II r I <2022^4/ IB 10 Dit was 2022 dit waslij I I Rusland, zo had zij hem al in janu ari laten weten. Het vervolg is be kend: de Europese Commissie kwam met voorstellen die tot voor kort ondenkbaar waren. Europa stuurde wapens, trainde milita- rien uit Oekraïne, regelde een spe ciale status voor de inmiddels 6 miljoen vluchtelingen, gaf mil jarden aan steun, kende Oekraïne het kandidaat-lidmaatschap toe en kondigde zware sancties tegen Rusland af. Poetin is van plan autocratie te laten overheersen in heel Europa Hij zou een symposium in Roe menië toespreken die ochtend. Hij weet niet meer wat het onderwerp was. Maar de spoedvergadering van het college van Eurocommis sarissen die 24ste februari zal Frans Timmermans, vicevoorzit ter van de Europese Commissie, niet snel vergeten. Die Europese bestuurders brengen allemaal hun eigen ervaring mee. Een Bulgaar bijvoorbeeld heeft van huis uit wel sympathie voor de Russen: die hebben hen in 1912 van de Turken bevrijd. „Maar neem mijn Li touwse collega, de jongste com missaris die we hebben. Die heeft een Oekraïense vrouw en dus ook Oekraïense schoonfamilie. Die moest ineens vluchten.” Timmermans zelfheeft relatief veel ervaring met Rusland. Hij leerde de taal tijdens zijn militaire dienst, werkte vier jaar op de am bassade in Moskou, was drie jaar medewerker van Hoge Commissa ris voor de Mensenrechten Max van der Stoel, en later minister van Buitenlandse Zaken in de tijd van MH17. Hij vond het belangrijk aan zijn Brusselse collega’s uit te leg gen waar de ideologie van Poetin vandaan komt, en waar die toe kan leiden, zegt hij. „Er zit een veel groter plan achter, namelijk het laten overheersen van autocratie in heel Europa. Dat ziet hij als een manier om de belangen van Rus land te beschermen.” Het is een graad of 17 in de ka mer van Timmermans - ook op de twaalfde verdieping van de Euro pese Commissie wordt energie bespaard. Hij draagt meestal toch al een trui onder zijn colbert. De enige die nog een etage hoger zetelt is voorzitter Ursula von der Leyen. En zij deelt zijn kijk op verstanden leidde, want de meeste vluchtelingen kwamen aanvanke lijk uit het oosten en spraken geen Oekraïens maar Russisch. En hoe de gemeente dan in allerijl op zoek ging naar tolken Russisch! In een gewone Nederlandse stad, ik vond dat inspirerend.” „Ja. Maar de grootste solidariteit voel je met je naasten, dat is heel menselijk. Solidariteit ontwikkelt zich in concentrische cirkels en wordt ingewikkelder naarmate de afstand groter wordt. Daarnaast was in Europa de reactie op de Russische agressie eensluidend. Dat was bij een crisis als die in Sy rië heel anders. Dan komen er he laas andere argumenten die te ma ken hebben met de angst voor ter reur, en die vermengd worden met een politiek verhaal dat tegen moslims is.” „Vóór 24 februari zou ik gezegd hebben: ‘Waar begin je over? Oe kraïne kandidaat-lid?’ Maar na 24 februari.Dat Duitse woord Zeitenwende betekent wel iets, hè. (Bondskanselier Scholz gebruikte dat in een toespraak om aan te ge ven dat de geschiedenis in Europa na decennia van vrede een defini tieve wending had genomen, red.) Dat Oekraïners bereid zijn letter lijk te sterven voor de waarden die we delen, betekent ook dat de Eu ropese Unie die Wende moet ma ken. Je merkt dat de Oekraïense bevolking smeekt om perspectief. Niet om de geldpotten van Brus sel, wat de cynici meteen zullen denken. Maar omdat ze zien hoe wij leven. Zij willen ook zo leven! Zij willen ook dat de corruptie in hun land wordt aangepakt. Dat de oligarchen gewone ondernemers worden. Dat de vrijheden die wij normaal vinden ook voor hen gaan gelden.” Timmermans merkte dat sme ken ook persoonlijk. Na 24 febru- „Nou, wat me niet heeft verrast, is de grenzeloze barbarij die Rusland over Oekraïne uitstort. Dat had den we in Tsjetsjenië al gezien. Ook het feit dat ze zo liegen ver rast niet. Daar heb ik als minister al te veel mee te maken gehad.” Hij somt de voorbeelden op. De bemanning van een schip van Greenpeace werd in 2013 vastgezet. De tweede man op de Neder landse ambassade in Moskou werd in zijn woning in elkaar geslagen, kort nadat een Russische diplo maat in Den Haag door de politie was aangesproken op huiselijk ge weld. En in 2014 werd MH17 neer gehaald. „In het Westen hebben we de neiging te reageren vanuit ons eigen waardenkader en te denken: durven ze dit te doen? Ja, dat doen ze! Wat me wel heeft ver rast, of beter, wat me heeft ont roerd, is de wijze waarop Europea nen hun harten en hun huizen hebben geopend voor 6 miljoen vluchtelingen.” Dat is een tweede moment dat Timmermans is bijgebleven: een bezoek aan de voormalige Koepel- gevangenis in Breda. „Al die vrij willigers die in touw waren, bed den neerzetten, voor eten zorgden en die speciaal moeite hadden ge daan om mensen te vinden die Oekraïens spraken. Wat tot mis- Oorlogsjaar 2022 was voor EU-vicevoorzitter Frans Timmermans - de machtigste Nederlander in Brussel - een jaar van diepe dalen maar óók van een enkel lichtpunt. „De reactie van Oekraïne: dat is toch inspirerend? Dat zo’n heel volk tegen Poetin zegt: ‘Fuckyou’.” ES Ifm Wie: Frans Timmermans Wat: Vicevoorzitter Europese Commissie Waarom: Kijkt terug op een jaar waarin hij vooral met oorlog te maken kreeg H is uitgekomen’ A Frans Timmermans. foTohildehars>^eN'„ Een jaar waarin een nachtmerrie - Frans Timmermans, Eurocommissaris Frans Timmermans is als Eurocommissaris Green Deal verantwoor delijk voor verduurza- ming, maar werd het af gelopen jaar als vice voorzitter van de Euro pese Commissie ook in beslag genomen door de oorlog in Oekraïne. De commissie kwam met voorstellen die tot voor kort ondenkbaar waren, zoals miljarden- steun aan Oekraïne, dat ook kandidaat-lid werd van de EU. Timmermans hamerde ook op geza menlijke inkoop van gas door de EU-lidstaten. De beslissing om Oekraïne kandi- daat-lid van de EU te maken was fa Hans Nijenhuis Brussel U kent het verwijt dat we Oekraï- ners heel anders ontvangen dan Syriërs? controversieel. Had u geen aarze lingen? Heeft het u verrast? ZATERDAG 31 DECEMBER 2022 GO t r

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 10