Daan Rot Waar ik alle jaren na 2000 nog steeds behoorlijk sciencefiction vind klinken, is 2023 al helemaal onwerkelijk. Alsof het vanaf dan écht zwart op wit staat dat hij er niet meer is. Dat er geen ontkomen is aan ons leven zonder Jan. In 2022 was hij er nog, in 2023 niet. Langzaam verdwijnt zelfs zijn naam van onze rekeningen en bank afschriften. Noodgedwongen heb ik zo ontzettend veel moeten leren in korte tijd. Van de verwarming ontluchten tot de webshop beheren. Maar ook het incasseren van onbegrip waarom we ‘kennelijk vooraf niks hebben geregeld’. Alsof Jan is verhuisd en vergeten was een adreswijziging door te geven. Het verwijt klopt. Ik heb tegen hem gezegd dat het wel goed zou komen allemaal en dat hij in zijn laatste maanden moest doen wat hij belangrijk vond. Dat was - vanzelfsprekend - niet de overdracht van het bestuur van de Vereniging van Eigenaren. Sorry buren. VI De achterblijvers zijn niet wij, wie achterblijven dat zijn zij. Wij zijn er nog, wij zijn er nog, zwaai naar elkaar. Wij zijn er nog, wij zijn er nog. Praat met, bel met, vraag naar elkaar, lach naar, kijk naar, zwaai naar elkaar. App met, chat met, mail met elkaar. Denk aan, zorg voor, proost op elkaar. solliciteren op een baan. Het grote verlangen naar normaal en dat alles loopt. De stekende onzekerheid of het ooit wel weer soepel gaat. Opgeven is geen optie. Dus doe ik dit jaar op oudejaarsavond wél aan goede voornemens. Wat is belangrijk voor mij en de kinderen? De verbouwing van het huis eindelijk op poten durven zetten, veel theater voorstellingen zien, de rust vinden om meer boeken te lezen, tijd in mijn vriendschappen steken die al zo lang op pauze staan. Durven rouwen, niet verstoppen, om door te kunnen gaan. Mijzelf en het leven compleet opnieuw uitvinden en niet bang zijn. Ieder jaar maakte Jan een videoclip bij zijn lied Wij zijn er nog. Zorgvuldig monteerde hij bekende mensen die ons ontvielen afgewisseld met selfies van zwaaiende vrienden en collega’s die hij door het jaar heen hier en daar tegen kwam. Ik krijg het niet over mijn hart om een dipje te maken met Jan, met Henny, met Arno en alle anderen op de zwarte lijst van 2022, maar ik geef zijn wijze woorden met liefde mee. Ik slikte, huilde, raakte in paniek, werd onnoemelijk boos, rechtte mijn rug en ging door. Eigenlijk zou er een algemene nabestaandendesk moeten zijn waar je te allen tijde mag aankloppen. Met lekkere, grote, zachte stoelen, vriendelijke gezichten, een kop thee, een bak geduld en een massage voor je weer naar huis gaat. Ik tik het grote regelen gelukkig grotendeels af voor het nieuwe jaar begint en hoop dat er geen onvoorziene akelige verrassingen meer op de mat vallen. Het opbouwen van een leven zonder, ondenkbaar. Nu word ik gedreven door overleven, mee in de roes van wat er naast het grote verdriet allemaal op ons af komt. Vooruitkijken terwijl mijn wereld stilstaat. Wel of niet Denk aan. 40 Daan Rot-de Launay (47) schrijft en fotografeert, en was getrouwd met muzikant en columnist Jan Rot. Ze heeft vier kinderen: dochters Elvis (20) en Maantje Piet (11) en zoons Rover (17) en Wolf (14). IM (X LU Q Z z o z 5 e e zorg voor, proost op elkaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 120