Pelé in Nederland: bamzaaien, shoppen bij Philips en ook een beetje voetbal 23 Sancties tegen Rusland blijven A een brede lach maar aan zijn eigen kwaliteiten. „Verder kon je wel zien hoe goed hij was, hoor.” Wat het meest opviel? „Zijn sprong kracht. Wat een atleet. Hij kon koppen als de beste. We kwamen direct onder druk te staan. In de eerste minuut stuitte Pelé al op Pieters Graafland. Na een tijdje vonden ze het wel mooi, geloof ik. En toen Pelé eruit ging helemaal. Uiteindelijk wonnen we nog door een goal van Peet Petersen.” Mul lers ploeggenoot Rinus Bennaars zou aan het duel nog een kous van Pelé hebben overgehouden. Dat Pelé maar een halfuurtje meedeed in het Olympisch Sta dion had hoogstwaarschijnlijk ook te maken met de contractuele ver plichtingen die de Braziliaanse ster was aangegaan. Zo bezocht hij met zijn ploeggenoten de dag erna Eindhoven, waar onder andere een lunch op de golfbaan en shoppen - met forse korting - in de Philips- winkel op het programma ston den. En dan werd er ook nog even gevoetbald. De kleine zege op PSV werd slechts bekeken door een paar duizend toeschouwers. Ajax wint extra lang oefenduel handelsnatie en koffieland te pro moten. Landskampioen Feyen- oord dus en niet de lokale trots FC Groningen. Dat zou voor te weinig weerstand zorgen voor de Brazili aanse landskampioen. Volgens de overlevering leerde Pelé in het Groningse hotel het oud-Hol- landse spelletje bamzaaien. Nog meer indruk maakte Pelé op het veld. Feyenoord maakte kennis met het wondervoetbal van Santos en Pelé. Eddy Pieters Graaf land (weer hij) boog drie keer voor de Brazilianen. Pelé maakte één treffer. „Hij speelde op tien”, wist de inmiddels overleden doelman in 2015 voor de camera van de NOS nog. „En hij was heel dominant aanwezig. In een razend tempo wat wij op dat moment helemaal niet gewend waren.” Twee weken erna zou ook Sportclub Enschede klop krijgen van Santos met een uitblinkende Pelé. Pelé speelde nooit voor een Eu ropese club, hoewel Feyenoord ze ven jaar na het bezoek aan Gronin- Van Aert sprint Van der Poel eraf gen een poging waagde om hem naar de Kuip te halen. Het heeft er een miljoen gulden voor over. De hoop op het aantrekken van Pelé duurt echter welgeteld drie dagen. Die laat vanaf zijn vakantieadres in Italië weten dat het voetbal in Ne derland heus niet beter is dan in Brazilië. Zijn werkgever Santos wil bovendien onder geen beding on derhandelen. Pelé zou na die ene oefeninter land in 1963 nooit meer in Neder land voetballen. Tenminste, niet met kicksen op een groen voetbal veld. Wél speelde hij met AZ-icoon Hugo Hovenkamp nog een potje ta felvoetbal (6-6 gelijkspel) in een Wastora-fabriek. Een foto van Ho venkamp en Pelé siert vandaag de dag nog een wand in het spe lershome van AZ. Zo was de Brazi liaanse superster na zijn actieve carrière sowieso niet vies van een promotiecampagne hier en daar. In 1981 dook hij plots op aan de Berg weg in Rotterdam, waar hij reclame maakte voor de Atari spelcomputer. Van den Bergh klopt landgenoot Baret Dan is de schitterende foto die fo tograaf Wim van Rossem een paar jaar eerder in 1959 maakte mis schien wel legendarischer. Op de foto is een 18-jarige, kaartende Pelé (met baret op het hoofd) te zien in Hotel Hofman in het centrum van Groningen. Voor het raam staan nieuwsgierige jongetjes te kijken naar wat zich binnen afspeelt. Pelé was in Groningen met zijn club Santos voor een wedstrijd te gen Feyenoord en voor een pro motiecampagne om Brazilië als Pelé in het Olympisch Stadion, dat was wat, weet Bennie Muller nog wel, 55 jaar na dato. De oud-Aja- cied kwam O Rei in die ene inter land in 1963 best veel tegen. Brazi lië, dan tweevoudig wereldkampi oen, maakte een tour door Europa. Oranje, met namen als Eddy Pie ters Graafland, Henk Groot, Cor Veldhoen én Muller, zette zich die dag schrap voor de beste voetballer ter wereld. Maar dat viel achteraf toch wel een tikje tegen. „Hij ging er na een halfuur al uit.” Muller wijt die vroege wissel meer dan een halve eeuw later met De donderdag overleden voetballegende Pelé was maar zelden in Nederland. Toch maakte hij bij die spaarzame momenten genoeg indruk op de mensen die hij ontmoette. De Braziliaan leerde hier zelfs bamzaaien. Volgende week stilte voor Pelé GO ZATERDAG 31 DECEMBER 2022 OLYMPISCH VOETBAL A Thomas Bach, fotoap 'Je kon wel steunen we de olympische spor ters uit Oekraïne. Ook in het nieuwe jaar kunnen zij rekenen op onze steun en solidariteit”, zei Bach. „We willen een sterk team van Oekraïne zien op de Olympi sche Spelen van Parijs 2024 en de Winterspelen van Milaan.” VOETBAL Ajax heeft op trai- ningscomplex De Toe komst in een oefen wedstrijd met 5-1 ge wonnen van Telstar. Het duel werd na de reguliere 90 minuten nog met een half uur verlengd. Davy Klaas- sen opende na 20 mi nuten de score, na een voorzet van aan voerder Dusan Tadic. Invaller Brian Brobbey maakte in de tweede helft een hattrick en ook Olivier Aertssen (18) scoorde nog voor de landskampioen. VELDRIJDEN Wout van Aert heeft in de Azencross in het Belgische Loenhout zijn rivaal Mathieu van der Poel geklopt. Na een felle strijd op het modderige parkoers draaide het uit op een sprint tussen de grote drie, met ook wereld kampioen Tom Pid- cock. Van Aert sprintte Van der Poel er net af, Pidcock werd derde. Bij de vrouwen liet Shirin van Anrooij de Luxem burgse Marie Schrei ber ruim achter zich. DARTS De Belgische darter Dimitri Van den Bergh heeft in de vierde ronde van het WK in Londen zijn landge noot Kim Huybrechts kansloos gelaten. Het werd in Alexandra Palace 4-0 voor de mondiale nummer 15. De sancties van het Internationaal Olympisch Comité (IOC) tegen Rusland en Belarus blijven ko mend jaar ‘stevig’ van kracht. Dat zegt IOC-voorzitter Thomas Bach in zijn nieuwjaarsboodschap. Het comité bepaalde eind februari dat er geen internationale sporteve nementen meer worden gehou den in Rusland en Belarus van wege de inval in Oekraïne. Ook mogen sporters uit deze landen geen nationale symbolen meer dragen op internationale evene menten. De algemene maatregelen van het IOC blijven voorlopig in stand, aldus Bach. „Tegelijkertijd onder- Een kaar tende Pelé in Groningen in 1959. Een groep jonge tjes kijkt toe door het raam, foto NATIONAAL ARCHIEF/ WIOM VAN ROSSEM Nik Kok Rotterdam Bij het ter perse gaan van deze krant was bij het WK darts Van Gerwen-Van Duijvenbode nog bezig. XJV Verslag van de 11 11 partij op onze site, ol l ien hoe goed hij was, hoor' Bij alle wedstrijden van volgende week in de ere- en eerste divi sie wordt een minuut stilte gehouden voor Pelé. Ruim twee jaar geleden besloot de KNVB om na de dood van Diego Maradona ook een minuut stilte te houden. SP «C k£-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 23