u u Recherchebaas Ron van Brussel is verontrust 11 Minder doden door relationeel geweld, maar in totaal aanzienlijk meer slachtoffers van moord en doodslag dan vorig jaar. Dat is op de valreep van 2022, het jaar waarin in West-Brabant en Zeeland tot nog toe veertien geweldsdoden vielen, de veront rustende balans. Ik was laatst opeen concert. Daar ben ik me rot geschrokken van alle mensen die open en bloot, pal naast je cocaïne staan te snuiven Ook het onderzoek naar de gruwe lijke moord op schoenmaker Johan Quist (60) in Vlissingen staat in het geheugen gegrift van de politiechef Een dag na het misdrijf kreeg de re- Laagterecord Ook in de provincie Noord-Brabant als geheel registreerde de politie dit jaar aanzienlijk meer doden: 21 in to taal, acht in West-Brabant en dertien in Oost-Brabant. Dat zijn er acht meer dan vorig jaar toen in heel Bra bant dertien dodelijke slachtoffers waren, wat een laagterecord was. Zorgen blijft Van Brussel zeker houden. „Bijvoorbeeld over het ge bruik van messen als wapen door met name jongeren, zoals in Middel burg waar een 15-jarige jongen over leed na messteken.” Ook het steekin- cident in de Rijks Justitiële Jeugdin richting Den Hey-Acker in Breda - dat het leven kostte aan een 19-jarige gedetineerde - hakte erin. De ver dachte is een 18-jarige gedetineerde. Complex probleem De recherchebaas ziet het dodelijk geweld door zulke jonge daders als ‘onderdeel van een zeer complex pro bleem’. „Het is zeer zorgelijk. Maar we hebben in onze samenleving nou eenmaal geen sluitend systeem dat dit voorkomt. De politie besteedt aandacht aan de jeugd en de ko mende jaren is dat een van onze be- leidsspeerpunten. Je zult ook flink moeten investeren in jeugdhulpver lening en wijken als je dit wil oplos sen.” Doden in Zeeland Je zult ook flink moeten investeren in jeugdhulpverlening en wijken als je dit wil oplossen Bi-zar! Zelf verwondert de politieman zich over het drugsgebruik dat ‘intussen volkomen genormaliseerd lijkt’. „Ik bezocht laatst privé een concert. Daar ben ik me echt rot geschrokken van alle mensen die open en bloot, pal naast je cocaïne staan te snuiven. Bi zar! Alsof het de gewoonste zaak van de wereld is. Maar ik vind dat hele maal niet normaal. Het is abnormaal: remmingen vallen weg en lontjes worden korter, vaak gevolgd door ge weld.” cherche de vermoedelijke dader ’s avonds laat al in beeld. „We zijn me teen gaan zoeken, maar we konden hem die avond nergens lokaliseren en zouden de volgende dag meteen verder gaan met speuren”, zegt Van Brussel. Die ochtend schoot dezelfde verdachte (38) in Alblasserdam twee vrouwen (34 en 16) dood en raakten een jongen (12) en een vrouw (20) zwaargewond door zijn kogels. „Met de kennis van nu is het makkelijk praten, maar dat een schietpartij in Vlissingen uitmondt in het neer schieten van vier mensen op een zorgboerderij is niet te bevatten. Zo’n scenario verzin je niet”, zegt Van Brussel. Hij zegt dat zijn recher cheurs niet meer konden doen om het drama in Alblasserdam te voor komen, maar de gedachte laat hem niet los: „We waren zó dicht bij hem.” Bij andere levensdelicten in de re gio speelden in 2022 ‘verward gedrag en drugsgebruik een rol’ of kwamen verdachten in beeld ‘met een zorgtra- jectachtergrond’, aldus Van Brussel. „Ook daar hebben we als maatschap pij het antwoord nog niet op gevon den. Het gevolg is dat wij als politie meer dan de helft van onze tijd bezig zijn met meldingen over personen met een rugzakje.” est-Brabant telde acht geweldsdoden, Zeeland zes, wat in BB verhouding veel is voor deze provin cie. Vorig jaren vielen in beide regio’s respectievelijk acht en twee slachtof fers. Wat recherchebaas Ron van Brussel van de politie-eenheid Zee land-West-Brabant opvalt, is dat het aantal geweldsdoden in zijn werkge bied dit jaar ‘een heel divers beeld geeft’. „Vorig jaar met de corona- maatregelen sprong het relationeel geweld er nog echt uit. Dat vonden we toen zeer zorgelijk, maar dat zien we nu minder.” Peuter Dean De recherche in West-Brabant en Zee land kreeg dit jaar een aantal zeer dra matische zaken op haar bordje. Bij Van Brussel staat de vermissing van de Bel gische peuter Dean op het netvlies ge brand. Het 4-jarige jongetje was niet thuis gebracht door zijn oppas in Bel gië. Deze man werd in Meerkerk aan gehouden. Na een intense zoektocht van een dag vond de politie het zwaar gehavende stoffelijk overschot van de peuter op Neeltje Jans bij Vrouwen polder. (In de oudejaarsbijlage van morgen een verhaal hierover). Politie bij de afzet ting op werkeiland Neeltje Jans in Zee land waar het lichaam van het vermiste Bel gische jongetje Dean werd gevonden. FOTO ANP - Ron van Brussel, recherchebaas politie Zeeland-West- Brabant 9 januari, Middelburg: De 15-ja- rige Tim van der Steen uit Mid delburg wordt neergestoken. Hij overlijdt later. De daders, twee broers uit Steenbergen (17) en Rilland (16), zijn veroordeeld tot twee jaar cel met tbs en één jaar jeugddetentie met jeugd-tbs. 17 januari, Vrouwenpolder Op het eiland Neeltje Jans vindt de politie het lichaam van de Belgi sche peuter Dean Verberck- moes. Verdachten zijn zijn 37-ja- rige oppas Dave De K. uit Sint- Gillis-Waas (B.) en diens vriendin Romy W. (25) uit Sint Jansteen. 27 januari, Goes: Onur Baglan (24) sterft op een parkeerplaats door een steekpartij bij een ru zie over foto’s van een vrouw. Verdachten zijn de mogelijke op drachtgever L.J. (22) uit Goes en A.H. (25) uit Middelburg. 4 mei, Vlissingen: Schoenmaker Johan Quist (60) wordt dood aangetroffen in zijn winkel. John S. (38) uit Oud Alblas wordt twee dagen later aangehouden na een dubbele moord op een zorgboerderij in Alblasserdam. 11 juli, Wemeldinge: Een man (61) brengt eerst zijn echtgenote (57) om en daarna zichzelf. 8 september, Vlissingen: Rainée Laveist (20) uit Vissingen loopt dodelijke steekwonden op als hij een ruzie wil sussen in het Belle- mypark. De verdachte is een 17-jarige jongen uit Middelburg. - Ron van Brussel Hessel de Ree Eldridge Pentury Vlissingen Na ‘rustig coronajaar’ nu flink meer geweldsdoden GO VRIJDAG 30 DECEMBER 2022

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 39