4c f 01BfflIBM» t m I 13 Brazilië onder hoogspanning bij machtswissel J r tot ontploffing te brengen in een Aanvankelijk zou van Donald Trump in het land diverse kopstukken van 1300klachten over volle treinen TBS-patiënten zien stukken in Roofvogels doen het steeds beter en dynamiet. Op een andere loca tie vond de politie nog meer explo- diensten hebben logischerwijs lie ver een geblindeerde wagen. Lula zelf, de man van het volk die het dentiële sjerp gaat omhangen, is inmiddels definitief uitgesloten. Braziliaanse media meldden gis teravond dat hij is vertrokken naar de Verenigde Staten. Aanvankelijk zou hij drie maanden gaan logeren in het resort Mar-a-Lago van zijn bondgenoot Donald Trump in Palm Beach (Florida), inmiddels is duidelijk dat hij naar Orlando is af gereisd. Ookvicepresident Hamil ton Mourao heeft bedankt voor de eer om de sjerp om te hangen, ‘uit angst voor mijn kiezers’. Voor de daadwerkelijke machtsoverdracht maakt het weinig uit. De officiële plichtplegingen en Lula’s eed aan de grondwet vinden eerder plaats in het Congres. Fiftyfifty De aanhouding van Washington Onderzoeken Bolsonaro heeft over zijn vlucht naar de VS overlegd met zijn advo caten, schrijft de nieuwssite Gi. Er lopen diverse justitiële onderzoe ken naar hem, onder meer over zijn handelen tijdens de co- ronapandemie, mogelijke corrup tie en het openbaar maken van ge heime informatie. Zodra Bolso naro geen president meer is, kan hij daarvoor als ieder ander wor den vervolgd en dreigt eventueel arrestatie. Eerder deze week con cludeerde de Federale Politie dat de president tijdens de pandemie valse voorlichting heeft gegeven over de relatie tussen vaccins en het risico op aids. Het Hoogge rechtshof moet bepalen hoe die procedure vervolgd wordt. tuties en de verkiezingsuitslag, daarbij regelmatig dreigend met de inzet van het leger. „De woorden van Bolsonaro hebben mij gemoti veerd om de wapens te kopen. Ik Jair BolSOfiaFO dri6 staat niet op zichzelf. De verkie- wilde meedoen aan de protesten zingszege van de linkse Lula was en wachten op het leger om gewa- nauwelijks heeft laten zien en de recente gebeurtenissen in de hoofdstad pas eergisteren om floerst veroordeelde, zijn aartsvij- vertrekkende president voor hoofdkwartier van de strijdkrach ten in de Braziliaanse hoofdstad. Ze protesteren tegen de verkie zingsuitslag en roepen het leger op Politie bestormden en bussen om in te grijpen en te voorkomen auto’s in brand staken. dat Lula kan aantreden. Velen van De arrestatiegolfwas het begin van and Lula volgens traditie de presi- Het zou een onbekommerd feest van de democratie moeten zijn morgen, de inhuldiging van de I nieuwe Braziliaanse president Luiz Inacio Lula da Silva in de r hoofdstad Brasilia. Maar de feeste lijkheden, met de traditionele overdracht van de presidentiële sjerp door de oude president als symbolisch hoogtepunt, worden overschaduwd door de dreiging I van een mogelijke aanslag op Lula of ernstige ongeregeldheden, waardoor extra strenge veilig heidsmaatregelen van kracht zijn. A Aanhangers van de verslagen de extra veiligheidsmaatregelen Aanleiding daarvoor is de arres- president Bolsonaro geven blijk die morgen van kracht zijn tijdens tatie, zaterdag, van een aanhanger van hun woede. de inhuldiging van Lula. Het Plein van de verslagen ultrarechtse pre- foto reuters van de Drie Machten, tussen het sident Bolsonaro. George Wash- presidentiële paleis Planalto, het ington (54) was van plan een bom hen hebben geld beschikbaar ge- Hooggerechtshof en het Congres, steld gekregen door Bolsonaro-ge- zou aanvankelijk voor iedereen vrij tankwagen nabij het vliegveld. De zinde weldoeners. Ook zijn ze vaak toegankelijk zijn. Maar gezien de explosieven waren een dag eerder bewapend, zoals de opgepakte veiligheidssituatie is de capaciteit ontdekt door de politie. Ook was Washington, die ook deel uit- beperkt tot 30.000 bezoekers, die Washington in het bezit van een maakte van de groep voor het mili- allen zullen worden gefouilleerd, groot wapenarsenaal, met twee taire hoofdkwartier. Het protest is Ook staan duizenden politiemen- jachtgeweren, twee revolvers, drie aangewakkerd en gestimuleerd sen en het leger paraat om de orde pistolen, een mitrailleur, munitie door Bolsonaro zelf, die gedurende te bewaken. Of de nieuwe presi- zijn regeerperiode meermaals dent volgens traditie na zijn offici- heeft opgeroepen tot bewapening, ele ‘troonsbestijging’ in een open sieven. Of die twee zaken verband verzet tegen de rechterlijke insti- auto het plein wordt rondgereden, houden met elkaar, wordt nog on- tuties en de verkiezingsuitslag, is nog onzeker. De veiligheids- derzocht. maanden gaan nipt, met zijn 37 ministers (waar- pend het communisme omver te logeren in het resort onder 11 vrouwen, een record) werpen. Mijn wapens wilde ik de- moet hij een vrijwel fiftyfifty ver- len met anderen”, aldus Washing- deeld land zien te verenigen. Zijn ton in zijn politieverklaring. tegenstanders leggen zich nog al tijd niet neer bij de stembusuitslag Kopstukken en schuwen daarbij geweld niet. Al Donderdag arresteerde de Brazili- sinds de verkiezingsnederlaag van aanse politie op meerdere plaatsen gewend is om zich tussen ‘zijn Bolsonaro eind oktober bivakke- in het land diverse kopstukken van mensen’ te begeven, houdt vast ren honderden aanhangers van de het protest. Zij zouden een rol heb- aan de open auto. het ben gespeeld in grootscheepse on- Dat de vertrekkende Bolsonaro, geregeldheden in Brasilia op 12 de- die zich de laatste twee maanden cember, toen Bolsonaro-aanhan- gers een bureau van de Federale en AMERSFOORT Schaduw over de NIJMEGEN ALMERE De politie en het leger zijn op alles voorbereid in verband met de inhuldiging van de nieuwe president, fotos reuters Reizigersvereniging Rover heeft deze maand bijna 1300 klachten gekregen over volle treinen. Zo’n 850 daarvan kwamen na 11 december. Toen ging de nieuwe en eer der al versoberde dienstrege ling in. De reizigersvereniging maakt zich zorgen over janu ari, wanneer er meer foren zen zullen reizen met de trein. Volgens een woordvoerder werd er in de laatste twee weken van december opval lend veel geklaagd over trei nen die minder vaak rijden op de hogesnelheidslijn (HSL) waardoor reizigers tussen Amsterdam en Breda voort aan moeten overstappen. De zwarte en rode wouw (foto), zeearenden en ver schillende uilensoorten zoals de oehoe hebben het afgelo pen jaar goed gedaan in Ne derland. De vrij zeldzame roofvogels en uilen zijn op meer plaatsen gaan broeden en hebben jongen grootge bracht. Dat blijkt uit cijfers van Sovon Vogelon der zoek Nederland. De zwarte wouw heeft voor het eerst een nest gebouwd in Gelderland. In Zuid-Limburg werden op twee nieuwe plekken nesten gezien. De zwarte wouw broedt pas sinds 2009 in Ne derland. Twee patiënten van de Oost- vaarderskliniek in Al me re hebben begin deze maand stukken ingezien van het in terne rappor tagesysteem van de tbs-kliniek. Dat bevestigt een woordvoerder van de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) na een bericht van Om roep Flevoland. Er is inmid dels een onderzoek ingesteld om te kijken hoe de twee hun dossier konden inzien. Beiden zullen op korte termijn wor den overgeplaatst naar een andere kliniek, laat de woord voerder van de DJI weten, ook vanwege andere inciden ten waar de twee bij betrok ken waren. Aanhangers van de verslagen president Bolsonaro geven blijk van hun woede. FOTO REUTERS Joost de Jong Brasilia inhuldiging van Lula De overdracht naar een nieuwe regering in Brazilië wordt overschaduwd door dreiging. Het niveau van veiligheidsmaatregelen wordt opgeschroefd. w. GO ZATERDAG 31 DECEMBER 2022 A' rS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 13