. Jongeren die ’s zomers op de kaai en de dijk bij de havens samen groepen, ste ken er sinds jaar en dag rotjes af. Ook hartje zomer. Ze beseffen niet wat dat doet met vluchtelingen uit een oorlogsge bied, zegt voorzitter Cees Laban van de Stichting Noodhulp Rei- merswaal. „Oekraïense vluchtelin gen doken van de zomer letterlijk weg. Natuurlijk doet de jeugd dat een artilleriegra naat ervaren. De meerderheid vindt dat vuurwerk nu eigenlijk niet Oekraïners dat hier woont, ervaart moeten worden afgestoken. Aan de hetzelfde als ik. Voor ons is dit geen andere kant beseffen ze dat ze gast tijd voor vuurwerk.” zijn in een land met zijn eigen tra dities.” Bedreigend De 7-jarige Anastasiia Voske- Oekraïner Arseni, de schakel tussen vichy is bang voor plotselinge knal de Stichting Noodhulp Reimers- len, zegt ze. Haar broer Oleksei (11) waal en zijn gevluchte landgeno- en moeder Yuliia kunnen er beter ten, knikt. „Ik heb rondgevraagd mee omgaan. Aan de Hogeweg ho- hoe mensen denken over vuur- pen ze dat oudjaar niet tot al te veel werk. Twee op de drie ervaart vuur- kabaal zal leiden. De plek ligt afge- werk, en zeker als er harde knallen legen vergeleken met de camping aan te pas komen, als bedreigend of waar ze vandaan komen. Tegenover de noodunits staat alleen een zorg centrum, een baken van rust. Cees Laban: „Wat dat betreft staat hun nieuwe onderkomen op een betere plek als het gaat om vuurwerkover- last.” Het is niet zo dat Oekraïne geen vuurwerktraditie kent. Arseni: „Maar bij ons was dat geconcen- niet om ze te pesten. Dit gaat al ja- ren zo, dus ook voor de komst van de Oekraïners. Het is niettemin erg confronterend voor deze mensen, die elke dag van familie horen dat er weer raket- en droneaanvallen zijn geweest. Als er na een telefoonge sprek met familie een enorme knal klinkt, zie je ze verstijven. Sommi gen hebben een oorlogstrauma, vergeet dat niet.” Yuliia Pekna, die tot medio maart in Kiev verbleef en beschietingen door de Russen meemaakte, be aamt dat met name onverwacht ge knal er mentaal inhakt: „Zelfs harde geluiden in huis kunnen me doen schrikken. Ik heb geen trauma, ik kan zulke momenten nog controle ren, maar spontaan afgestoken hh wt f pzc.nl zaterdag 31 december 2022 Zeeland Yuliia Voskevichy met haar kinderen Oleksei (11) en dochter Anastasiia (7) De Oekraïense vluchteling Yuliia Pekna die in Yerseke woont, fotosjohan van der heijden ZEELAND 12 - Yuliia Pekna, Oekraïense vluchtelinge Frank Balkenende Vuurwerk jaagt Oekraïense vluchtelingen schrik op ’t lijf ■S4 i J I •‘"’AIL I 1 y a S

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 29