Sporen en spoken van Vinninge M Hollywoodklassieker uit 1942 in dans gevat 8 SPOREN IN DE DELTA Soleil de Jager (19) danste in het verleden zes dagen per week bij Kunsteducatie Walcheren in Middelburg. Als 11-jarig meisje kreeg ze de kans in het voorprogramma te staan van het befaamde Scapino Ballet. Vanavond danst ze als volwaardig lid van het gezelschap met Casablanca in Theater de Mythe in Goes. Mijn verhaal is het levende bewijs dat het project het begin kan zijn van een professionele carrière Over Vinninge weten we wat meer. De in 1216 vermelde kerk was een dochter van die in Oos tende en gewijd aan Onze Lieve Vrouwe. Het dorp is gaandeweg naar een betere wereld. Het is ge baseerd op de film Casablanca met Ingrid Bergman en Humphrey Bo gart in de hoofdrollen. Achter het romantische verhaal gaat een schemerwereld schuil waarin werkelijkheid en fantasie langs el kaar wrijven en waar grenzen tus sen goed en kwaad vervagen. Er komen dansen voorbij in verschil- opgeslokt door de bebouwing van Hoedekenskerke. Aan de noord kant van de Havenstraat zijn al voor de Tweede Wereldoorlog ske letten gevonden. Op ongeveer de zelfde plek troffen archeologen in 1994 weer skeletten aan, in twee of drie lagen op elkaar. In 2001 von den ze muurresten van rode bak steen. Deze vondsten betroffen de locatie van het kerkhof en de rond 1608 afgebroken kerk van Vin ninge. In 2002 kwamen er nog en kele waarnemingen in de directe omgeving bij. Maar hoe zat het met het kasteel, waar vermoedelijk de in 1266/ 67 genoemde heer Jan van Vinninge en zijn zoon Hendrik hebben ge woond? Hier bieden oude veldna men uitkomst. Noordelijker dan de sporen van het dorp Vinninge lag ten oosten van de Waanweg de ‘Kasteelhoek’. Hierin hebben lo kale onderzoekers zoals de gebroe ders Bliek in de vorige eeuw na men vastgelegd die wijzen op de locatie van het voormalige motte- kasteel (een constructie op en rondom een aarden bergje). Het gaat om de percelen Berg en Kastê- êl’oek en om de Stêênpad, een doodlopend weggetje waar veel puin is gevonden. Ruïneuze over blijfselen van het kasteel zijn ten noorden van Hoedekenskerke nog afgebeeld op de Visscher-Roman- kaart van Zeeland uit 1656. Ze zul len nadien geleidelijk zijn afge voerd als bouwmateriaal of ter ver sterking van de dijkvoet. In het noorden van de Kasteel hoek bestaat ook nog een veld naam ‘t Spookeweitje. Heeft die misschien ook met het verdwenen kasteel van Vinninge te maken? Cultuurfilosoof Ton Lemaire be toogde in Filosofie van het land- schap (1970) dat spoken onlosma kelijk bij ruïnes horen. Het ‘ro mantische bewustzijn’ kan vol gens hem de ‘volstrekte verganke lijkheid’ niet verdragen en kijkt ‘liever in het lege gezicht van het spook dan in de absolute leegte van de tijd’. Om die reden zien we vaak spookverschijningen bij ruï nes. Of deze theorie ook geldt voor het Vinningse kasteel weten we niet, ’t Spookeweitje biedt in elk geval stof voor een mooie winter vertelling. Emotionele ervaring Na haar stage krijgt ze een vast contract, waardoor De Jager zich nu vast lid van de groep mag noe men. Vorig jaar september danst ze bijna drie weken lang mee in een uitverkocht Carré. „Een emo tionele ervaring; het is toch de piekwaar het in 2014 allemaal be gon.” Inmiddels woont De Jager niet meer in Zeeland, maar van avond keert ze voor even terug. Dan is ze te zien in de dansvoor stelling Casablanca in Theater de Mythe in Goes. „Dat stuk gaat over hartstocht, vrijheid en verlangen rende internaat valt haar zwaar. Na anderhalf jaar stapt ze over naar het Koninklijk Conservato rium in Den Haag, waar ze in een gastgezin, bij een klasgenootje thuis, veel beter aardt. „Ik ben stage gaan lopen bij Scapino Ballet, een geweldige periode. Tijdens mijn stagejaar was ik ‘emergency’. Dat houdt in dat je een complete rol van een danser leert en kunt invallen als dat nodig is. Uiteinde lijk heb ik aan drie optredens mee gewerkt.” lende stijlen, acrobatiekelementen en het muzikaal uitgangspunt is de soundtrack van de film en jazz nummers uit de jaren 40. Ook het bekende lied As time goes by komt in verschillende arrangementen in de voorstelling terug.” Nu ze vast onderdeel is van het Scapino Ballet is voor De Jager haar dansdroom uitgekomen. „Het Understatement ‘Iets bijzonders’ is een understate ment. Als 11-jarig danstalent wordt Soleil de Jager uitgekozen om sa men met Scapino-dansers Bonnie Doets en Mischa van Leeuwen een choreografie van Ed Wubbe te dansen tijdens het jaarlijkse Be vrijdingsconcert op de Amstel. Geen andere danseres is haar car rière bij Scapino Ballet Rotterdam al op zo’n jonge leeftijd begonnen. „Na het Bevrijdingsconcert ben ik in contact gebleven met het gezel schap. Af en toe mocht ik mee doen aan lessen, kijken naar repe tities en ik ben naar veel voorstel lingen geweest.” De Jager vertrekt enkele jaren na haar ‘Scapino-debuut’ naar Ant werpen, naar de Koninklijke Bal letschool. Ze geniet van de lessen, maar het verblijf in het bijbeho- project bestaat nog steeds. Vooraf gaand aan onze voorstelling in Goes zullen ook weer nieuwe ta lenten op het podium staan. Mijn verhaal is het levende bewijs dat het project het begin kan zijn van een professionele carrière.” eeksen kasteeltjes hadden we vroeger in Zeeland. Ten B noorden van Hoedekens kerke stonden er al twee. Ze hoor den bij de verdwenen dorpen Vin- ninge(n) en Oostende. Vinninge lag pal ten noordoos ten van het oude Hoedekenskerke, Oostende nog wat verder naar het noordoosten. Dit laatste dorp ver dween in de winter van 1520/21 na enkele stormvloeden in de Wes- terschelde. ansdroom Zeeland, het project waar So- 18 M leil de Jager acht jaar geleden aan deelnam, had geen betere naam kunnen dragen. Het is namelijk al levenslang de droom van Soleil, dansen bij een gerenommeerd ge zelschap als Scapino Ballet. „Mijn dansleraar vroeg of ik auditie wilde doen voor het project. Dat heb ik gedaan. Omdat ik werd uit gekozen, mocht ik voorafgaand aan de voorstelling van Scapino Ballet zelf dansen op het podium. Van het een kwam het ander, want daarna werd ik voor iets heel bij zonders gevraagd.” Soleil maakt dansdroom waar Soleil de Jager maakte haar droom waar en werd danser bij het Scapino Ballet, fotokhalidamakran - Soleil de Jager Een tweewekelijkse rubriek over Zeeuwse vondsten, historische sporen en verhalen - Jan J.B. Kuipers Scapino Ballet: vanavond in de Mythe in Goes, aanvang 20.00 uur. Hans Puik Goes Ruïne kasteel Vinninge ca. 1656. BEELD JAN. J.B. KUIPERS WOENSDAG 21 DECEMBER 2022 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 40