u i is Tientallen fietsen uit stalling gestolen ondanks camera’s en poortjes fif I we reizigers om een tweede slot te Leblanc: „Om het fietsendieven zo Fietsendieven hebben maling aan de vele camera’s, die in de bewaakte stalling op het treinstation in Middelburg hangen. Beheerder Haik Badaljan heeft al tientallen gedupeerden in zijn shop gehad. „Sommigen durven hun fiets er niet meer te zetten.” Sommige mensen durven hun fiets hier niet meer te zetten en blijven daarom weg Romy de Rijke richt zich volledig op PKC Ruim een week geleden werden in vier dagen tijd zes elektrische fiet sen weggenomen. Badaljan wordt er moedeloos van. „Ik waarschuw iedereen die een fiets neerzet om een goed slot te gebruiken, want de dieven trekken zich echt nergens iets van aan.” De 41-jarige Armeniër runt al twintig jaar een fietsenwinkel naast de stalling, die eigendom is van de Nederlandse Spoorwegen. „Als be heerder moet ik in de gaten houden dat mensen niet zomaar een fiets naar buiten tillen. Dat doe ik tussen zeven uur ’s ochtends en zeven uur ’s avonds. Maar de stalling is van de NS, dus de mensen die hun fiets daar neerzetten zijn hun klanten.” er meer fietsen gestolen sinds er een ander toegangssysteem is ge- Harder alarm De NS onderneemt op dit moment landelijk meerdere acties om fiet sendiefstal te ontmoedigen. Met de leverancier van het toegangssys teem wordt gekeken naar verbete ringen, zoals een harder alarm en verbeteringen in de software. „Er loopt een landelijke proef, waar een bewaker naar de locatie toe gaat als het alarm is afgegaan.” ber kwamen bij de politie zeven tien aangiften binnen van fietseige- naren die hun tweewielers niet meer terug vonden in de stalling. In december zijn daar vier aangiftes (elektrische fietsen) bijgekomen. Omdat niet alle gedupeerden aan gifte doen, is niet zeker hoeveel fietsen er exact zijn gestolen. Badal jan vermoedt dat er dit jaar al zeker veertig fietsen uit de stalling zijn ontvreemd. Net als de NS adviseert politie woordvoerder Mireille Aalders om bij diefstal altijd aangifte te doen. „Als een verzekerde fiets gestolen wordt heb je een aangifte nodig om geld terug te krijgen. Maar het is ook voor ons onderzoek goed dat er aangifte wordt gedaan. Als we de dader weten te pakken, kunnen we de schade op hem of haar verhalen.” Badaljan heeft in de voorbije spoorbedrijf adviseert gedupeer- lastig mogelijk te maken, adviseren maanden al meerdere gedupeerden den altijd aangifte te doen. Samen in zijn shop gehad. „Ze zeggen dan werking met de politie is voor ons gebruiken. Ook raden we aan om - dat hun fiets is gestolen. Sommige enorm belangrijk: allereerst om indien mogelijk - de batterij van de mensen durven hun fiets er niet fietsendieven aan te pakken, daar- e-bike mee te nemen en niet in de meer te zetten en blijven daarom naast om de handelwijze van deze stalling achter te laten. Helaas kun- weg. De diefstallen zijn slecht voor het imago van mijn zaak.” aan de onder- en bovenkant.” Middelburg is volgens de NS niet per se een hotspot als het gaat om fietsendiestallen. „Het gaat in gol- van de omstandigheden. Behalve len”, zegt Haik Badaljan. „Die fiet- ven. Er kunnen externe factoren aangifte doen, moet ook een mei- sen stonden in een magazijn, boven zijn waardoor een bepaalde stalling ding worden gedaan bij de NS. in de stalling.” ineens veel diefstallen heeft”, zegt Leblanc: „Om het fietsendieven zo Tussen 1 september en 1 decem- woordvoerder Arno Leblanc. Het enorm belangrijk: allereerst om fietsendieven aan te pakken, daar naast om de handelwijze van deze dieven in kaart te brengen en ten- nen we ondanks alle maatregelen in slotte kunnen we aan de hand van de stalling fietsendiefstal niet voor Volgens de Middelburger worden aangiftes de omvang van het pro- honderd procent voorkomen. bleem in kaart brengen. Wij stellen Daarom staat ook in de huisregels altijd beveiligingsbeelden beschik- dat het stallen van fietsen op eigen plaatst. „Er stond tot twee jaar gele- baar aan de politie als daarom wordt risico gebeurt. den een molen waar je niet zomaar gevraagd.” De fietsenstalling in Middelburg een fiets doorheen kon tillen. Nu biedt plaats aan zo’n zevenhonderd staan er klapdeuren met openingen Vergoeding fietsen en hangt vol met bewa- De NS wijst erop dat het mogelijk is kingscamera’s, maar ook dat schrikt om een vergoeding te krijgen als de de dieven niet af „Van mezelf zijn fiets is gestolen, maar dat hangt af in oktober ook al drie fietsen gesto- van de omstandigheden. Behalve aangifte doen, moet ook een mel- 4 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl vrijdag 30 december 2022 Zeeland De toegangspoortjes van de bewaakte fietsenstalling, foto dirk- jan gjeltema Fietsendief steeds brutaler - Haik Badaljan, beheerder SPORT 14 In de stalling hangen nogal wat camera’s, maar dat weerhoudt de dieven niet. FOTO ELDRIDGE PEN- TURY Eldridge Pentury Middelburg 'ui ,.T'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 29