0 J I M R I/O Si >il\ 4 Si Br* t a ia:- L Dit jaar bracht ons een hoop economische malaise. Wordt die lijn komend jaar doorgetrokken? Of zijn er lichtpuntjes aan te wijzen? Ja, is daarop het antwoord. I o F -11 l ffl f j ffl 17 M BI T' EVEN LEEK 2023 NETZO PITTIG TE WORDEN ALS DIT JAAR, MAAR ER ZIJN POSITIEVE SIGNALEN L 1 c VOORUITBLIK Op de woningmarkt verwacht ik meer aanbod. En ook meer ruimte bij corporaties die zich richten op betaalbare woningen De koopkracht gaat omhoog Wie inflatie zegt, zegt koop kracht. Hoe hoger de prij zen, hoe minder we kunnen kopen voor onze euro's. Maar dat gaat veranderen. De overheid trekt miljarden uit om de koop kracht op peil te houden. Daar naast halen de vakbonden steeds grotere loonsverhogingen binnen. Ook de AOW en de pensioenen gaan omhoog. We kunnen dus nog wel steeds minder kopen voor een euro, maar we krijgen wel meer geld in het handje. Per saldo kunnen we meer kopen. Klaas Knot, de president van De Neder- landsche Bank, deed meermaals een oproep aan werkgevers om de lonen, waar het kan, te verhogen. Die ruimte is er volgens Knot, de winsten zijn hoog genoeg. Dat beeld werd bevestigd door het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Dat instituut becijferde dat het bedrijfsleven een brutowinst van 84,5 miljard euro haalde in het derde kwartaal. Dat was 9 miljard meer dan een jaar eerder. De rente stijgt J De Europese Centrale .X Bank heeft al aangekon- digd de rente in 2023 ver- L- der te verhogen. Dat is goed nieuws voor spaarders. Ein delijk krijgen we weer wat rente op onze spaarrekening. En het is ook goed nieuws voor iedereen die een pensioen opbouwt of heeft opgebouwd bij een pensi oenfonds. Hoe hoger de rente, hoe eerder ze de pensioenen kunnen verhogen. Dat betekent dat de pensioenen in 2023 mogelijk op nieuw verhoogd kunnen worden. De huizenprijzen dalen verder Huizen worden goedko- t 1 per. Dat komt vooral door de stijgende hypo theekrente. En huizen die niet energiezuinig zijn, dalen nog har der in waarde. Of het huis betaal- baarder wordt, is echter niet van zelfsprekend. Voor starters weegt de prijsdaling misschien niet op tegen de hogere hypotheeklasten. Toch waren er voor starters al en kele lichtpuntjes te zien, zo aan het einde van het jaar. Huizenko pers sloten aan het einde van het jaar lagere hypotheken af, bleek uit cijfers van de Hypotheken De bemiddelaar ziet dat door de da lende huizenprijzen ‘met name jonge huizenkopers weer een voet tussen de deur hebben gekregen’. Eerder maakten het Kadaster en De recessie zal mild zijn De Nederlandse eco- -nomie draait al op meer dan volle toeren. De re cessie waar we mogelijk al in zit ten, is in die zin eigenlijk een welkome afkoeling. Dit keer geen massaontslagen en grootschalige bedrijfssluitingen en faillisse menten. En als iemand dan toch zijn of haar baan verliest, staan andere bedrijven direct klaar om de werknemers over te nemen. De verwachting is dan ook dat de werkloosheid maar lichtjes zal stijgen. Als mensen niet bang zijn om hun baan te verliezen, blijven ze gemakkelijker geld uitgeven. En dat is vervolgens weer goed voor de economie. De verwach ting is daarom dat de recessie mild zal zijn. 1 het Centraal Bureau voor de Sta tistiek bekend dat de huizenprij zen afgelopen november met 1 procent zijn gedaald vergeleken met de maand ervoor. Het ging om de vierde maandelijkse daling op een rij. „De daling van de huizenprij zen is nog niet genoeg om de ge stegen hypotheekrente te com penseren”, schetst Rabobank-eco- noom Nic Vrieselaar. Toch zijn starters in 2023 ‘minder slecht af dan nu’, verwacht de econoom. Dat onderschrijft ook woning marktanalist Maartje Martens. Zij ziet bovendien nog enkele licht puntjes: „Er komt meer ruimte voor woningcorporaties die zich richten op betaalbare woningen waar behoefte aan is en ik ver wacht meer aanbod op de wo ningmarkt.” f .1 r 1 -- 1 W -Y i TVj'L [Ofo 1 1.^. De ergste economische ellende lijkt achter de rug - Maartje Martens Woningmarktanalist Peet Vogels Bram Verbrugge Winkelend pu bliek in Haarlem. Komend jaar wordt een koop- krachtstijging verwacht, fotoanp De huizenprij zen zijn in novem ber met 1 procent gedaald. Het was al de vierde maan delijkse daling op rij- f Tvi f GO ZATERDAG 31 DECEMBER 2022

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 17