baanbrekend arbeidsjaar O Als we willen, maken we samen van 2023 een echt M u 14 De slaapapneu-affaire stortte Philips in een diepe crisis, waardoor miljarden euro’s aan waarde in rook opgingen. Is Philips nog wel een bedrijf om trots op te zijn? Anne-Marije Buckens MULTINATIONAL VERLIEST IN RUIM COLUMN TERUGBLIK In onze cultuur staat ‘in het diepe springen’ nog vaak gelijk aan ‘achteruitgang’ Om te beginnen wens ik iedereen wat meer passie in het werk. Ik weet niet hoe u de service heeft er varen van de bedrijven en winkels waar u recent zaken mee heeft ge daan? Ik vond het om te huilen. Of het nu bij de supermarkt, de auto- garage of een zakelijke dienstverle ner was, het was allemaal nogal ka rig. Klantonvriendelijk en gemak zuchtig beter gezegd. Zullen we stoppen dit normaal te vinden? Een beetje ouderwetse passie en klant vriendelijkheid zorgt voor lager ziekteverzuim, gelukkigere klan ten, hogere omzetcijfers én sneller ingevulde vacatures. En is die passie niet meer op te brengen in uw huidige baan? Dan wens ik u de moed om te opteren voor één van die vele openstaande vacatures. We zouden ons eerder in ons leven moeten realiseren waar het allemaal te laat voor is. De tra nen bij een afscheidsreceptie van iemand die pensioen gaat, zijn niet zelden voor het besef van de niet- waargemaakte ambities en van de gemiste kansen. In geen land op de wereld is de hang naar zekerheid zo ingeprent als in Nederland. Uit angst voor het pensioen en de hypotheek zitten veel mensen verstrikt in hun vaste baan. Het nieuws over toenemende kosten maakt het er niet aantrekke lijker op om een carrièreswitch te maken. In onze cultuur staat ‘in het diepe springen’ vaak gelijk aan ‘achteruitgang’. Maar wat als u juist wél een hoger salaris krijgt? Wat als u wél door de proeftijd heen komt? Ik wens u het zelfvertrouwen om uw dromen na te jagen. Mijn volgende wens voor het nieuwe jaar is dat werkplekken weer ontwikkelplekken mogen zijn. Ondanks de krapte, wordt er nog vaak naar het schaap met de vijf poten gezocht. Je kunt als solli citant nog altijd afgewezen worden als je één vinkje in het functiepro fiel mist. Maar als je nergens de kans krijgt om te leren, hoe ga je dat vinkje dan ooit halen? Het streven naar perfectie heeft de arbeidsmarkt be reikt. Iets leren, fouten maken, iets nog niet kunnen en met iemand meekijken zijn voorbehouden aan leerlingen en stagiaires. Later in onze loopbanen vinden we dat maar lastig. Ik wens u veel vallen, opstaan en weer doorgaan. Daarin zit groei. Ten slotte wens ik u dat u er in 2023 alles uithaalt wat er in zit. Wat dat voor u ook maar betekent. La ten we wat minder bang voor de toekomst en kritisch naar elkaar zijn, laten we er samen iets moois van maken. Grote drukte bij bestelsite maar sinds de jaren 90 werd, werd steeds minder fundamenteel on derzoek gedaan. De aandeelhou derswaarde werd leidend: snelle productontwikkeling, eigen posi ties behouden en geld verdienen. Dan ben je niet meer bezig met in novatie of kwaliteit, een dodelijke ontwikkeling.” Philips is al lang niet meer de multinational van de vorige eeuw. In de jaren 70 werkten in binnen- en buitenland zo’n 400.000 men sen bij het bedrijf, daar zijn er 79.000 van over. Het concern deed zo’n beetje alles: de cd, videorecor der en het cassettebandje werden door Philips op de markt gebracht. Maar ook koelkasten, scheermachi- nes en röntgenapparatuur. Het be drijf had zelfs een groot eigen mu zieklabel, waar het zaken deed met de Bee Gees en Kool &The Gang. En er werden eigen chipmachines gemaakt, een bedrijfsonderdeel dat later zou uitgroeien tot ASML. Dat FNV wijst loonbod af De vraag is welke strategische keuzes je maakt. Die waren decennialang niet goed rap. Dat is het woord waar- B|K mee we de arbeidsmarkt B ^k.van 2022 kunnen samenvat ten. Want hoewel de spanning er in het vierde kwartaal iets af is ge gaan, zijn er tot op de laatste dag van het jaar nog altijd meer vacatu res dan dat er werkzoekenden zijn. Een goed arbeidsmarktjaar, zou je het kunnen noemen. Er was im mers werk genoeg voor iedereen. Maar als we de macrocijfers even laten voor wat ze zijn en inzoomen op de zichtbare arbeidsmarkt om ons heen, dan valt er nog veel te wensen voor het nieuwe jaar. Als we willen, kunnen we allemaal iets doen om van 2023 een baanbrekend arbeidsmarktjaar te maken. Daar voor zullen we voorbij de schreeu wende cijfers over krapte, inflatie, het nieuwe pensioenstelsel en eco nomische achteruitgang moeten kijken. Misschien kunt u zelf iets ogenschijnlijk kleins doen, dat aan het einde van het komende jaar heel groots bleek te zijn. Als dat geen goed voornemen is! aar de gloeilamp, waar het allemaal mee 'ÈSi H begon. Jan van Keme~ nade, vrijwilliger van het Philips Museum, is een paar seconden bezig aan zijn rondleiding als hij standhoudt bij de oranje bol, die van Philips een bedrijf van wereldfaam maakte. Van Kemenade - spijkerbroek met zwart colbert - werkte zelf voor Philips, net als zijn vader. „Ik had elektrotechniek gestudeerd, en ja dan ging je in deze regio vanzelf sprekend bij Philips werken.” En nu, na het einde van zijn loop baan, doet hij de rondleidingen in het museum. Van de gloeilampen, naar het eerste röntgenapparaat, de eerste televisie en de Philishaves. Trots: „Philips was één van de grootste producenten voor elektro- nicaproducten ter wereld.” Het Philips van 2022 komt om heel andere redenen in het nieuws. Door problemen met afbrokkelend schuim van slaapapneu-en beade mingsapparatuur, die in april 2021 aan het licht kwamen, verloor het bedrijf uit Eindhoven meer dan 70 procent van zijn beurswaarde. Philips was anderhalf jaar geleden nog 40 miljard euro waard, daar is nu nog 12,4 miljard van over. Alleen al de terugroepactie kostte Philips bijna een miljard euro, terwijl mo gelijk schadelijke rechtszaken nog moeten volgen. En ook moest het betreffende bedrijfsonderdeel voor meer dan een miljard worden afge waardeerd. Wat ging er mis bij het bedrijf? Philipsbiograaf Marcel Metze zucht. In 1991 schreef hij al het boek Kort sluiting, hoe Philips zijn talenten ver spilde, Later schreef hij nog twee boeken over het concern. Hij ziet een rode draad: „Philips was tot diep in de vorige eeuw een bedrijf vol technologische kennis, @annemarije50 Philips had Jurriaan Nolles Reageren? anne-marije@dpgmedia.nl Columnist Anne-Marije Buckens (34) heeft ruim tien jaar een bedrijf waarmee ze 50-plussers aan werk helpt. Ze schrijft over de mensen die ze ontmoette en aan werk heeft geholpen. AMSTERDAM Thuisbezorgd.nl verwacht op nieuwjaarsdag een record- drukte. Volgens de bestelsite was de nieuw jaarsdag in de afgelopen jaren telkens de druk ste dag van het jaar. Nu ver wacht de maal- tijdbezorger op nieuw de druk ste dag ooit, mede omdat nieuwjaarsdag op zondag valt. - Marcel Metze schreef een boek over Philips UTRECHT De cao-onder- handelingen tussen de Ne derlandse mu sea en de vak bonden zijn vastgelopen, meldt de FNV. De bond wees het werkgevers- eindbod van 5 procent extra loon voor het komende jaar af. De FNV had ingezet op 10 procent erbij voor de mede werkers in de museumwereld. ZATERDAG 31 DECEMBER 2022 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 14