Nederlandse generaal Leijtens wordt baas van Frontex M Slavenhelden krijgen eindelijk eerherstel Ik voel letterlijk de weerstand’ 5 Auset Ankh Re (47) uit Diemen, medeoprichter van The African Calendar Het veranderen van mijn naam zie ik als een eerbetoon aan mijn voorouders leen als officiële documenten ondertekend moeten worden, moet ik die wel zeggen. In het dagelijks leven en op sociale media heet ik Auset Ankh Re. Ankh staat voor eeu wig leven en is een van de oer- goden, Re is de zonnegod. Auset is een naam die ik een boek te genkwam. Later kwam ik erach ter dat het ook mijn sterrenbeeld op de Afrikaanse kalender is. Een naamswijziging draait om mijn identiteit en zelfbe schikking. Ik heb het al eerder overwogen, maar tot nu toe ver goedde de gemeente de kosten niet. Ik vertik het uit principe om daarvoor te betalen. Als het ooit zover is, is dat re den voor een feestje. Mijn kin deren zijn er helemaal voor. Het veranderen van mijn naam zie ik als een eerbetoon aan mijn voorouders en hun verhaal is belangrijk cultureel erfgoed. Het is in lijn met mijn identiteit en doet me beseffen wie we zijn.” De Franse verlichting in de 18de eeuw, met ideeën van vrijheid en gelijkheid, zorgde voor een groeiend verzet tegen de Neder landse slavernij. Op verschillen de plekken braken opstanden uit. De slavenhelden, die vaak op gruwelijke wijze de dood von den of werden gemarteld, wor den nu gerehabiliteerd. chaam in zee gegooid. Sinds 2010 is Tula officieel een nationale held op Curasao. TULA Een van de slavenhelden is Tula. Hij legde op 17 augustus 1795 op plantage Kenepa (Knip) zijn werk neer, samen met tien tallen andere tot slaaf gemaak- ten. Het was het begin van een bloedige slavenopstand op Cu rasao. Steeds meer slaven sloten zich aan. Ze vochten flink met het koloniale leger, tot Tula werd verraden door een andere slaaf. Hij werd op 3 oktober 1795 in Fort Amsterdam publiekelijk en op gruwelijke wijze ter dood ge bracht. „Hij werd geradbraakt - met ijzeren staven werden zijn botten verbrijzeld, zijn gezicht werd met een fakkel verbrand en vervolgens werd hij onthoofd”, zegt de Cura^aose historicus Charles do Rego. Zijn hoofd werd op een spies gezet, zijn li- BONI Waar Tula het gezicht is ge worden van verzet tegen de sla venhandel, zijn de verhalen van andere helden minder bekend. Zoals van Boni, die in de tweede helft van de 18de eeuw een felle verzetsstrijd voerde vanuit de oerwouden van Suriname. De moeder van Boni was een slavin op plantage Barbakoeba. Zij werd zwanger gemaakt en ver stoten door een Nederlander. Ze vluchtte het oerwoud in naar de Marrons, de vrijgevochten sla ven. Boni werd daar leider van een verzetsgroep, die ook veel slaven bevrijdde. Hij werd in 1793 verraden en vermoord. ONE-TETÉ LOHKAY Op Sint Maarten staat een beeld van de heldhaftige vrouw One-Teté Lohkay. Ze pro beerde herhaaldelijk te ontsnap pen aan haar ‘eigenaren’. Na een van de mislukte pogingen wer den als strafbaar borsten afge sneden, ook om andere slaven af te schrikken. Volgens de overle vering wist Lohkay uiteindelijk toch de plantage te ontvluchten. ‘Haar vastberadenheid en moe dige karakter maken haar een opmerkelijke heldin en een symbool van vrijheid voor Sint Maarten’, schrijft de Algemene Rekenkamer in een rapport. schillende landen aarzelen nog of ze hun eigen procedures, zoals in Nederland via de IND, wel willen inruilen voor ‘iets Europees’. Nu krijgt Leijtens de leiding. Omdat hij ervaring heeft met grensbewaking, en ook omdat hij transparantie en respect voor men senrechten beloofde. Frontex was lange tijd een be scheiden agentschap, maar heeft inmiddels een budget van ruim 750 miljoen euro. Douaniers worden in hoog tempo aangeworven, in 2027 moeten het er 10.000 zijn. Maar de grenzen bewaken zonder op de grenzen van de wet te stuiten - Leijtens staat voor een lastige klus. Belastingdienst, liep stuk op de problemen daar - maar dat lag niet aan hem, zo zeiden de vakbonden - en keerde in 2019 weer terug naar de marechaussee. Dat beperken van die instroom was alleen precies de reden dat de vorige directeur van Frontex moest vertrekken. Die deed dat beperken buiten de grenzen van de wet, zo bleek uit onderzoek door het Euro pees Bureau voor Fraudebestrij ding. De Italiaan Fabrice Leggeri wist niet alleen van de illegale de portaties van migranten door Grie kenland en Kroatië, hij financierde ze ook en loog erover tegen het Eu ropees Parlement. Het wegjagen of ‘terugduwen’ van migranten aan de Europese buitengrenzen staat bekend als pushbacks. Migranten hebben dan niet hun verhaal kunnen doen, er is niet gekeken of ze in aanmerking komen voor een vluchtelingensta tus. En dat is verboden volgens het internationaal recht. Polen pleit er openlijk voor om pushbacks te legaliseren, maar een meerderheid van de EU-landen, waaronder Nederland, wil daar niet aan. Daar is de hoop gevestigd op een Europees asielbeleid, waarbij migranten aan de buitengrenzen van de EU hun aanvraag moeten af wachten, waarna degenen die een status krijgen eerlijk over alle lan den worden verdeeld. Alleen: ver- Als premier Mark Rutte in Europa wil pleiten voor het beperken van de instroom van vluchtelingen, zo als hij aan zijn partij WD beloofde, kan hij voortaan een landgenoot bellen. Generaal Hans Leijtens (59) is geboren in Tilburg, voltooide de Koninklijke Militaire Academie in 1985, klom op tot commandant van de Koninklijke Marechaussee in 2012, werd in 2015 directeur van de 1 een jaar of twintig loop ik met de behoefte I om de naam die mijn ouders me gaven, Monique Zichterman, te veranderen. Bij de keuze Moni que lieten ze zich inspireren door het liedje Hé Monique. Ik heb zo’n afkeer van die naam, want als ik niet in Nederland was geboren, had ik een andere naam gehad. Zichterman is een verbaste ring van de naam van gouver neur Sichtman in Suriname. Mijn overgrootmoeder was een inheemse die in 1863 met hem trouwde. Toen Sichtman over leed, werd zij alsnog tot slaaf ge maakt. Toen ik dat verhaal hoor de, bekrachtigde dat mijn wil om mijn naam te veranderen. Als vrije getrouwde vrouw had mijn overgrootmoeder nooit mogen terugvallen in slavernij. Ik heb al op jonge leeftijd ra cisme ervaren toen ik in 1979 in Oudenbosch voor het eerst op school te maken kreeg met Sin terklaas. Iedereen was verkleed en geschminckt als Zwarte Piet. De juf zei tegen mij: ‘Ben je ook als Zwarte Piet verkleed? Je bent het hele jaar toch al Zwarte Piet?’ Dat had zoveel impact. Vanaf dat moment ben ik me bewust dat ik anders was en heeft mijn moeder me meege nomen in het slavernijverhaal. Als ik mijn echte naam hoor, roept dat letterlijk weerstand in mijn lichaam op. Het voelde voor mij nooit alsof die bij mij hoorde. Daarom heb ik er letter lijk afstand van genomen. Al- échte identiteit Auset Ankh Re (zelfgekozen naam).fotojean-pierrejans BRUSSEL Nederland heeft een Europese fopbaan binnengehaald. Het is wel ‘a hell of a job’: Hans Leijtens, de huidige comman dant van de marechaussee, wordt directeur van grensbewa- kingsdienst Frontex. Hans Leijtens gaat Frontex leiden, fotoministerievan defensie - Hans Nijenhuis In de archieven staan ze vaak te boek als misdadigers. Dat gaat veranderen. Met het noe men van enkele namen gaf premier Mark Rutte de aanzet tot eerherstel van de verzets helden tijdens de slavernij. Helden van het verzet tegen de slavernij: v.l.n.r. One-Teté Lohkay, Tula en Boni, fotos edsel selberi e, archief en privébeeld GO WOENSDAG 21 DECEMBER 2022

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 5