Verkoop van PZEM aan EPH is rond M Ongediertebestrijder: ‘Zodat ze de kabels van Lintje voor onderwijsvrouw Tonia de Groene 2 Muizen houden van warmte. En met de vrieskou net achter de rug is een controle in de Westerscheldetunnel en Sluiskiltunnel geen overbodige luxe. „Een muis is nagenoeg incontinent en laat urine los. Als ik ammoniak ruik, weet ik genoeg.” gesloten. „Als we aan het einde van PZC.NL Iedere muis laat huidvet achter Heijkoop lijsttrekker van JA21 Twee jaar cel geëist tegen vader Dat de verkoop van de Sloecentrale, het gastransportbedrijf PZEM Pipe en de naam PZEM door zou gaan, was geen verrassing meer. De over grote meerderheid van de publieke aandeelhouders - de provincie, de Zeeuwse gemeenten, gemeenten uit Noord-Brabant en Zuid-Hol- land én deze twee provincies - vol gen de aandeelhoudersstrategie: overheden lopen als aandeelhou ders van een commercieel energie- een kwestie van monitoren”, legt Balleur uit. nóg kijk ik eventjes. Soms zie je bij een lokdoos veel spinnen of vliegen en dan wil je toch weten waar ze vandaan komen.” Als Van Beeck de lokdoos heeft gecontroleerd, vinkt hij zijn soft wareprogramma af op een tablet. Meetpunt aanwezig? Check. Meet punt bereikbaar? Check. Vangst ge constateerd? Check. En zo gaat het 150 keer vandaag. De klant krijgt bedrijf te grote risico’s en daarom is het zaak de aandelen te verkopen aan een marktpartij. Ook nu de Sloecentrale, voor de helft eigen dom van PZEM, door de hoge ener gieopbrengsten een goudmijn is. Dat kan zomaar veranderen. Een paar jaar terug moest er 300 miljoen euro bij om de verliezen van de Sloecentrale op te vangen. Alleen de gemeenten Sluis, Mid delburg en Noord-Beveland stem den tegen. Vlissingen ging ondanks een motie in de gemeenteraad om de deal uit te stellen toch akkoord. Dit omdat Vlissingen onder finan cieel toezicht staat van het Rijk. De verkoop aan EPH wordt in januari officieel bekrachtigd. Wat rest van vervolgens een keurig verslag toe gestuurd. Balleur kent elk hoekje en gaatje in de technische gebouwen van de Westerscheldetunnel. Sinds de opening van de tunnel in 2003 is hij tunnelwacht. Hij weet uit zijn hoofd waar alle lokdozen staan. „Heb je het aanrechtkastje gecon troleerd”, vraagt hij aan Van Beeck. Die knikt en vinkt af. PZEM gaat door onder de naam Zeeuwse Energie Houdstermaat schappij (ZEH), met de kerncen trale als belangrijkste bezit. De aan deelhouders willen daar ook van af. Ze zijn daarover in gesprek met het Rijk dat onderzoekt of de kerncen trale na 2033 langer open kan blij ven. EPN betaalt 205 miljoen euro, 148 miljoen euro minder dan de boekwaarde, maar geen partij bood meer. Aangezien PZEM dankzij de eerdere verkoop van onderdelen van Delta nu 1,1 miljard op de bank heeft staan, kunnen de aandeel houders medio 2024 waarschijnlijk een half miljard euro tegemoet zien. Acht keer per jaar maken tunnel wacht Henk Balleur en ongedierte bestrijder Geoffrey van Beeck van Anticimex een rondje langs de 150 lokdozen, die op cruciale plekken staan in de technische ruimtes en de tolhuisjes van de Westerschel detunnel. Je wil natuurlijk niet dat muizen kabels aanvreten van de matrixborden, om maar wat te noe men. De controle - Van Beeck en Bal leur spreken nadrukkelijk niet van jacht - begint deze keer in het ge bouw bij de tunnelbuis richting Zeeuws-Vlaanderen. „Hier wil je geen ongedierte hebben.” De twee werken geroutineerd samen: de tunnelwacht opent de deuren en de ongediertebestrijder checkt de lok dozen. De ogen van Van Beeck zien alles en zijn neus ruikt alles. Als hij een spoor van buiksmeer ziet op kabels of keutels op de grond, dan gaan bij hem de alarmbellen af „Iedere muis laat een soort huidvet achter. Dat is een heel specifieke aanslag op de kabels, maar heeft geen geur. Een ammoniakgeur ruik je meteen. Muizen zijn nagenoeg incontinent. Als ze urine loslaten, ruik je dat.” Met een speciale sleutel opent Van Beeck de lokdoos. Als de klem intact is, gaat de doos weer dicht. Elke lokdoos is aan de bovenzijde uitgerust met een gele strip. Als een muis is vast komen te zitten in de klem, verdwijnt de gele strip. Een visuele controle is voldoende, maar in de tunnel geldt zekerheid voor alles. „Ook al is de strip geel, dan Hermetisch afgesloten De kans dat de twee een muis of een rat vinden, is overigens vrij klein. Alle deuren in de bedienings- gebouwen zijn voorzien van deurdrangers. De technische ruim tes, waar de matrixborden, de om roepinstallatie, de besturingskas- de controle niets hebben gevonden, ten en het communicatiesysteem zijn we tevreden. Dit is ook meer met hulpverleners op volle toeren draaien, zijn vrijwel hermetisch af- Nadat ze er al zo’n vijftien jaar in het reguliere onderwijs had opzitten, stond Tonia de Groene (66) dertig jaar gele den aan de wieg van Odyzee, een school voor kinderen met psychosociale pro blematiek, zoals au tisme. In 1992 werd in Zeeland begon nen met kinder- en jeugdpsychiatrie. Dat was in Kloe- tinge. „Maar de kin deren die in de kli niek werden behan deld, moesten na tuurlijk ook onder wijs volgen”, zei De Groene onlangs in een gesprek met de PZC ter ere van haar naderende pensi oen. „Samen met een collega ben ik toen begonnen met lesgeven aan deze kinderen. Mijn col lega deed het voort gezet onderwijs, ik de jongere kinde ren.” De school (vroeger de Itha- kaschool, nu Ody zee) is tot op de dag van vandaag geves tigd op het terrein van Emergis in Kloetinge. Er is nu ook een vestiging in Middelburg. Waar het destijds begon met een handvol kinderen is de school gegroeid naar pakweg 340 leerlin gen, zowel in het ba sis- als voortgezet onderwijs. Die kin deren staan overi gens lang niet alle maal onder behan deling in de kinder- of jeugdpsychiatrie. „Ik denk dat er steeds meer kinde ren zijn die de com plexe wereld om zich heen niet goed meer begrijpen”, zei de Groene onlangs. Behalve leerkracht was ze ook jarenlang directeur van de school. Ze zei het mooi te vinden om kinderen te zien op bloeien. De Groene werd gisteren tijdens een haar officiële af scheid van de school in Hof Olmenstein in Kloetinge verrast door de Middel burgse wethouder Jeroen Louws. Hij speldde de versier selen op. WOENSDAG 21 DECEMBER 2022 PC Geoffrey ruimt MIDDELBURG 72% 28% Eens Oneens MIDDELBURG - Geoffrey van Beeck, ongediertebestrijder Tonia de Groene uit Middelburg mag zich sinds gis teren Ridder in de Orde van Oran- je-Nassau noe men. Ze kreeg een lintje voor haar ja renlange inzet in het onderwijs. Gisteren: Ik ben gelukkig (1685 reac ties) Nieuwe stelling: Kerst is ook gezellig zonder drank WAT VINDT U? Doe ook mee aan de poll op pzc.nl Tonia de Groene werd giste ren be noemd tot Ridder in de Orde van Oran- je-Nassau. FOTO KATJA VAN NOORT JA21 doet vol gend jaar maart ook in Zeeland mee aan de ver kiezingen voor Provinciale Sta ten. Lijsttrekker is Gert Heijkoop, zo maakte de partij maandag avond bekend. Heijkoop komt uit Kortgene en is een diplomaat die recent met pensioen is ge gaan. Hij was onder meer con- sul-generaal in Vancouver (Ca nada) en Banga lore (India). De kandidatenlijst voor Zeeland telt acht namen, met na Heijkoop ach tereenvolgens Geert Hogen doorn, Lars Mei- resonne, Roland de Wit, Eddy Hil- lebrand, Ischa Hamelink, Frank Verhelst en Jan Swart. MIDDELBURG Tegen W. A. (49) uit Klooster- zande is maan dag voor de rechtbank in Middelburg een celstraf van twee jaar geëist waarvan acht maanden voor waardelijk. A.’s zoontje werd na een ruzie bij het voetballen op het schoolplein in elkaar gesla gen door een andere jongen. A. ging verhaal halen bij de ou ders van de jon gen die achter buren waren. Toen een broer van de jongen opendeed,zou A. met een hak mes hebben uit gehaald. Daarbij liep het slachtof fer een flinke snee in het ge zicht op. Uit spraak 2 januari. Een groot deel van energiebe drijf PZEM komt in handen van het Tsjechische EPH. Een ruime meerderheid van de aandeel houders keurde gisteren de ver koop goed. Geoffrey van Beeck contro leert een lokdoos in de service- buis van de Westerscheldetun nel. FOTO'S KATJA VAN NOORT Ab van der Sluis Borssele Rob Paardekam Goes - Frank Balkenende

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 34