I - w De zoektocht van Irene Schouten, Sportvrouw van het Jaar 18 Na haar gouden schaatswinter ging Irene Schouten nadenken over wat ze verder wil met haar leven. Een gesprek met de drievoudig olympisch kampioene over één doel hebben, feesten en kinderen. „Alles draaide om de Spelen en daarna zou ik wel zien.” .3 fc WAT EEN VERHALEN! Brugge wil Martmez Nieuwe job voor Mwepu Het fundament in haar leven is er dus wel. Toch is ze zoekende. In aanloop naar de Winterspelen in Peking hield ze fami lie en vrienden altijd voor dat ze daarna vaker tijd voor hen zou hebben. Meer zou genieten, iets meer feesten, iets vaker naar een verjaardag. Maar nu, op deze dag in november, zittend in een rustige ruimte van een hotel in het Friese Wol- vega, moet ze concluderen dat daar wei nig van is gekomen. „Puntje bij paaltje deed ik dat niet. Omdat ik er toch geen dingen half wil doen. Niet een heel korte nacht maken en dan de volgende dag minder goed trainen. Dat wil ik niet, want ik wil dit seizoen óók hard rijden.” Ze heeft voor vier jaar bijgetekend, tot en met 2026, het jaar van de volgende Win terspelen in Milaan. Wel doet ze het deze winter iets rustiger aan. De coaches van Team Albert Heijn Zaanlander gunnen haar meer vrijheid. Zo ging ze vooraf gaand aan het seizoen niet mee naar het gezamenlijke trainingskamp, maar trok met haar man naar Colombia om te skeeleren en te fietsen. Ook sloeg ze af gelopen week het NK allround over, waardoor ze als kersvers verkozen Sport vrouw van het Jaar voor het eerst in twaalf jaar kerst met familie en vrienden kon vieren. Overvolle prijzen kast TERUGKIJKEN OP HET JAAR n november struinde Irene Schouten elke dag een uur in ternet af, peinzend, wikkend en wegend. Maar hoelang ze ook zoekt, het blijkt nog niet zo eenvoudig om te beslissen in welke kleur ze de badkamer in haar nog te bouwen huis wil hebben. In het licht van drie keer olympisch goud lijkt de kleur van een badkamer een niemendalletje. Als dat nu het enige was. Maar de schaatsster die in februari uit China terugkeerde als nieuw Nederlands schaatsicoon, houdt sindsdien zo onge veer alles tegen het licht. Ze bekijkt het leven meer dan ooit met een brede blik. Ze weet dat ze hard kan schaatsen, hard wil schaatsen, goed is in het toewerken naar een doel, maar verder? De laatste maanden vraagt Irene Schouten zich soms af wie Irene Schouten is. Het leven was lang overzichtelijk, in de jaren voor de Winterspelen. Alles stond in het teken van presteren in de winter van 2022. „Bij alles wat ik deed, was de vraag die ik mezelf stelde: ga ik hier har der van schaatsen? Dat was het belang rijkste. Ik genoot wel van het leven, maar met oogkleppen op. Alles draaide om de Spelen en daarna zou ik het wel zien. Het is best wel raar. Ik ben niet in een zwart gat gevallen, hoor. Maar ik moet nu wel nadenken. Wat wil ik de komende jaren? Wie ben ik?” Het antwoord blijkt complex. „Ik ben natuurlijk de topsporter met een groot doel voor ogen. Maar hoe ben ik als ik dat niet ben? Wie bén ik nou eigenlijk?” Irene Schouten werd in juni 30 jaar. Ze trouwde met Dirkjan. In Hoogkarspel, het Noord-Hollandse dorp waar ze wo nen, wordt hun nieuwe huis gebouwd op de grond die ze anderhalf jaar geleden hebben gekocht. Haar familie woont dichtbij, haar zus zelfs twee huizen ver derop. Haar vriendinnengroep is al sinds de middelbare school dezelfde. En ze is gelukkig als schaatsster. „Ja, maar dan zit ik weer te denken: als ik uiteindelijk ga stoppen, hoe ben ik dan? Nu denk ik de hele tijd: ga ik hier harder van schaatsen? Als ik stop met die ge dachte steeds te herhalen bij het maken van keuzes, weet ik niet meer hoe ik ben. Dat vind ik... spannend.” „Ik heb wel gefeest, maar met mate. Altijd met het schaatsen in mijn achterhoofd.” „Nee, in topsport is niks zeker. Tot en met de Spelen van 2026 doorgaan, dat is mijn intentie. Ik heb gezegd: ik vind schaatsen het allerleukst dat er is. Ik kijk er altijd naar uit om weer te schaatsen. Het zoe ken naar verbeteringen, het strijden om de eerste plek. Maar ik heb nu drie keer goud op de Spelen. Dat overtreffen wordt heel moeilijk, ook nog met de wereldtitel allround erachteraan. Ik heb zoiets van: ik ga door zolang ik het leuk vind. Als ik mezelf niet meer kan uitdagen, geen vooruitgang boek, niet meer kan mee- ,a TEKST PIM BIJL VOETBAL VOETBAL De Engelse voetbalclub Brighton heeft Enock Mwepu, die onlangs op 24-jarige leeftijd zijn carrière van wege een hart- aandoening al moest beëindi gen, een nieuwe baan gegeven. De Zambiaanse middenvelder blijft als jeugd trainer verbon den aan de club uit de Premier League. Mwepu wordt coach van de ploeg voor spelers onder 9 jaar bij Brighton. Begin oktober besloot hij op doktersadvies te stoppen. De Spaanse trainer Roberto Martinez stapte na het teleurstel lend verlopen WK in Qatar op als bondscoach van België, maar hij kan wel bij onze zuiderburen blijven werken. Volgens Spaanse en Belgische me dia is Martinez de voornaamste kandidaat om Carl Hoefkens op te volgen als trainer van Club Brugge. Hoef kens werd eer der deze week ontslagen. Vier afstanden reed Irene Schouten (30) op de Spe len van Peking, in februari. De oogst: drie keer goud en een keer brons. Ze vulde haar prijzen kast dit jaar ook nog met de wereldtitel all round en drie Europese afstandstitels. IRENE SCHOUTEN Deze krant brengt deze periode de mooiste eindejaarsverhalen. Vandaag een interview met drievoudig olympisch kampioene Irene Schouten. Dan kan het antwoord op de vraag ‘Wie ben ik?’ toch ook zijn dat je de persoon bent die je de afgelopen jaren was? Dus je hebt niet gefeest? Is het zeker dat je je contract gaat uit dienen? ‘Misschien krijg ik de beste antwoorden pas als ik stop ZATERDAG 31 DECEMBER 2022 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 18