I 3 t L v I 19 De bouw van hun huis wilde ze niet uit stellen tot na haar schaatspensioen. „Het kost energie, maar ook dit huis is een be paalde droom van mij,” In Peking zat ze uren op Pinterest, om inspiratie voor haar woning op te doen en als afleiding. Want de druk was gigantisch. Voor het oog van de wereld won ze de 3000 meter, de 5000 meter en de massastart, maar niemand zag haar urenlang naar het plafond staren, met oneindig veel zenuwen in aanloop naar de eerste afstand. „Hoe ik met de druk ben omgegaan, daar ben ik het meest trots op.” Wat ze heeft gepresteerd, blijft moeilijk te beseffen. In het marathonschaatsen en op de massastart was ze altijd al een win nares, maar pas in 2021 maakte ze ook op de 3000 en 5000 meter de sprong naar de wereldtop. Het respect voor schaats- iconen als Sven Kramer, Ireen Wüst, Yvonne van Gennip en Rintje Ritsma is groot. „Maar ergens weet ik ook: zoals ik over de Spelen van Calgary en Van Gen nip praat, zullen anderen over zo’n lange tijd terugblikken op Peking met al die medailles van Suzanne Schulting en mij. Dat is voor altijd.” Ze vertelt over haar tienerjaren. Dat ze al alles voor het schaatsen overhad toen ze net op de middelbare school was begon nen. Gaf een vriendinnetje op vrijdag avond een feestje, maar moest zij zaterdag schaatsen, dan wilde Schouten niet naar het feestje. „Maar mijn ouders hebben mij daarvoor behoed. Zij zeiden: ‘Je gaat.’ Daar ben ik ze heel dankbaar voor. Want als ik nu een weekendje vrij ben, zoek ik die vriendinnen van toen op en is het lekker dat het even niet over schaatsen gaat. Zij zijn nog steeds mijn beste vrienden. Eens in de drie, vier jaar maken we een grote trip. Zuid-Afrika, Amerika. We zijn nu aan het plannen voor april. Ja, na het schaatsseizoen, zodat ik mee kan. Mexico lijkt het te worden. Al komt nu de leeftijd dat er een paar kinderen hebben en dan is het wat moeilijken „Eerst niet echt. Rond de 30 beginnen heel veel meiden ermee, maar ik was echt nog puur met de Spelen bezig. Maar nu heeft mijn zus een kleine en merk ik: het is zo leuk. Mijn nichtje Feline is nu bijna 1,5 jaar en is superlief. Ze wonen dichtbij, ik zie haar opgroeien. Ik ga, als ik thuis ben, bijna dagelijks langs. Al maak ik alleen de leuke dingen mee, niet de slapeloze nach ten. Ik zou in de toekomst ook graag kin deren willen. Maar ik wil daarvoor nu nog geen afscheid nemen van het schaatsen.” „Als ik tegen mijn coach zeg: ‘Jillert (Anema, red.), ik stop er even mee, ik neem een kind, maar mag ik daarna weer terugkeren?’, dan denk ik dat hij ant woordt: ‘Tuurlijk.’ Maar ik woon in Noord- Holland en het schaatsen is in Friesland. Mijn partner heeft een eigen bedrijf. Ik denk dat ik me heel erg schuldig zou voe len als we een kind hebben en ik er daarna door het sporten heel veel niet ben. Dan kan ik mijn kind ook niet goed zien op groeien. Ik denk nu nog: dit is de mooiste baan ever, het liefst ga ik hier nog even mee door. En als je een kind hebt, heb je voor mijn gevoel een nieuw doel.” Op eerste kerstdag, vijf weken na het in terview, stuurt ze een mail met daarin ook een update over de kleur van haar toekom stige badkamer: ‘Weten we nog steeds niet.’ Zijn er, los van meedoen om de winst, nog andere zaken waardoor je zou kun nen zeggen: nu is het mooi geweest? „Weet je, ik moet er veel voor opgeven, maar al dat schaatsen en wielrennen vind ik nog altijd zo mooi om te doen. Mijn vriendinnen gaan iedere zomer op va kantie. Ik ben één keer meegegaan op zo’n zuipvakantie naar Kos. Lag ik daar aan het zwembad, ongeduldig, te wach ten tot ik eindelijk kon gaan sporten. Nee, daar word ik niet gelukkig van. En ik hoor natuurlijk ook van sporters die zijn ge stopt: ‘Irene, het is echt een mooi leven.’ Zo sta ik er ook in. Tot nu toe heb ik nog niets waardoor ik denk: hiervoor zou ik met topsport stoppen.” „Misschien krijg ik de beste antwoorden pas als ik stop, want dan valt mijn grootste doel weg en moet ik écht iets nieuws ver zinnen. Ik denk dat ik ook in een volgend deel van mijn leven de ambitie moet heb ben om te verbeteren en ergens naartoe te werken. Ik weet het gewoon nog niet. Wie ik precies ben? Daar kom ik pas over een paar jaar achter.” 1 „Jazeker. Ik heb met Carien Kleibeuker ge schaatst. Ik had er echt respect voor dat zij zoveel van huis was, weg bij haar dochter. Dus mijn gedachte nu is: hoe leuk het ook is, nog even niet. Ik vind het nog leuk om te racen. En als ik verlies, sta ik meteen weer op scherp.” Ik ben één keer meegegaan op zo’n zuipvakantie naarKos. Lag ik aan het zwembad te wachten tot ik eindelijk kon gaan sporten doen om de winst, dan gaat het plezier verloren. Dan is het mooi geweest.” 'W Speelt dat ook door jouw gedachten? Met een zus en vriendinnen die kinderen hebben. De laatste jaren zie je vaker vrouwen die op topniveau terugkeren na een zwan gerschap. CD LIJ LU CD LU O O Hoe gaat jouw persoonlijke zoektocht verder? Volgens mij heb je er al heel goed over nagedacht. I u - Irene Schouten GO ZATERDAG 31 DECEMBER 2022

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 19