M HENK. VOOR A tth w uw 20 Trainer Henk de Jong weet nog niet of hij kan terugkeren in het voetbal Henk de Jong (58) heeft een pittig 2022 achter de rug. Door een cyste in zijn hoofd kan de voetbaltrainer zijn werk niet meer uitoefenen én hij verloor zijn vader. „Het was een klap, maar ook een opluchting dat ik moest stoppen.” WAT EEN VERHALEN! Ik zag alles dubbel. Ik heb mijn bril niet op, dacht ik Terug naar Leeuwarden Eind vorig jaar werd De Jong gead viseerd rust te nemen. Hij had slecht zicht, hoofdpijn, tintelingen in zijn gezicht en slapende handen. Een half jaar zat hij thuis. Hij knapte op en be gon afgelopen zomer weer vol en thousiasme bij Cambuur, de club die hij in 2021 naar de eredivisie had ge leid.” TERUGKIJKEN OP HET JAAR Bosschaart (assistent-trainer, red.) en mijn zoon Ruben (videoanalist bij Cambuur, red.): ‘Henk, ga naar huis.’ Dat heb ik gedaan en sindsdien ben ik niet meer terug geweest, want ik wil niemand voor de voeten lopen. Het was een klap, maar ook een op luchting dat ik moest stoppen. Het ging niet meer. „En de afgelopen periode heeft ook mooie dingen opgeleverd. Mijn vrouw Diana, de kinderen en ik heb ben ineens een sociaal leven. In één keer valt die druk weg. We gaan sa men een broodje eten, ik help Diana met dozen inpakken voor haar web shop Fryske Kadoos en ik werk in de tuin. Als trainer liep de stress elke week op. Dat is nu niet meer.” Toen bekend werd dat De Jong zijn werk niet meer kon uitoefenen, kreeg hij enorm veel steunbetuigingen. „Het was hier net een bedevaarts oord. Kaarten, bloemen, chocola, het was niet te behappen. We hebben dingen aan de buren moeten geven.” Vijftig spelers „De eerste weken had ik nog kracht, maar al snel merkte ik dat ik niet meer de Henk de Jong was die de hele club kon trekken. Uit tegen For tuna Sittard dacht ik voor de aftrap dat er vijftig spelers op het veld ston den. Toen trok het nog snel weg. Maar de avond voor de uitwedstrijd tegen Go Ahead Eagles in oktober stapte ik in het hotel in de lift en wist ik niet waar ik was toen ik uitstapte. Dat was weer een teken. De wed strijd daarna tegen Vitesse heb ik nog op de bank gezeten, maar het was op. „De maandag erop zeiden Pascal n Tuindorado in Drachten, een groot woon- en tuin centrum, wordt Henk de Jong door de ene na de an dere voorbijganger aange sproken. Ze groeten de mo menteel werkloze voetbal trainer en vragen hoe het met hem gaat. In de sportschool van zijn broer René is het even later niet anders. En telkens is De Jong voorkomend. In het Fries staat hij iedereen uitgebreid te woord, met een grote lach op zijn gezicht. „Ik kan beter vriendelijk zijn dan mijn nek omdraaien en de andere kant op kijken. Dat is sowieso lastig met die cyste in mijn hoofd.” Het is bijzonder knap dat hij juist nu zo positief blijft. Op 20 oktober moest hij noodgedwongen stoppen met zijn werk als trainer bij Cam buur, vanwege die cyste. „Het is een pinealiscyste (een met vocht gevulde holte, diep in de hersenen, red.)”, zegt De Jong. „Dat hebben veel meer mensen. Je gaat er ook niet dood aan. Het probleem is dat veel neurochi- rurgen zeggen dat klachten die je krijgt, niet in verband staan met die pinealiscyste. Ze zeggen dus dat die ergens anders vandaan komen, bij voorbeeld omdat je het druk hebt ge had of stress hebt. Er wordt daarom meestal niets aan gedaan, dokters zeggen dat je ermee moet leren le ven. Ondertussen zijn veel mensen met deze klachten kansloos en raken ze hun baan kwijt.” De Jong, die bezig was aan zijn tweede periode bij Cambuur en tus sendoor trainer was van De Graaf schap (2017-2019), merkte in novem ber 2021 voor het eerst dat er iets niet in orde was. „Het was een dag na de wedstrijd tegen NEC, die we met 3-2 hadden gewonnen. Ik reed naar het stadion en zag alles dubbel. Ik heb mijn bril niet op, dacht ik eerst. Maar eenmaal bij de club blijk ik tien keer hetzelfde te hebben gezegd. Ze heb ben me toen naar huis gebracht. Daarna is die cyste ontdekt. Waar schijnlijk zat die er al toen ik trainer was van De Graafschap.” Hij laat een filmpje op zijn telefoon zien waarop Liverpool-trainer Jürgen Klopp en diens Nederlandse assis tent Pepijn Lijnders hem een hart onder de riem steken. ‘Henk, ik heb gehoord dat jij nog grappiger bent dan ik’, zegt de Duitse toptrainer la chend. „Zo’n reactie doet je natuur lijk heel goed”, zegt De Jong. De klachten zijn, nu hij twee maanden thuis is in het Friese Boornbergum, niet verdwenen. „Nee, het breekt me af. Ik ga ook elke mid dag liggen. Dan moet ik slapen. Die cyste drukt op mijn ogen, komt tegen de zenuwen aan. Dat ding is 20 milli meter groot. Daarom ben ik zo blij dat intensivist Jos Eijkenboom mij via Linkedln benaderde om me te helpen. Zijn vrouw Lynda had pre cies hetzelfde gehad. Zij is wél geope reerd en is van veruit de meeste klachten verlost. De kans bestaat dat ik binnenkort ook word geopereerd. Ja, dat brengt risico’s met zich mee, want het is wel een hersenoperatie. V - iiJF ‘Ze hebben me al TEKST RAYMOND WILLEMSEN gevraagd om straks auto’s te verkopen’ Een knieblessure maakte al vroeg een einde aan de spe- lerscarrière van Henk de Jong. In het profvoetbal was hij assistent bij He racles, Heerenveen, FC Groningen en Cambuur, waarna hij in 2014 bij de club uit Leeuwarden hoofdtrainer werd. Na een intermezzo als commercieel medewerker bij FC Groningen en tweeënhalf jaar als trainer van De Graafschap, keerde hij in juli 2019 terug bij Cambuur. HENK DEJONG Deze krant brengt deze periode de mooiste eindejaarsverhalen. Vandaag een interview met voetbaltrainer Henk de Jong. Steunbetuiging van Cambuur-fans op 23 oktober. Een paar dagen eerder had De Jong zijn werk neergelegd, fotoproshots ZATERDAG 31 DECEMBER 2022 GO ■k Qj

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 20