I 9 I 31 maart Den Haag Want bij ons leeft dat historische moment helemaal niet. Ik moest het zelf ook even opzoeken: oh ja, Tachtigjarige Oorlog, Alva versla gen. In Oekraïne zou zoiets een nationale feestdag zijn, bij ons leeft dat niet. Daar sloeg hij de plank dus een beetje mis, al had hij natuurlijk wel gelijk: het mo ment dat je je onafhankelijkheid bevecht, is heel belangrijk. Hele maal nu, voor Oekraïners.” Hij spreekt bewust tot de moeders van de soldaten die misdaden begaan den die in een Onze Vader kunnen passen. Zelenski blinkt uit door de goede rode draad in veel van zijn speeches. In de speeches bij de verschillende parlementen is de rode draad soms minder duidelijk. Daar gaat het meer om wat hij wil hebben, wil bereiken. Zijn vragen en - steeds duidelijkere - eisen: wapens om te vechten tegen de overmacht. Hij is dan zeker niet bescheiden zoals in andere tek sten, de woede en frustratie ko men steeds meer naar de opper vlakte.” Zelenski’s teksten - de meeste zou hij samen met de publiciteits schuwe Oekraïense journalist Dmytro Lytvyn (39) schrijven - zijn gaandeweg het jaar harder ge worden, vindt Broekmeulen. „Het gaat veel over verlies en de voor beelden worden steeds bloediger. Hij moet dan ook strijden tegen de onverschilligheid die groeit in an dere landen. Voor hem is het grootste gevaar dat we het gewoon gaan vinden dat er ergens in het oosten van Europa oorlog is. Je hoort hem daarom eisender en bo zer worden. Zijn volk vecht voor Europa en Europa heeft de plicht Oekraïne te helpen.” ‘Russische moeders, misschien hebben jullie plunderaars groot gebracht, maar hoe kan het dat zij moordenaars zijn geworden?’ „Ik moest hier denken aan wat de Rotterdamse burgemeester Aboutaleb deed na de avondklok- rellen. Hij sprak ook de ouders aan. Zo van: weet je dat jullie kinderen zakken met spullen hebben gejat? Ouders worden door politici zel- gezondheid aan onze grootmoe ders, nog vele jaren. Bescherm onze vaders en grootvaders.’ „Dit waren zijn woorden in de ka thedraal van de Heilige Sofia in Kiev met Pasen. Hier zie je hoe hij bewust de vorm van zijn tekst kiest, met een opvallende rode draad. Deze keer is het een gebed dat hij naar een climax stuwt. Op het laatst komt de belangrijkste boodschap: behoed ons voor on derlinge strijd en verdeeldheid, laat ons onze eensgezindheid niet den zo rechtstreeks aangesproken op hun verantwoordelijkheid, me deplichtig gemaakt. Zelenski spreekt doelbewust tot de moe ders van de soldaten die stelen en roven en gruwelijke misdaden be gaan. Hij weet ook hoe belangrijk Russische moeders kunnen zijn. Ze kwamen eerder in verzet tij dens de Afghaanse oorlog toen ze dode zonen terugkregen, die wa ren omgekomen in een verzwegen oorlog. Ook nu gebeurt dat weer. Er is nog maar een klein waak- vlammetje van verzet, ergens in de verliezen. Het zijn allemaal woor- Russische Federatie, maar Zelen ski moet dat aanwakkeren. Denk aan de impact van de Moeders van Srebrenica of de Dwaze Moeders in Argentinië.” 23 april 21 december Washington I •- Tel Aviv - Renée Broekmeulen ‘Red het leven van hen die levens van anderen redden. Zorg voor onze moeders. Geef een goede GO VRIJDAG 30 DECEMBER 2022 Sinds die eerste heldhaf tige video in hartje Kiev, kort na het uitbreken van de oor log, waarin president Zelen ski zijn volk en de wereld liet weten dat hij en zijn regering niet zouden wijken, hield hij veel toespraken. Vanuit een metrostation of vanuit zijn kantoor, sprak hij regeringen in meerdere landen toe. Met onlangs een stuntbezoek aan het Amerikaanse Congres. FOTO'S AFP, ANP, GETTY IMAGES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 9